Muzeum kočárů

Josefkol 2020 zrušen! Václav Obr nabízí jiný program

ilustrační foto Muzeum kočárů

Kvůli celosvětové nákaze koronavirem byla akce roku Josefkol 2020 zrušena. Václav Obr, majitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, ale nabízí velmi zajímavý náhradní program.

„Na červenec a srpen připravujeme pozoruhodný program, nazvaný „poznávání starých gruntů, formanských cest a krajin v Olomouckém kraji v povozech tažených koňským spřežením,“ říká Václav Obr. Celodenní program s občerstvením a obědem bude doprovázen různými účinkujícími, mistry řemesel, jezdci na koních, kaskadéry atd..Bude něčím, co zažijete přímo ze sedadla koňského povozu.

Muzeum kočárů slavnostně zahajuje sezónu!

ilustrační foto plakát

Cestovním kočárem po pamětihodných místech Olomouckého kraje. Oblíbená akce Muzea kočárů Čechy pod Kosířem se opět dočkala reprízy. Cestovní kočár, vezoucí urozenou společnost, nemíjí dnešního dne, tedy v sobotu 30. března, ani Prostějovsko.

"Padesátikilometrová jízda bude šířit i tentokrát osvětu, kouzlo dávných tradic i díla našich předků," podotkl Václav Obr. 

Kočár vyrazil v 8,15 hodin z Čech pod Kosířem, přes Pěnčín, Přemyslovice, Štarnov, Konici, Budětsko, Kandii, Laškov, Drahanovice Slatinice a Slatinky. Zpět do Čech se vrátí v 18,30 hodin. Součástí zastávek bude i krmení koní či překládání zavazadel. Kočár doprovází příslušníci I. Hulánského regimentu. (ber) 

Václav Obr skončil v anketě Osobnost Moravy pro rok 2018 třetí!

Foto osobnostmoravy.eu

již po třetí v řadě pořádal spolek Moravská národní obec anketu o Osobnost Moravy pro rok 2018. V minulých letech ocenění získal muzikant Jura Pavlica, v prvním ročníku zvítězil spisovatel a folklorista Jiří Jilík. Letos bylo v ohni i želízko z naší oblasti, mezi nominovanými byl Václav Obr, restaurátor starožitných kočárů a ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. A skončil třetí! 

Mimo Václava Obra byli nominováni například brněnský herec, dabér a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák, Arnošt Goldfam, herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel, který působil i v Prostějově. Vítězem se stal Radim Slabý, botanik, znalec přírody a zakladatel arboreta Makču Pikču u obce Paseka, který získal 8456 hlasů. Na druhém místě skončil již zíněný Arnošt Goldflam s 3603 hlasy a Václavu Obrovi vyneslo třetí místo 1306 hlasů. Gratulujeme! (ber)

 

Kdo vyhrál volňásky na adventní koncert do Muzea kočárů?

ilustrační foto plakát

Již několik let je Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem pořadatelem adventních večerů. Nejinak tomu je i letos.

První koncert se konal osmého prosince a patřil sopranistkám Lucii Juránkové a Magdě Vitkové, které vystupují pod názvem MY2.

V sobotu patnáctého prosince v muzeu vystoupí David Uličník, Jiří Škorpík a jejich hosté. Zmínění pánové jsou mimo jiné členy uskupení 4TET, kde působí spolu s Jiřím Kornem a Dušanem Kollárem.

Soutěžte o vstupenky na adventní koncert v Muzeu kočárů! Bleskově!

ilustrační foto plakát

Již několik let je Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem pořadatelem adventních večerů. Nejinak tomu je i letos.

První koncert se konal 8. prosince a patřil sopranistkám Lucii Juránkové a Magdě Vitkové, které vystupují pod názvem MY2. Patnáctého prosince v muzeu vystoupí David Uličník, Jiří Škorpík a jejich hosté. A poslechnout si je můžete i vy!

