Hody

Město zveřejnilo poplatky za stánky na Prostějovských hanáckých slavnostech

ilustrační foto

Tak jako v minulých letech řešili radní na svém jednání výši poplatků za přenechání prostoru k umístění mobilních stánků na náměstí T. G. Masaryka, Pernštýnském náměstí a ulici Kostelní v rámci konání 41. Prostějovských hanáckých slavností. Ty proběhnou ve dnech 16. a 17. září 2023.

„Součástí těchto slavností bude kromě kulturního programu i prodej občerstvení či jiného sortimentu zboží od vybraných prodejců a řemeslníků. Vzhledem k časové náročnosti organizace celé akce jsme se otázkou pronájmů zabývali již nyní. Je třeba, aby prodejci znali výši poplatku před podáním nabídek,“ uvedl primátor František Jura a přidal konkrétní částky:

za umístění stánku na jednom prodejním místě:

délka stánku do 3 m …………………………………………………………….…400 Kč

za každý další i započatý metr ……………………………………………….…...500 Kč

Hody v divadle budou patřit převážně místním interpretům

Foto Městské divadlo Prostějov

Hodové slavnosti budou již tradičně zahájeny v neděli 11. září v 11 hodin pohádkou. Cirkusárium je loutkové představení vytvořené na počest kočovných loutkářů, jež se se svými pimprlaty do dalekých dálek vydávali. Tvořili si trikové loutky, které dokázaly svými pohyby a  kejkly udivovat nejedno zahraniční publikum. Podobné trikové principy budou k  vidění v  cirkusovém představení, které je věnováno i všem ohroženým živočišným druhům na této planetě. Hrají Tomáš Podrazil a Tomáš Běhal z Divadla Toy Machine.

Slavnosti budou pokračovat od 13 hodin komentovanou prohlídkou Národního domu. Klenot české moderny a secese Jana Kotěry byl v roce 2008 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. Prohlídka se koná v rámci Dnů evropského dědictví.

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

Ilustrační foto ber

Bonsai klub Haná pořádá tento víkend na nádvoří prostějovského zámku už tradiční výstavu bonsaí.

Akce probíhá od pátku do neděle od 9 do 17 hodin. Během výstavy bude navíc probíhat i poradenství v oblasti správného pěstování bonsaj i prodej výpěstků a misek. "V neděli bude probíhat ukázka tvarování od 13 hodin, v tuto dobu na výstavu také zavítá vzácný host – prezident České bonsajové asociace, Ing. Ivan Macháček, který se přijede osobně seznámit s Bonsai klubem Haná a jednotlivými členy a v průběhu odpoledne pak bude hodnotit vystavené bonsaje,“ přidala pozvání Milena Růžičková.

Vstupné je dobrovolné. (red)

Poplatky za umístění prodejních stánků v hodovém čase se nemění!

ilustrační foto MMP

Rada města Prostějova zveřejňuje výši poplatků za přenechání prostoru k umístění mobilních stánků na nám. T. G. Masaryka v rámci konání XXXIX. Prostějovských hanáckých slavností ve dnech 11. a 12. 09. 2021 – poplatky zůstávají ve stejné výši jako v minulých letech.

„Stejně tak jako loni, budou i letos pro prodejce pevně určená místa, která budou číselně označena. Náměstí T. G. Masaryka, Žižkovo náměstí a Pernštýnské náměstí bude rozděleno na čtyřmetrové očíslované úseky, ve kterých budou moci prodejci umístit svůj třímetrový stánek. Je třeba říci, že kvůli protikoronavirovým opatřením jsme loni přistoupili k novému rozmístění stánků, a to na Masarykově, Pernštýnském i Žižkově náměstí.

Bonsai klub Haná zve na hodovou výstavu. Do zámku

Ilustrační foto ber

Bonsai klub Haná pořádá od pátku 11. do neděle 13. září na nádvoří prostějovského zámku výstavu bonsají.

„Během výstavy bude k dispozici poradenská služba k pěstování bonsají, ukázka tvarování a prodej výpěstků a misek,“ přidala pozvání Milena Růžičková.

Výstava bude otevřena v pátek a v sobotu od 9 do 20 hodin, v neděli potom od 9 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné. (red)

Prostějovské hody letos jinak: turnikety, epidemiologická opatření, stánky na třech náměstích

foto Magistrát města Prostějova

Ve dnech 12. až 13. září se v Prostějově uskuteční tradiční Hanácké slavnosti spojené s prostějovskými hody. Město se na akci připravuje nejen po stránce kulturního programu, ale také v souvislosti s hygienickými opatřeními.

„Pódium, na němž bude probíhat kulturní program, bude přesunuto před radnici. Pomocí mobilních zábran bude vytvořen jeden sektor pro max. 1000 osob, vstup do sektoru bude umožněn ze dvou stran, od Avatarky a od Dési přes elektronické turnikety, které budou zaznamenávat momentální počet osob v ohrazeném prostoru, čímž se zajistí, že nikdy nebude v jednom čase na jednom místě víc jak 1000 návštěvníků,“ vysvětluje náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Ohlédnutí za Hody a výbornou Anetou Langerovou

Foto Jana Zaorálková

Jana Zaorálková nám kromě fotografií z neděleního dopoledne prostějovských Hodů zaslala i fotografie z koncertu Anety Langerové.

Ta byla sladkou tečkou za dalším ročníkem Prostějovských hodů. Jak se líbila vám? (red)

OBRAZEM: Hodovníci zamířili na prostějovskou radnici

Foto MMP

O víkendu 15.-16. září proběhly v Prostějově tradiční Hody. Již včera jsme vám nabídli ochutnávku fotografí Jany Zaorálkové.

Jak je obvyklé, byli na prostějovské radnici v neděli 16. září přijati hodovníci v rámci Hanáckých slavností. I tentokrát nabízíme nahlédnutí do těchto událostí formou fotografií. (Zdroj MMPv)

Prostějovské hody fotoaparátem Jany Zaorálkové

Foto Jana Zaorálková

O tomto víkendu, kdy vyšlo na rozdíl od loňského roku krásné počasí, si návštěvníci Hodů užili bohatý program.

Nejinak tomu bylo v nedělní dopoledne, kdy zazpíval návštěvníkům Hodů legendární Jiří Helán s cimbálovkou. Byli jste při tom? (red)

OBRAZEM: Hody jsou tady!

Foto ber

Na tento víkend připadají prostějovské Hody. Hospodyňky shánějí hodové husy a kachny a světští staví kolotoče.

Jako obvykle mají svůj plac v Komenského ulici a v okolí tržnice. Už teď je tam pěkných pár atrakcí.

Pro motoristy je to ale komplikace, jedno z mála neplacených parkovišť v centru Prostějova je mimo provoz. Na to jsme si ale během uplynulých měsíců, kdy tu probíhaly archeologické průzkumy, zvykli. (ber)