zásah hasiči

O prázdninách zemře každoročně na silnicích na sto lidí. Zpomalme!

ilustrační foto HZS Zlk.

V uplynulé dekádě bylo každoročně během letních prázdnin, tzn. v období července a srpna, usmrceno v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice přibližně 125 osob, dalších více než 550 osob pak bylo těžce zraněno. Zhruba třetina lidí o prázdninách umírá kvůli nepřiměřené rychlosti. V uplynulém roce si červenec a srpen vyžádaly dohromady 98 usmrcených a 414 těžce zraněných lidí v důsledku dopravních nehod.

„Letos kvůli nepřiměřené rychlosti zemřelo na silnicích do konce května už 58 lidí. Nyní je před námi na silnicích kritické období roku. Mezi největší zabijáky patří nepřiměřená rychlost, nepozornost za volantem a přehlédnutí jiného vozidla či chodce, kterému řidič nedá přednost. Právě na tyto chyby by řidiči měli dávat největší pozor,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Hasiči vysvobodili z vozů dvě děti. Nenechávejme je v uzamčeném autě samotné!

ilustrační foto

Na základě dvou aktuálních případů z pondělního rána hasiči důrazně upozorňují, aby řidiči v horkých dnech nenechávali uvnitř uzamčených vozidel děti a zvířata. Slunečné počasí a venkovní teploty atakující čtyřicítku mohou udělat z vozidla past, která může mít fatální následky.

Jen během pondělního dopoledne olomoučtí hasiči vysvobodili dvě děti z uzamčených automobilů. Nejprve vyjížděli do Horky nad Moravou, poté na Kafkovu ulici v Olomouci. V obou případech se nejednalo o lehkomyslnost, ale o zabouchnutí auta i s klíčky uvnitř. Pomoc si na místo přivolali bez prodlení sami rodiče uvězněných dětí. Hasičům se v obou případech podařilo do vozidel dostat bez jejich poškození a velmi rychle, takže nebylo třeba na místo volat k dětem zdravotnickou záchrannou službu.

Protivanovští hasiči zasahovali u havárie letadla

Foto HZS JMk.

V sobotu 15. května krátce po jedenácté hodině přijali hasiči na tísňové lince zprávu o havárii malého letadla u obce Kořenec na Blanensku. K místu události vyrazila dobrovolná jednotka z Protivanova a profesionální hasiči z Boskovic a Blanska.

V době příjezdu první jednotky se již pilot a spolucestující nacházeli mimo vrak letadla. Hasiči zabezpečili letadlo proti vzniku požáru a do speciální nádoby zachytávali unikající palivo. Po vyšetření nehody pomohli s otočením a naložením letadla.

Jednoho z mužů transportovala do nemocnice letecká záchranná služba.  

Při požáru objevili hasiči třímetrového krokodýla

Ilustrační foto zoohluboka.cz

Krokodýla nilského nalezli v pátek nad ránem hasiči při požáru zahradního domku v Klopině na Šumpersku.

Událost byla nahlášena na naše krajské informační a operační středisko těsně před čtvrtou hodinou ráno. K požáru vyjely čtyři jednotky. Po příjezdu bylo zjištěno, že hoří střecha zahradního domku v celém rozsahu. Při průzkumu během hasebních prací v okolí budovy a zjišťování podrobností majitel sdělil veliteli zásahu, že se v hořící budově nachází krokodýl nilský. Jednalo se o živý třímetrový exemplář, který se volně pohyboval v přízemí objektu o velikosti zhruba 5x4 metry. „S ohledem na bezpečnost zasahujících hasičů jsme přerušili hasební práce.

Ve firmě hořela filtrace. Šedesát osob evakuováno

Foto HZS Olomouckého kraje

Šedesát osob se ve středu dobrovolně evakuovalo před příjezdem prvních hasičských  jednotek z objektu v průmyslovém areálu v Prostějově U Spalovny. Zahořela tam filtrace odsávání.

„Ještě před naším dojezdem včas reagovalo stabilní hasicí  ařízení, my jsme dohašovali vysokotlakem,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Škody a příčinu vzniku požáru hasiči zjišťují. Na místě zasahovaly jednotky HZS stanice Prostějov a JPO Prostějov Vrahovice a Žešov. Událost se obešla bez zranění. (ber) 

V Bedihošti zasahovaly tři jednotky hasičů

Foto HZS Olomouckého kraje

Dnes v 9,45 vyjížděly tři jednotky hasičů do Bedihoště. Zasahovaly u požáru přístřešku rodinného domu.

„S největší pravděpodobností k němu došlo od zahoření odpadu v plastovém kontejneru,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Plocha hoření byla 5x5 m, oheň se naštěstí nerozšířil na okolní stavby. Událost se obešla bez zranění.

Zasahovaly jednotky stanice Prostějov, Vrahovice a Bedihošť. (ber)

Hasičské manévry v Tylově. V jednom z bytů došlo k zahoření

Foto ber

V pondělí zasahovali v panelovém domě v Tylově ulici v Prostějově hasiči a policisté. V domě došlo k zahoření. 

"Dopoledne v uvedeném domě svařoval podezřelý muž železnou konstrukci bytového jádra. Žhavá struska ze svařování mu spadla na stavební odpad a zahořela. Požár byl na místě zlikvidován hasiči ručním hasícím přístrojem," sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová. Škoda byla předběžně stanovena na 1 000 Kč, ke zranění osob nedošlo. "Věc je šetřena jako přestupek proti zákonu o požární ochraně," doplnila Zajícová. (ber)

Hasiči se zapotili. Z příkopu tahali patnáctitunový kolos

ilustrační foto

Plně naložený krmný vůz, který po utržení krajnice sjel do příkopu, vyprošťovali v čtvrtek hasiči mezi za Kostelcem na Hané a Lešany.

"Hrozilo, že se patnáctitunový stroj převrátí, proto jsme jej stabilizovali a pomocí zvedacích vaků a těžké techniky jej vytáhli zpět na komunikaci," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. (red)

Hasiči loni zachránili v kraji 2 tisíce lidí. K zásahům vyjížděli každou půlhodinu

Foto HZS

HZS Olomouckého kraje, jeho příslušníci a zaměstnanci mají za sebou velmi náročný rok. Zaznamenali během něj bezmála 9 a půl tisíce událostí, kde byli hasiči potřeba. Meziročně se tak statistika zvýšila o 2200 událostí, což je nárůst o 32 %.

Za vysokým číslem je nejen zapojení hasičů do boje proti pandemii koronaviru, ale také vzrůstající čísla technických zásahů ve spojení s živelními pohromami. V přepočtu to znamená, že jednotky vyjely každých 37 minut k zásahu na území kraje, při nichž zachránily téměř 2 tisíce lidí a 3,5 tisíce jich evakuovaly.

Rekord byl důležitější než hořící obývák

ilustrační foto pixabay.com

Kuriózní škodní hlášení řešili v letošním roce operátoři pojišťovny UNIQA.

Po vloupání do chalupy: „To, že se u nás zloděj ubytoval, mi až tak nevadilo do té doby, než jsem zjistil, že snědl všechny tuňákové konzervy a přeladil mi kanály na televizi.“

Jak došlo k pokousání psem: „Štípal jsem dříví. Jedno polínko odlétlo a zasáhlo našeho psa, knírače Ralfa. Ten se lekl a domníval se, že dřevo po něm hodila moje manželka. Tak ji na oplátku kousl do lýtka.“