zásah hasiči

Hanáckého pilaře ovládli hasiči z Hané. Druhý byl prostějovský Pavel Zatloukal

Foto HZS Olomouckého kraje

Zručnost závodníků z celé republiky prověřily čtyři disciplíny, ve kterých se pod dohledem pečlivých rozhodčích měřil čas, a hlídala se též preciznost provedení. Hasiči museli nejdříve vyměnit řetěz motorové pily, poté předvedli své schopnosti při kombinovaném a přesném řezu. Souboj o titul zakončili odvětvováním. Nejlépe si při náročném klání vedli příslušníci z našeho sboru.

Čekání na vyhodnocení zpestřila ještě soutěž dvoučlenných družstev s pilou kaprovkou v řezání dřeva na čas, v níž si nejlépe vedl Michal Přecechtěl (PS Olomouc) s Danielem Kouřilem (PS Zábřeh).

„Všichni soutěžící dostali hodnotné ceny od našich stálých sponzorů, jimž za přízeň děkujeme,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jeřábníka zachránili hasiči

ilustrační foto

Jeřábníka zachránili hasiči v úterý před 11 hodinou na jedné ze staveb v Olomouci. V kabině stroje se mu udělalo nevolno a omdlel.

Ze zhruba 20 metrů jej dostali pomocí výškové techniky a dvou hasičů-lezců. „Jeden vylezl po konstrukci stroje, aby muže co nejrychleji zajistil. Poskytli jsme mu první pomoc a tepelný komfort a bezpečně jsme jej v koši výškové techniky dostali na zem, kde si jej převzali záchranáři,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Muže zavalila střecha domu. Vyprostili ho hasiči

ilustrační foto

V úterý dopoledne se popadla plochá střecha patrového rodinného domu v Oseku nad Bečvou na Přerovsku. Vyprostili ho hasiči.

Zraněnou osobu transportoval vrtulník. „V Oseku nad Bečvou nyní probíhají záchranné práce, osobu jsme již ze sutin vyprostili a předali Letecké záchranné služby. Provádíme další průzkum,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová. Podrobnosti zjišťujeme. (ber)

Hasiči v Olomouckém kraji měli plno práce. Kvůli dešti

Foto HZS Olomouckého kraje

V průběhu nočních hodin došlo na území Olomouckému kraji k výraznějšímu nárůstu srážek. V oblasti Jesenicka, přesněji Velká Kraš a okolí i k mimořádnostem, tedy více jak 50 mm srážek během jedné hodiny. Vydatné srážky tak „nejvíce" ovlivnili život občanům na Hranicku a Jesenicku. Hasiči zasahovali i na Prostějovsku.

Hasiči ve Staré Červené Vodě čerpali vodu z rodinného domku, ve Velké Kraši monitorovali vzestup hladin až k 2. stupni povodňové aktivity, v Hustopečích nad Bečvou zasahovali na zaplaveném parkovišti, kde byly ohroženy okolní objekty vodou a bahnem z polí a v Brodku u Přerova vytahovali zatopené vozidlo z podjezdu.

„Na Prostějovsku jsme zasahovali v Jesenci, kde voda z polí ohrožovala objekty a odčerpávali zatopený příkop, který hrozil přelitím. Ve Stínavě jsme čistili komunikaci, znečištěnou bahnem,“ doplnil tiskový mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. (ber)

Ohniska požáru v Hřensku monitorují drony z Prostějova

ilustrační foto

Činnost armády při likvidaci požáru v oblasti Národního parku České Švýcarsko v lokalitě Hřensko nekončí. Od soboty 13. srpna 2022 vysílají vojáci do prostoru tým specialistů z 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova. Odborníci budou pomocí malých bezpilotních prostředků typu křídlo a kvadrokoptéra lokalizovat potenciální ohniska požáru.

Při bojovém použití nachází bezpilotní systémy své uplatnění především při průzkumu prostorů a objektů nepřítele v hloubce jeho bojové sestavy nebo v prostorech silně bráněných protivzdušnou obranou nepřítele. Jednou z hlavních výhod je v krátkých časových lhůtách ověřit informace získané jinými silami a prostředky průzkumu.