Postačí, když do 14. prosince do 12:00 hodin zašlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, v jakém hudebním sdružení působí oba zmínění pánové? Odpověď označte v předmětu KOČÁRY. Pro dva vylosované máme vstupenky pro dvě osoby.

Kočár Václava Obra odveze na poslední cestě Jana Kočku

ilustrační foto

Déjà vu. Před deseti lety odvezl jeden ze smutečních kočárů Václava Obra na poslední cestě jednoho z kolotočářských bossů, Václava Kočku mladšího. Ve čtvrtek na cestu do Prahy vyjel znovu. 

Stejnou službu prokáže nedávno zesnulému Janu Kočkovi mladšímu. Kočka zemřel před dvěma týdny při nehodě, kterou podle policie zřejmě způsobil. Na dálnici v protisměru se srazil s jiným autem.

OBRAZEM: Muzeum kočárů otevřela spanilá jízda po kraji

Foto Jiří Svatoš

I když první akci letošního roku má již Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem za sebou, slavnostní otevření sezóny se dočkalo dnes. Uskutečnilo se 31. března v podobě výstavy parkových kočárů a tradiční spanilé jízdy cestovním kočárem po Olomouckém kraji. 

Jízda začala tradičně v Čechách pod Kosířem a mezi obce, které navštíví, najdete například Ptení, Mostkovice, Smržice, Slatinice či Lhotu pod Kosířem. (red)

Muzeum kočárů otevře opět spanilá jízda po kraji

ilustrační foto

I když první akci letošního roku má již Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem za sebou, slavnostní otevření sezóny ho teprve čeká. Uskuteční se 31. března v podobě výstavy parkových kočárů a tradiční spanilé jízdy cestovním kočárem po Olomouckém kraji. 

"Z důvodu přestavby muzea letos rušíme akci Velikonoční tradice v Muzeu kočárů," uvedl ředitel muzea Václav Obr. Pětadvacátého května se z Čech pod Kosířem vydá historický kočár na Noc kostelů v Prostějově. Jedenáctého července slaví Muzeum historických kočárů 9. výročí otevření, můžete se těšit nejen na dort, ale i na komentované prohlídky a videoprojekci. 

Kdo vyhrál volňásky na koncert do Muzea kočárů?

ilustrační foto

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem pořádá neopakovatelné adventní koncerty. Velký sál - Depozitář muzea kočárů je krásným prostředím, kde při koncertech je zapáleno sto padesát svíček včetně kočárových luceren a velká pec, kde je vidět hořící oheň, který vytápí celý prostor. V prosinci loňského roku se zde uskutečnily už tři koncerty, v dnešní den se koná čtvrtý. 

Diváci už měli možnost zažít známého českého houslistu Václava Hudečka, slovenskou šansoniérku Szidi Tobias a brněnskou mezižánrovou skupinu Cimbál Classic. Poslední koncert je naplánován na 6. ledna, kdy v Muzeu vystoupí sestry Havelkovy. Při koncertech mohou diváci sledovat nejen umělecké projevy účinkujících, ale i největší kočár na světě.

V minulých dnech jste s Prostějovskými novinkami soutěžili o dva volňásky na poslední koncert. Výherkyní se stává paní Nikola Černá. Gratulujeme! (red)

 

 

Soutěžte o vstupenky na koncert Sester Havelkových!

ilustrační foto Sestry Havelkovy

Jak PvNovinky informovaly, posledním z adventních koncertů, které se konají v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem, bude 6. ledna vystoupení Sester Havelkových. A vy můžete soutěžit o vstupenky. 

Postačí, když do 5. ledna do 12:00 hodin odpovíte na redakční e-mail na otázku, kdo se v depozitáři Muzea kočárů na předchozích třech koncertech představil?Odpověď označte v předmětu HAVELKOVY. Pro jednoho vylosovaného máme vstupenky pro dvě osoby. (ber)