zásah hasiči

Vyvrácenou vrbu u Hloučely odstranili hasiči

Foto MMPV

Ve středu 14. 10. 2020 v podvečer prostřednictvím linky 156 přijali prostějovští strážníci oznámení o nebezpečně nakloněné vrbě nad rozvodněným tokem říčky Hloučely ve Vrahovicích. 

Na místo byla ihned vyslána hlídka a strážníci, kteří na místo určení dorazili, oznámení potvrdili. Vzhledem k několikadennímu vydatnému dešti a vysokému průtoku vody hrozilo reálné nebezpečí, že by strom mohl spadnout do koryta a zapříčinit zaklínění pod nedalekým mostem, čímž by došlo k rozlití vody a zaplavení okolí. "Strážníci si na místo vyžádali příjezd jednotky HZS. Hasiči hrozící nebezpečí eliminovali odstraněním stromu," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Vydatný déšť zasáhl i Prostějovsko

Foto HZS Olomouckého kraje

Vydatný déšť zvedl v noci z úterý na středu hladiny řek v Olomouckém kraji. Nejvíce hrozila Bečva, která dosáhla během noci druhého stupně povodňové aktivity a ve středu ráno se v Lipníku nad Bečvou dostala až ke třetímu stupni. Zasaženo vydatnými srážkami je i Prostějovsko.

„Ve Hvozdě u Konice čerpáme sklepy,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Na druhý stupeň povodňové pohotovosti se ráno dostala i Romže ve Stražisku, k dvojce se začala blížit i Blata v Klopotovicích.

„Komunikujeme s veliteli jednotek místních sborů dobrovolných hasičů a se starosty obcí a reagujeme na jejich požadavky. Toky průběžně monitorujeme,“ doplnila mluvčí. (ber)

Hasiči zachránili dítě. Z hořícího bytu!

Foto HZS Olomouckého kraje

Z hořícího bytu v pátek vpodvečer přerovští hasiči zachránili dítě. Hořelo totiž v panelovém domě ve 4. patře v Předmostí v Přerově.

Událost byla nahlášena na krajské operační a informační středisko v 17:38 s tím, že jde z oken bytu hustý kouř. Po průzkumu hasiči na místě zjistili, že je uvnitř hořícího bytu dítě. V silně zakouřeném prostředí s téměř nulovou viditelností jej v jednom z pokojů našli a s dýchací maskou vyvedli ven. Spolu s dalšími dvěma osobami, které byly intoxikovány kouřem, jej po podání kyslíkové terapie předali záchranářům zdravotnické záchranné služby.

Hasiči bojují s následkem silného větru

Foto HZS Olomouckého kraje

Velké množství událostí souvisejících se silným větrem evidují hasiči v Olomouckém kraji. 

Nejvíce zasaženy jsou okresy Jeseník, Přerov a Olomouc. "Jedná se o spadené stromy na komunikacích, energetických rozvodech, parcích a zajištění plechů na střechách domů," informuje mluvčí hasičů Radek Buryánek. (red)

Po čelním střetu dvou osobáků skončilo v nemocnici sedm lidí

Foto HZS Olomouckého kraje

K vážné nehodě po střetu dvou osobních aut vyjížděli hasiči v neděli odpoledne na silnici 446 z Olomouce do Pňovic. Řidiče vyprostili pomocí hydraulických nástrojů. Při nehodě se zranilo sedm lidí.

Ke srážce došlo nedaleko Štěpánova. Na místě bylo šest lehce zraněných. „Vážně zraněnou osobu jsme pak vyprostili z vozu pomocí hydraulických nůžek a rozpínáků, kterými jsme odstřihli dveře na straně řidiče. Na páteřní desce jsme poté řidiče z automobilu dostali ven a předali jsme jej do péče letecké záchranné službě. Na místě nehody jsme také asistovali záchranářům při ošetření dalších zraněných osob a transportovali jsme je do sanitních vozů,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. 

Labuť se zapletla do vlasce. Vysvobodili ji hasiči

ilustrační foto

Labuť zapletenou do rybářského vlasce v úterý zachránila jednotka SDH Tovačov ve spolupráci s profesionálními hasiči ze stanice Kojetín.

"Pták byl uvězněn v Křenovském rybníku. Hasiči k němu na člunu dopluli, vysvobodili jej a na břehu předali ornitologům," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Krajem opět prošly bouřky

Foto HZS Olomouckého kraje

Olomouckým krajem v sobotu opět prošly bouřky doprovázené silným větrem.

"Evidujeme přes třicet zásahů, řešíme popadané stromy, čerpali jsme sklepy, preventivně jsme instalovali pytle s pískem. Zasaženo bylo hlavně Šumpersko a Šternbersko, kde byla kvůli stromům neprůjezdná silnice směrem na Mutkov," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

 

Hasiči zasahovali u vážných dopravních nehod. Při jedné zemřel člověk

Foto HZS Olomouckého kraje

Dvě velmi vážné dopravní nehody řešili hasiči ve čtvrtek večer a v pátek ráno v Olomouckém kraji.

Nejprve ve čtvrtek v 18 hodin vyjížděli k nehodě nákladního a osobního automobilu k Vápenné na Jesenicku. Bohužel pro řidiče osobního automobilu skončila tragicky. „Místo nehody jsme po příjezdu protipožárně zabezpečili. Jelikož byl osobní vůz na LPG pohon, museli jsme také zajistit jeho palivovou nádrž. Také jsme řešili velký únik provozních kapalin, museli jsme použít téměř 200 kilogramů sorbentu. Po skončení vyšetřování okolností a příčin nehody jsme vyprostili osobní i nákladní automobil z příkopy a následně jsme asistovali odtahové službě.

Devět jednotek zaměstnal požár v Hrdibořicích!

Foto HZS Olomouckého kraje

Během středečního odpoledne vyjížděli hasiči k požáru dvou objektů v řadové zástavbě v Hrdibořicích na Prostějovsku.

Hořely zde dva sousedící hospodářské přístavky a část rodinného domu o celkové rozloze 30x15 metrů. Událost byla oznámena na krajské operační středisko po 13. hodině. Při zásahu byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu, na místě zasahovalo devět profesionálních a dobrovolných jednotek. Bylo nasazeno 6 C proudů.

Shořel kombajn. Škoda za pět milionů!

Foto HZS Olomouckého kraje

Čtyři hasičské jednotky likvidovaly požár kombajnu, který v sobotu před osmou hodinou večerní vzplanul při sklizni poblíž obce Bělkovice-Lašťany. Hořet začala motorová část vozidla. 

Škoda z požáru je předběžně vyčíslena na pět milionů korun. Místo, kde kombajn hořel, zemědělci později preventivně přeorají. (red)