Hody

Ztratil se na hodech. Tříletého kloučka našli strážníci

ilustrační foto pixabay.com

Na hodovou sobotu, 16. září, krátce před druhou hodinou odpolední se na hlídku zajišťující veřejný pořádek při konání Hanáckých slavností v centru města, obrátila žena s tím, že se jí na náměstí T. G. Masaryka ztratil tříletý syn.

Neuběhlo ani pět minut od přijatého oznámení a hošík uvedeného popisu byl spatřen dalším strážníkem provádějícím dohled a kontrolní činnost na ulici Kostelní. „Klouček byl v pořádku předán osmadvacetileté matce," dodala komisařka Tereza Greplová. (red)

Hodová výstava bonsaí nabídla skvosty

Foto ber

Víkend patřil na nádvoří prostějovského zámku rostlinným unikátům. Členové Bonsai klubu Prostějov předvedli nejen své výpěstky v podobě zakrslých unikátů, ale nabídli také ukázku tvarování.

„Letos jsme si pozvali Petra Hrona z Bonsai klubu Brno, " uvedla za prostějovský klub Milena Růžičková. Prostějovskou výstavu navštívil i zájezd zahrádkářů z Ostravy. Pro jeho účastníky bonsaisté rovněž připravili ukázky tvarování stromků.

I letos byly v nabídce přebytky kaktusů, sukulenty a misky. (ber)

OBRAZEM: Hody nabídly kulturu i trhy a přinesly rekordně navštívený program

Foto ber

S letošními Prostějovskými slavnostmi vyjadřují obyvatelé města velkou spokojenost. Chválí nejen rozmanitý kulturní program, ale i nabídku trhů, která byla velmi pestrá. Zřejmě rekordní byla návštěva na sobotním kulturním programu, která překonala počty návštěvníků z minulých let.

„Byla jsem velmi příjemně překvapená výběrem trhovců. Letos to byly opravdové hody stran nabídky," pochvalovala si Marcela Dostálová. Další návštěvníci ocenili program, zejména vystoupení dětských folklórních souborů. „Vracejí k nám tu pravou hanáčtinu, a to je moc dobře," dodal František Holý.

OBRAZEM: Hanáky pohostila radnice

Foto ber

Přinášíme z tradičního přijetí hodovníků na prostějovské radnici a také z průvodu Hanáků městem. 

Krojované hodovníky na radnici podle tradice přivítali primátor František Jura, první náměstkyně primátora Milada Sokolová a další členové vedení města. (red)

Obrovy kočáry k hodové neděli patří již řadu let

Foto ber

I letos se mohli návštěvníci prostějovských hodů v neděli svézt kočárem. Do města tentokrát majitel Muzea kočárů přivezl z Čech pod Kosířem hned dva. Oba pocházely z Prostějovska.

„Kočár, který vás v této chvíli proveze, pochází z Mostkovic. Ten druhý, zatím nenastrojený, vyrobil prostějovský kočárník Antonín Zahradníček. Je to unikát, jeden z mála dochovaných," vysvětloval Václav Obr.

I letos se projížďky těšily velkému zájmu, jízdenky byly rozdány hned ráno. (ber)

Sobotní hodové odpoledne patřilo na náměstí světové hudbě

Foto ber

Hned dvě hudební uskupení vystoupil v sobotu na prostějovském hlavní náměstí v rámci hodových slavností. Zatímco to první pochází z nedalekých Němčic nad Hanou, druhé přijelo z Prahy. Obě byla naprosto skvělá.

Richband je 50 ti členný soubor, který je složen z žáků Základní umělecké školy Němčice nad Hanou. Repertoár orchestru se skládá převážně z populárních písní, filmových nebo pohádkových skladeb. Ty představil publiku povedením dirigenta Richarda Prokopa. “Já je znám už léta, mám v Němčicích rodinu a orchestr tam vystupuje při nejrůznějších příležitostech. Je radost je poslouchat, ani se nechce věřit, že jsou to většinou ještě děti. Fakt válí,“ chválila vystoupení Jana Tomková.

OBRAZEM: Hody nabízí stánky i kolotoče

Foto ber

Nejen kulturou živ je člověk. Kdo nemá náladu na lidové písně či koncerty hvězd, může si na prostějovském hlavním náměstí vybrat z bohaté nabídky hodových trhů.

Dostanete na nich všechno, od hraček, přes smetáky, burčák až po dobrou kávu. U KaSCentra a na parkovišti po bývalé sodovkárně zase najdete kolotoče. A některé atrakce jsou fakt "husté". Pěknou hodovou neděli! (ber)

Hody nabídnou na náměstí Tonyu Graves, Proměny i Annu K

ilustrační foto

41. Prostějovské hodové slavnosti ovládnou centrum Prostějova. Kulturní program odstartuje již dnes, hlavním hodovým dnem je ale neděle.

V sobotu se na hlavním náměstí od 14 hodin představí kapely Richband a Tonya Graves Band. Od 19 hodin bude pódium patřit prostějovskému pěveckému sboru Proměny a jejich hostům.

Nedělní ráno odstartuje Vlčnovjanka a postupně se na podiu představí dětské hanácké soubory. Před polednem zahraje Stanley´s dixie street band a Kateřina Marie Tichá a Bandjeez.

Oficiálně zahájí hodové odpoledne Hanáci dvě hodiny po poledni a úderem třetí projde centrem města průvod krojovaných souborů.

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

ilustrační foto

Prostějovský Bonsai klub Haná zve v sobotu a v neděli na nádvoří prostějovského zámku na výstavu bonsaí.

Během výstavy bude navíc probíhat i poradenství v oblasti správného pěstování bonsaj i prodej výpěstků a misek. „V neděli bude probíhat ukázka tvarování. Toho se od 13 hodin ujme Petr Hron z BK Brno," přidala pozvání Milena Růžičková.

Výstava je otevřená v sobotu od 9:30 do 18 hodin, v neděli od 9:30 do 17 hodin.  Vstupné je dobrovolné. (ber)

Proměny budou jedním z hlavních lákadel sobotního hodového programu

Foto plakát Proměny

Vůbec poprvé ve své historii vystoupí Pěvecký sbor Proměny na tradičních prostějovských Hanáckých slavnostech. Svým zhruba hodinu a půl trvajícím koncertem rozezní hlavní scénu v sobotu 16. září od 19:00 hodin a představí to nejlepší z poprockového repertoáru. V podání sboru a jeho sólistů, ale i spolupracujících hostů, se tak mohou posluchači těšit na písně kapely Queen, ABBA, Ewy Farne, Miky, ale i písní z oblíbených muzikálů. Spolu se sborem a sólisty vystoupí rocková kapela a koncert povede sbormistryně Lenka Dohnalová.

Proměny sérií koncertů v letošní sezóně slaví už 10 let nejen na prostějovské hudební scéně. Pěvecký sbor pravidelně vystupuje na akcích města, ale na velké stage Hanáckých slavností se představí vůbec poprvé. „Nesmírně mě těší, že kultura v Prostějově zažívá v posledních letech velký rozvoj. Tradice sborového zpěvu, ale i místních kapel je obdivuhodná.