V Českém Švýcarsku zasahovalo u požáru 173 hasičů z Olomouckého kraje

Foto HZS Olomouckého kraje

Celkově třináct dnů zasahovaly profesionální a dobrovolné jednotky z Olomouckého kraje s velkým nasazením u rozsáhlého požáru Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze všech územních odborů HZS Olomouckého kraje a jednotky sborů dobrovolných hasičů z Opatovic, Postřelmova, Šumperka-Temenice, Náměště na Hané, Senice na Hané, Troubelic, Doloplaz (OL), Olšan u Prostějova, Nové Hradečné, Němčic nad Hanou, Brodku u Prostějova, Bělkovic-Lašťan, Protivanova, Jeseníku, Olomouce-Holice a Olomouce-Droždína.

Ve středu došlo k jejich redukci a ukončení činnosti hasebního odřadu HZS Olomouckého kraje. Na své základny se tedy vrátilo 45 hasičů, kteří byli součástí 4. směny hasebního odřadu. Na místě zůstávají z našeho kraje již jen 4 členové čerpacího odřadu, který má na starosti velkokapacitní čerpadlo HFS HS 150 (známé též jako SOMATI) a obsluhuje tak jedno z čerpacích stanovišť.

Hasiči z Prostějova vyrazili na pomoc Hřensku

ilustrační foto

Operační středisko HZS Olomouckého kraje přijalo krátce po 20 hodině požadavek na vyslání odřadu příslušníků s technikou z našeho kraje k pomoci s hašením požáru v oblasti Hřenska, přesněji na velkokapacitní čerpadlo HSF (HydroSub), známé také pod zkratkou dodavatele SOMATI, včetně příslušenství a hadicového vedení v délce 2 km. Tato technika je převážena pomocí kontejnerového nosiče s přívěsem.

„Požadavku ze strany Národního operačního a informačního středisko (NOPIS) jsme ihned vyhověli a na stanici v Prostějově proběhla v několika následných desítkách minut kontrola techniky, svolání a posílení sloužící směny, rovněž příprava odřadu. K místu události tak chvíli po 22 hodině vyrazila posádka zmiňovaného velkokapacitního čerpadla s velitelským vozidlem, " uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Co výjezd to originál. Tentokrát hasiči zachránili chameleona!

Foto HZS Olomouckého kraje

Poslední dny jsou pro hasiče spíše "požárové".... zahoření polí, luk, vozidel, inu horko je horko, ale zachraňovat chameleona z elektrických drátů v Senici na Hané, to tu dlouho nebo vůbec ještě nebylo!

„Pomocí výškové techniky jsme s asistencí hotovostní služby energetiků "akrobatovi" pomohli zpět do bezpečí,“ informoval o pondělní záchranné akci mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahovala místní jednotka Senice na Hané a profesionální z Litovle. (red)

Hasiči se zapotili. Hořel traktor, mrazírenský vůz i osobák

Foto HZS Olomouckého kraje

Vysokou škodu přesahující čtyři miliony korun způsobil požár traktoru a balíkovače u Horního Újezdu na Hranicku. Plameny se během chvilky rozšířily i na strniště a rychle se šířily.

„Nasadili jsme proto smáčedla pro vyšší účinek hasební vody a také velkoobjemové cisterny s lištami, abychom zabránili rozšíření ohně do nedalekého lesa. Po poledni zde zasahovalo šest jednotek, a to profesionální z Hranic a SDH Horní Újezd a Opatovice. Povolána byla i jednotka ze stanice Bystřice pod Hostýnem a SDH Kelč a Loukov ze sousedního Zlínského kraje.  Náš vyšetřovatel odhadnul škodu na čtyři miliony korun. Příčinou bylo s největší pravděpodobností zajiskření ve sběrači slámy a její následné vznícení,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Pod starou tribunou hořel odpad

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý odpoledne vyjížděli hasiči k požáru na stadionu ve Sportovní ulici v Prostějově.  

„V prostorách bývalé tribuny došlo k zahoření většího množství odpadu a jiného materiálu,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že požár byl na linku tísňového volání oznámen hned několika volajícími. Viditelný hustý kouř potvrdil i velitel zásahu během jízdy k místu vzplanutí. (red)