zásah hasiči

Ve Stichovicích spadl ultralight. Pilota museli vyprostit hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Pilota z ultralehkého letadla vyprostili hasiči ve středu před půl pátou na letišti ve Stichovicích. Při manipulaci na ploše letiště se poryvem větru stroj vznesl a vzápětí spadnul na zem. Pilot, který si zlomil nohu, zůstal ve stroji zaklíněn.

„Nástroji jsme odstranili část konstrukce letadla, abychom pilota z vraku dostali ven. Zároveň jsme mu opatrně vyprostili i zraněnou nohu. Souběžně probíhal zásah záchranářů, kteří si jej poté převzali do péče. Leteckou nehodu vyšetřuje PČR, které jsme předali místo zásahu,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Během neděle hasiči zasahovali u dvou rozsáhlých požárů rodinných domů. Škody jdou do milionů

Foto HZS Olomouckého kraje

Dva rozsáhlé požáry rodinných domů zaměstnaly během neděle 29. ledna jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů v Olomouckém kraji.

Jako první už před třetí hodinou ráno v neděli vyjeli hasiči k požáru rodinného domu do Vyšehorek, místní části obce Líšnice na Šumpersku. Zasahovalo zde pět jednotek. Hořela fasáda budovy, střešní konstrukce a podhledy. Došlo také ke značnému zakouření vnitřních prostor. Při požáru se intoxikovali čtyři lidé, kteří byli ošetřeni záchranáři ZZS. “Po hodině jsme požár lokalizovali a za pomocí výškové techniky likvidovali,“ uvedl mluvčí hasičů Radek Buryánek. Vyšetřovatel HZS při zjišťování příčin požáru spolupracoval s Policií ČR.

Smutná hasičská statistika. Vloni výrazně vzrostl počet požárů i úmrtí

Foto plakát

Hasiči vyjeli pomáhat obyvatelům Olomouckého kraje loni téměř osm tisíc krát. U dopravních nehod, požárů, při přívalových deštích, vichřicích či úniků nebezpečných látek zachránili 2300 lidí a evakuovali jich dalších přibližně 6 tisíc. Oproti roku 2021 se zvýšil počet zásahů u požárů, dopravních nehod i u technických havárií.

„Navíc činnost našeho sboru prověřil válečný konflikt na Ukrajině a s ním spojená uprchlická krize, na jejímž řešení jsme se výraznou měrou podíleli. Stovky našich příslušníků a zaměstnanců pomáhaly válečným běžencům v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině a činí tak dosud,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Ve Vrbátkách hořel sklad obecní techniky. Škoda je sedm milionů

Foto HZS Ol. kraje

Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v pondělí večer požár skladu obecní techniky ve Vrbátkách. Zasažena byla celá střecha, škoda dosáhla předběžné sumy 7 milionů. Příčinu požáru zjišťuje vyšetřovatel.

"K zahoření došlo ve skladu obecní techniky, která sousedí s místní hasičskou zbrojnicí. Aktuálně dohašujeme s pomocí výškové techniky skrytá ohniska a rozebíráme střešní konstrukci. Příčinu zjišťuje na místě vyšetřovatel," sdělil kolem osmé hodiny večer mluvčí hasičů Josef Koláček s tím, že na místě zasahovaly čtyři hasičské jednotky. Požár se obešel bez zranění. (ber)

Během Silvestra vyjížděli hasiči k šestnácti požárům

Foto HZS Olomouckého kraje

Silvestrovské oslavy roku 2022 skončily a pro hasiče v Olomouckém kraji znamenaly oproti běžným dnům zvýšený počet výjezdů. 

„Od 18.00 31. prosince 2022 do 7:00 1. ledna 2023 jsme řešili napříč Olomouckým krajem 21 událostí. Z toho jsme zasahovali u šestnácti požárů a jedné dopravní nehody. Další události se pak týkaly technických pomocí, jako je otevření bytu či transport pacienta pro záchrannou službu. Nejvíce událostí naše krajské operační a informační středisko eviduje na Olomoucku a Přerovsku. Celkový počet zásahů je srovnatelný s předchozími lety,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V bytě hořel sedací vak. Škoda jde do statisíců

Foto HZS Olomouckého kraje

K požáru v bytové jednotce pětipatrového bytového komplexu na ulici Vančurova v časných ranních hodinách 12.12.2022 vyjela profesionální jednotka stanice Olomouc, včetně výškové techniky doplněna o pomoci dobrovolných hasičů místních části Olomouce, přesněji Chválkovice a Černovír.

