Domácí porody? Rozhodně ne, tvrdí záchranáři. A co vy na to?

Domácí porody? Rozhodně ne, tvrdí záchranáři. A co vy na to?
ilustrační foto ZZS

Od posádek zdravotnické záchranné služby se v terénu očekává zvládnutí celé řady akutních stavů, ať již onemocnění či úrazů, a to u všech věkových skupin pacientů, od novorozenců až po seniory. Nedílnou součástí jejich práce jsou tak i výjezdy k zásahům v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Několikrát ročně pak záchranáři pomohou přivést miminko na svět ještě před branami nemocnice. Ne vždy je to ale neplánované. V posledních letech se však stále častěji setkávají se situacemi, kdy jsou posádky záchranné služby volány k tzv. domácím porodům. Tedy k těm, které mají plánovaně proběhnout mimo zdravotnické zařízení.

Pro záchranáře znamenají tyto výjezdy nejen zvýšené nároky v obecně medicínské rovině, ale také výraznou psychickou zátěž. I když okolnosti mohou svědčit pro bezproblémový porod, nelze jeho průběh nikdy dopředu určit s jistotou. Dojde-li pak k nenadálým komplikacím, například ke krvácení, porodnímu poranění, nebo k ohrožení miminka nedostatkem kyslíku, hrozí tragické následky, které se mohou rozvinout v průběhu několika málo minut. V tu chvíli je pro rodičku i miminko ideální, nachází-li se v péči odborníků.

Zatímco v nemocnici je pro řešení těchto případů okamžitě k dispozici specializovaný tým, při nečekaných komplikacích v terénu je volána výjezdová skupina záchranné služby. Většinou se tak děje již v době rozvinutých příznaků závažné komplikace. Kompenzační mechanizmy organizmu mohou v této fázi být již vyčerpány a léčba složitější a náročnější. Prostředky a možnosti záchranářů jsou a přes veškerou snahu vždy budou, omezené. Zdravotnický personál záchranné služby nemá odbornou erudici specializovaných porodníků či neonatologů. Seberychlejší příjezd vozidla zdravotnické záchranné služby, prvotní vyšetření, ošetření a transport do nemocnice, zaberou vždy několik desítek minut. Vážné poškození zdraví matky či dítěte však může nastat podstatně dříve.

Řešení vážných porodních komplikací záchranáři tedy znamená vždy suplování vysoce specializované nemocniční péče. Žádný vůz záchranné služby nedisponuje vybavením, které by se mohlo rovnat porodnímu sálu s veškerým zařízením, a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat např. císařský řez, je řešení v terénu krajně obtížné, ne-li nemožné.

„Nemůžeme a nechceme nikomu nic diktovat nebo nařizovat. Přejeme všem nastávajícím maminkám, aby mohly rodit bez komplikací a v prostředí, které si samy po zralé úvaze vyberou. Než se však rozhodnou pro domácí porod, měly by zvážit možnost výskytu komplikací, ohrožujících život miminka nebo jejich vlastní. Tyto skutečnosti u porodu nikdy nelze předem vyloučit. Považujeme zároveň za velmi důležité, aby o těchto skutečnostech byly rodiny, očekávající radostnou událost, seriózně a objektivně informovány a své rozhodnutí o domácím porodu činily zodpovědně s ohledem na možné dopady svého rozhodnutí,“ uvedl za ZZS v ČR Lukáš Humpl. 

A co si o domácích porodech myslíte vy? Za naši redakci to můžeme shrnout jednoznačně, nikdy bychom do takového rizika nešly. (red)

Poslat nový komentář