kontroly policisté

Policisté opět vyrazili do hospod. Kvůli mládeži, alkoholu a drogám

Foto PČR

Podzimní a zimní měsíce lákají mládež trávit čas v barech, hospodách či kavárnách nebo také venku, kde na zahřátí místo čaje volí raději něco ostřejšího. Problematika požívání alkoholu osobami mladšími osmnácti let je stále aktuální a celoročně policisté řeší řadu případů dětí a mladistvých, kteří jsou pod vlivem alkoholu.

Během podzimních prázdnin proběhlo v Olomouckém kraji policejní bezpečnostní opatření, které bylo zaměřeno zejména na kontrolu zákazu podávání alkoholu mladistvým osobám a na dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. „Jednalo se o opatření rozsáhlejšího charakteru, na němž jsme spolupracovali nejen se strážníky městských policií, s pracovníky živnostenského úřadu, Českou obchodní inspekcí, hygienickou stanicí, ale i s pracovníky orgánu sociálně – právní ochrany dětí,“ uvedla policejní preventistka Zuzana Slabá.

Vypadal jako slušňák. A policisté u něj našli přes 300 gramů psychotropní látky

Foto PČR

Z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy viní prostějovští kriminalisté jednatřicetiletého muže z Prostějova. Na muže, který byl policistům dosud z trestního hlediska neznámý a vede navenek bezúhonný život včetně řádného vykonávání zaměstnání, se policistům podařilo přijít rozsáhlým operativním šetřením.

"Při následné domovní prohlídce v úterý 18. května v jeho prostějovském bytě policisté zajistili více než 300 gramů čisté MDMA (psychotropní látka jež je aktivní látkou v tzv. extázi) a finanční hotovost přesahující 200 tisíc korun v českých korunách a eurech.

Během preventivní akce odhalili policisté pět přestupků

ilustrační foto PČR

V pondělí ráno v době od 4:30 hod do 7:30 hodin proběhla v rámci preventivních opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu ve snaze snížit přetrvávající nekázeň a počet dopravních nehod na pozemních komunikacích na teritoriu Územního odboru Prostějov dopravně bezpečnostní akce.

Zaměřená byla na dodržování platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, zejména kontrolu dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek, dále kontrolu pojištění vozidel, kontrolu technického stavu vozidel a pátrání po cizincích bez povolení k pobytu. "Do akce bylo nasazeno šest policistů, kteří během tří hodin zkontrolovali 117 vozidel a odhalili celkem pět přestupků. Všechny přestupky byly řešeny blokově v celkové výši 4 200 Kč.

Policisté dohlíželi na dodržování covidových opatření i o víkendu

ilustrační foto PČR

Na dodržování všech omezení vyhlášených v souvislosti s epidemií Covid-19, zejména omezení volného pohybu osob, dohlíželi policisté v Olomouckém kraji důsledně i během víkendu. V rámci běžného výkonu služby se zaměřili také na kontroly turisticky oblíbených lokalit.

V případě porušení vládních nařízení je možné věc vyřešit na místě uložením pokuty až do výše 10 tisíc korun, nebo věc oznámit k dořešení příslušnému správnímu orgánu. Ten pak může udělit pokutu až ve dvojnásobné výši.

"Doposud jsme se při kontrolách setkali u většiny občanů s pochopením. Lidé vesměs chápou, že policisté nejsou od toho, aby jim záměrně ztěžovali život, ale že chceme společně zabránit dalšímu šíření nemoci. Věříme, že tomu tak bude i nadále," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Za 24 hodin nepovolili policisté vjezd 122 vozidlům

ilustrační foto

V souvislosti s kontrolami dodržování mimořádných opatření policisté v Olomouckém kraji od 7 hodin 3. března do 7 hodin 4. března provedli 4 848 kontrol.

Při nich jsme zaznamenali 72 přestupků. Na hranicích okresů jsme nepovolili vjezd 122 vozidlům," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Za 24 hodin nepovolili policisté vjezd 122 vozidlům

ilustrační foto

V souvislosti s kontrolami dodržování mimořádných opatření policisté v Olomouckém kraji od 7 hodin 3. března do 7 hodin 4. března provedli 4 848 kontrol.

Při nich jsme zaznamenali 72 přestupků. Na hranicích okresů jsme nepovolili vjezd 122 vozidlům," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Při dodržování mimořádných opatření stále hřešíme, zjišťují policejní kontroly

ilustrační foto

V souvislosti s kontrolami dodržování veškerých mimořádných opatření policisté v Olomouckém kraji od 7 hodin 2. března do 7 hodin 3. března provedli 4 586 kontrol.

"Při nich jsme zaznamenali třiatřicet přestupků, přičemž dvanáct přestupků bylo vyřešeno domluvou, třináct přestupků uložením pokuty v příkazním řízení a deset bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu. Na hranicích okresů jsme nepovolili vjezd 75 vozidlům," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová. Policistům v kontrolách od včerejška pomáhá 10 příslušníků Celní správy ČR a více jak 300 vojáků Armády ČR. (red)

Nákup alkoholu opravdu není výjimkou ze zákazu nočního vycházení

ilustrační foto PČR

V pondělí 1. března 2021 před jednou hodinou ranní kontrolovali policisté oddělení hlídkové služby v ulici J. Lady v Prostějově dva muže ve věku 23 a 29 let. Policisty zejména zajímal důvod jejich noční procházky v době trvání vládního zákazu nočního vycházení. 

"Mladí muži přiznali, že o zákazu vědí, a že jdou pouze k blízké čerpací stanici, kde si chtěli zakoupit nějaký alkohol," informoval policjní mluvčí František Kořínek. Takový důvod však v taxativně stanovených výjimkách u vládou vyhlášeného omezení uveden není, proto muži nyní čelí podezření z přestupku podle krizového zákona. Za ten jim u správního orgánu hrozí pokuta až do výše 20 tisíc korun. (red)

V prvním dnu zkontrolovali policisté 3848 vozidel

ilustrační foto PČR

V souvislosti s kontrolami dodržování mimořádných opatření kvůli koronaviru policisté v Olomouckém kraji od pondělí 1. března do rána 2. března provedli 3 848 kontrol.

"Při nich jsme zaznamenali 106 přestupků a většinu z nich jsme vyřešili domluvou. Na hranicích okresů jsme nepovolili vjezd 99 vozidlům," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (red) 

Na Dušičky dohlédnou policisté

ilustrační foto PČR

Blíží se den věnovaný Památce zesnulých. Stejně jako tomu bývá každý rok v tomto období, posílí policisté na hřbitovech a v jejich okolí hlídkovou činnost. Svou pozornost zaměří nejen na dodržování veřejného pořádku, ale především na zloděje a vandaly, kteří se v okolí mohou pohybovat. Policisté však nemohou být všude, proto žádají všechny návštěvníky hřbitovů, aby věnovali pozornost řádnému zabezpečení svých vozidel, zkontrolovali jejich uzamčení a na viditelných místech v interiéru vozu nenechali odložené žádné cenné věci, které by se mohly stát lákadlem pro zloděje.

Vaše věci nemusí být v bezpečí ani tehdy, pokud si je s sebou vezmete na hřbitov. Obratný zloděj dokáže využít i chvilky vaší nepozornosti, aby si přisvojil například vaši kabelku odloženou na náhrobku. Své věci proto mějte vždy v dosahu a na očích.

Ze samotných hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce, sošky a různé dekorativní předměty. Jde o věci, které lze snadno a rychle zpeněžit. V některých případech poškození nedokáží policistům popsat odcizené věci. Proto je dobré fotograficky zadokumentovat původní stav hrobu.