Dle získaných informací z tísňového hovoru byl z třetího patra a bytové jednotky pozorovatelný kouř, který prostoupil i do společných prostor. „Hasiči po násilném vniknutí v hustě zakouřených pokojích velmi rychle nalezli ohnisko a zdroj požáru. Zřejmě nedbalostí či neopatrností při manipulaci s otevřeným ohněm došlo k požáru sedacího vaku s polystyrenovou drtí,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že při požáru se nikdo nezranil a evakuace osob z ostatních prostor nebylo nutné.

Hasiči zasahovali u požáru pračky

Foto HZS Olomouckého kraje

Že se nevyplácí nechávat spotřebiče zapnuté zcela bez dozoru, se přesvědčil ve čtvrtek odpoledne obyvatel bytu v Olomouci. Dal si vyprat prádlo a odešel na nákup. Když se vracel, už se z bytu kouřilo a uvnitř hořela pračka.

Po nahlášení požáru na krajské operační a informační středisko byly k události vyslány tři jednotky hasičů i s výškovou technikou, jelikož se jednalo o byt ve třetím patře. Po příjezdu na místo a průzkumu bylo zjištěno, že obyvatel bytu se pokusil zvládnout plameny pomocí hasicího přístroje. Na jeho snahy poté navázali hasiči, kteří požár velmi rychle lokalizovali a zlikvidovali. Zabránili tak jeho rozšíření, díky šetrnému přístupu a využití termokamery také větším škodám. Ve spolupráci s dobrovolnými jednotkami využili přetlakovou ventilaci k odvětrání objektu.

Požár chaty skončil tragicky. V troskách zemřel člověk

Foto HZS Olomouckého kraje

Tragicky skončil požár chaty v Těšíkově, místní části Šternberka. Nahlášen byl na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru v neděli 6. listopadu krátce před 21.30 s tím, že v Těšíkově hoří dřevěná chata plamenem. K požáru byly vyslány čtyři jednotky, které po příjezdu potvrdily, že v celém rozsahu hoří rekreační objekt o rozloze zhruba 7x6 metrů. 

"Až během hasebních prací byl velitel zásahu informován, že by se uvnitř měla nacházet jedna osoba. To také hasiči při průzkumu následně potvrdili. Uvnitř hořící budovy bylo nalezeno tělo bez známek života. Požár byl lokalizován a poté jednotky postupovaly dle pokynů policie v rámci vyšetřování. Při dohašovacích pracích a při ochlazování jsme využili termokameru, kterou jsme rovněž objekt na závěr zkontrolovali. Zásah probíhal v dýchací technice," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. 

Hořela střecha rodinného domu. Zasahovali i hasiči z Klenovic

Foto HZS Olomouckého kraje

Čtyři jednotky likvidovaly od brzkých ranních hodin požár střechy rodinného domu v Oplocanech na Přerovsku. Plameny celý půdní prostor velmi rychle pohltily, k účinnosti hašení jednotky využívaly výškovou techniku. Obyvatelé se včas dostali do bezpečí, nikdo se nezranil.

Na místě společně s profesionální jednotkou stanice Kojetín zasahovali také dobrovolní hasiči Tovačov, Oplocany a Klenovice na Hané. „Pomocí několika vodních proudů postupně pokračujeme v celkové likvidaci, dohledávání menších ohnisek a rozebírání. S využitím přetlakové ventilace prostory odvětráváme a ochlazujeme, návazně zasahující pokračují po lepší vizuální kontrole v likvidaci,“ doplnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Co stojí za vznikem požáru došetřuje hasičský vyšetřovatel ve spolupráci s PČR. „Výše škody přesáhne milión korun,“ doplnil mluvčí. (red)

Obrazem. Hasiči-lezci trénují záchranu z lanovky. Pomáhá i vrtulník

Foto HZS Olomouckého kraje

Přípravu na nadcházející zimní sezonu hasiči nepodceňují a jejich i hasiči-lezci nyní absolvují výcviky, při nichž trénují záchranu lyžařů ze zaseknuté lanovky. Letos navíc využili možnosti spolupracovat s leteckými záchranáři z HZS Jihomoravského kraje.

Součástí záchranných prací se proto stal i vrtulník, který pokud může vzlétnout, pomůže zkrátit čas záchrany i o desítky minut. Při včasném ohlášení poruchy tak nemusejí lyžaři v nepříznivých podmínkách na lanovce čekat déle, než je nezbytně nutné. Při spolupráci s vrtulníkem jsou totiž hasiči schopni rychleji soustředit síly a prostředky na místě zásahu a výrazně tak urychlit nasazení většího počtu hasičů-lezců, a tím tak dostat do bezpečí a tepla v kratším čase větší počet lyžařů.