Václav Obr

Obrovy kočáry k hodové neděli patří již řadu let

Foto ber

I letos se mohli návštěvníci prostějovských hodů v neděli svézt kočárem. Do města tentokrát majitel Muzea kočárů přivezl z Čech pod Kosířem hned dva. Oba pocházely z Prostějovska.

„Kočár, který vás v této chvíli proveze, pochází z Mostkovic. Ten druhý, zatím nenastrojený, vyrobil prostějovský kočárník Antonín Zahradníček. Je to unikát, jeden z mála dochovaných," vysvětloval Václav Obr.

I letos se projížďky těšily velkému zájmu, jízdenky byly rozdány hned ráno. (ber)

Do Prostějova přijel maršál Radecký

Foto Magistrát města Prostějova

V sobotu před polednem do Prostějova přijel historický kočář za doprovodu hulánů a kromě známého milovníka těchto historických dopravních prostředků Václava Obra z něj vystoupil také velký český vojevůdce maršál Radecký.

Akci, podpořené městem Prostějov, na náměstí TGM přihlížely desítky lidí, které pozdravil, jak Václav Obr, tak z televize známý Václav Žmolík, který představoval Josefa Václava Radeckého z Radče, slavného vojáka, jenž dokázal porazit i samotného Napoleona.

Jménem města Prostějova historickou ekvipáž uvítala první náměstkyně primátora, odpovědná za kulturu, Milada Sokolová. Společně s jejím kolegou - náměstkem Jiřím Rozehnalem - historické postavy pohostili "hulánským špukem", tedy rumem a kyškou.

Město finančně podpoří knihu i kočáry

ilustrační foto VO

Radní na svém posledním jednání odsouhlasili dotační podporu mířící do kultury. Částku téměř 136 tisíc korun posílají radní na několik zajímavých akcí.

„Poskytnuté dotace míří na akce jako je oslava 60. výročí hvězdárny, vznik vzpomínkové publikace o Janu Zbořilovi, představení historických kočárů v rámci Hanáckých slavností v Prostějově a také na výstavu nově restaurovaných historických kočárů, mj. od prostějovského stavitele Johanna Weigla,“ vyjmenovala náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová.

Dotaci je příjemce oprávněn použít do 31. 12. 2021 a vyúčtování dotace odevzdat do 31. 12. 2021. (red)

 

Václav Obr skončil v anketě Osobnost Moravy pro rok 2018 třetí!

Foto osobnostmoravy.eu

již po třetí v řadě pořádal spolek Moravská národní obec anketu o Osobnost Moravy pro rok 2018. V minulých letech ocenění získal muzikant Jura Pavlica, v prvním ročníku zvítězil spisovatel a folklorista Jiří Jilík. Letos bylo v ohni i želízko z naší oblasti, mezi nominovanými byl Václav Obr, restaurátor starožitných kočárů a ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. A skončil třetí! 

Mimo Václava Obra byli nominováni například brněnský herec, dabér a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák, Arnošt Goldfam, herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel, který působil i v Prostějově. Vítězem se stal Radim Slabý, botanik, znalec přírody a zakladatel arboreta Makču Pikču u obce Paseka, který získal 8456 hlasů. Na druhém místě skončil již zíněný Arnošt Goldflam s 3603 hlasy a Václavu Obrovi vyneslo třetí místo 1306 hlasů. Gratulujeme! (ber)

 

Kočár Václava Obra odveze na poslední cestě Jana Kočku

ilustrační foto

Déjà vu. Před deseti lety odvezl jeden ze smutečních kočárů Václava Obra na poslední cestě jednoho z kolotočářských bossů, Václava Kočku mladšího. Ve čtvrtek na cestu do Prahy vyjel znovu. 

Stejnou službu prokáže nedávno zesnulému Janu Kočkovi mladšímu. Kočka zemřel před dvěma týdny při nehodě, kterou podle policie zřejmě způsobil. Na dálnici v protisměru se srazil s jiným autem.