porod

Maminka děkuje záchranářům. Za zvládnutí překotného porodu

Foto ZZS

Třináctého května 2021 zasahovala posádka RLP z VZ Aksamitova Olomouc u ženy, kde již probíhal překotný porod. Paní Maksuti přišla za život malé Safirky, která se na svět vydala předčasně, záchranářům poděkovat.

„Poděkovaní ze strany maminky bylo úžasné a my mockrát děkujeme za milá slova díků, doplněná krásným, chutným a tematickým dortem. Přejeme Vám i dětem jen to nejlepší a hlavně spousty zdraví,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Citace děkovného dopisu:

V prostějovské porodnici přišlo vloni na svět 835 dětí. Dvojčata jen dvakrát

Ilustrační foto ber

Porodnost v prostějovské nemocnici se v posledních letech drží na přibližně stejné úrovni. V loňském roce se narodilo 835 dětí, rok předtím o tři méně a v roce 2018 jich bylo 895.

 

Porodů bylo 833, dvě maminky si z porodnice odvážely dvojnásobný balíček novorozeneckého štěstí.  

"Letos jsme si pro rodiče miminek, která se narodí v naší nemocnici, připravili překvapení. Jsou to čepičky pro novorozence s nápisem „Už jsem tady“," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Rušné ráno na lince 155. Havárie i porod u Konice

Ilustrační foto pixabay.com

Některé dny jsou pro operátory tísňové linky 155 velice rušné. Nejinak tomu bylo minulý pátek u krajské záchranky.

Denní směna odstartovala krátce před 7 hodinou ranní dopravní nehodou osobního automobilu. Ten vjel do protisměru, kde se čelně střetl s nákladním vozidlem. Na místo události byly okamžitě vyslány pozemní posádky RV a dvě RZP.  Řidič prvního havarovaného vozidla utrpěl těžká poranění a musel být vzhledem k špatnému zdravotnímu stavu převeden na umělou plicní ventilaci. Byl komplexně zajištěn, imobilizován a po stabilizování zdravotního stavu převezen na trauma centrum do Fakultní nemocnice Olomouc.

Otcové již mohou být u porodu. I v Prostějově

ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na příznivý vývoj epidemie přehodnotilo stávající mimořádné opatření týkající se zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních. Za přesně specifikovaných a vymezených podmínek je opět možná přítomnost druhého rodiče nebo jiných členů domácnosti u porodu. Opatření nabylo účinnosti 16. dubna 2020 od 00:00 hodin.

Přítomnost třetích osob u porodu je umožněna jen za dodržení několika podmínek. Třetí osobou je druhý rodič dítěte nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti. Porod bude probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Poskytovatel zajistí, že bude zamezen kontakt třetí osoby s ostatními rodičkami. Této osobě bude před vstupem do porodního pokoje nebo boxu změřena teplota, která musí být nižší než 37,0 °C. Důležité také je, že nesmí mít příznaky onemocnění COVID-19.

Babička děkuje záchranářům za profesionální přístup. Při překotném porodu dcery

Foto rodina Kocianových

Dne 10.5.2018 zavolala rodina Kocianových Záchrannou službu Olomouckého kraje k překotnému porodu dcery paní Kocianové na sídlišti Svobody v Prostějově. 

"Děkuji touto cestou oběma posádkám záchranných vozidel. Poděkování patří také pracovníkovi záchranné služby, který nám před příjezdem sanitky telefonicky poskytoval profesionální rady a podporu v této nezvyklé situaci. Především díky nim jsou obě holky v pořádku doma," děkuje Alena Kocianová.

A my její pochvalu rádi zveřenujeme! (red) 

 

Domácí porody? Rozhodně ne, tvrdí záchranáři. A co vy na to?

ilustrační foto ZZS

Od posádek zdravotnické záchranné služby se v terénu očekává zvládnutí celé řady akutních stavů, ať již onemocnění či úrazů, a to u všech věkových skupin pacientů, od novorozenců až po seniory. Nedílnou součástí jejich práce jsou tak i výjezdy k zásahům v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Několikrát ročně pak záchranáři pomohou přivést miminko na svět ještě před branami nemocnice. Ne vždy je to ale neplánované. V posledních letech se však stále častěji setkávají se situacemi, kdy jsou posádky záchranné služby volány k tzv. domácím porodům. Tedy k těm, které mají plánovaně proběhnout mimo zdravotnické zařízení.

Pro záchranáře znamenají tyto výjezdy nejen zvýšené nároky v obecně medicínské rovině, ale také výraznou psychickou zátěž. I když okolnosti mohou svědčit pro bezproblémový porod, nelze jeho průběh nikdy dopředu určit s jistotou. Dojde-li pak k nenadálým komplikacím, například ke krvácení, porodnímu poranění, nebo k ohrožení miminka nedostatkem kyslíku, hrozí tragické následky, které se mohou rozvinout v průběhu několika málo minut. V tu chvíli je pro rodičku i miminko ideální, nachází-li se v péči odborníků.

OBRAZEM: Mediky učí v Olomouci rodit císařovna!

Foto upol.cz

 

Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci v pondělí slavnostně zprovoznila porodnický simulátor, který je druhým v republice. Model rodičky dostal jméno Maruška po císařovně Marii-Terezii, která byla známá svými 16 porody. Maruška předvedla porod koncem pánevním a přivedla na svět Josífka.

 

První miminko přivítal primátor

ilustrační foto

V pátek 3. ledna přivítal primátor města Prostějova prvního prostějovského občánka narozeného v Prostějově. Je jím Deniska Řezníčková, která přišla na svět 2. ledna v 05.48 hodin. Šťastnou maminkou je Anna Halousková.

"První miminko obdrželo finanční dar ve výši 2 tisíce korun, maminka pak kytici," sdělila PvNovinkám tosková mluvčí magistrátu Jana Gáborová. (red)

Od ledna bude možné rodit bez doktora!

ilustrační foto internet

 

Ministerstvo zdravotnictví umožní od ledna ženám porod bez lékaře, jen s porodní asistentkou. Matka ale musí rodit v porodnici, jinak pojišťovny porod neuhradí.

Lékař v porodnici rodičku vyšetří, prostuduje zdravotní dokumentaci a ujistí se, že nehrozí komplikace. Matka pak může rodit pouze za asistence své porodní asistentky. V případě komplikací se ale ihned dostaví lékař, který zajistí odbornou pomoc. „Upřímně řečeno, docela to vítám. Budu v březnu rodit už po třetí a jestli to půjde, měla bych tam ráda svou porodní „bábu“. Chlapy doktory respektuji, ale jsou situace, kdy ženu uvítám raději,“ přivítala rozhodnutí ministerstva dvaatřicetiletá Dáša. (red)

Stát se matkou je krásné. Ale ne pro mne, říká prvorodička

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Mateřství je pro většinu žen základním posláním a porod samotný nezapomenutelným zážitkem. Někdy se ale mění v noční můru, na kterou dotyční vzpomínají jen velmi neradi. Jako mladí rodiče, kterým se před nedávnem v prostějovské nemocnici narodilo první dítě.

Mladá maminka měla v průběhu těhotenství jedinou komplikaci, kterou byl nízký krevní tlak.  „Do nemocnice jsme dorazili přesně na čas, bolesti byly akorát. Jenže když přišlo k samotnému porodu, manželka chvílemi úplně ztrácela vědomí. Doktor se na ni osopoval dost neurvale, jako co dělá, když má tlačit,“ popsal PvNovinkám pan Vilém, který byl u porodu.