Velký Kosíř

Valentýna můžete zítra oslavit na rozhledně

Foto Mikroregion Kosířsko

Nejen pro zamilované bude den před svatým Valentýnem otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. V neděli 13. února bude mimořádně otevřena od 10 hodin.

„Milenci se můžou políbit na čerstvém vzduchu, a ještě udělat něco pro svoje zdraví," konstatovali organizátoři z Mikroreginu Kosířsko. Pokud si dáte říct a vyšlápnete všech 158 schodů, budete se moci pokochat pohledem do kraje z 25metrové výšky. A dole vás bude čekat valentýnské překvapení. (ber)

Z Kosíře se snad rozhlédneme 25. května

Foto mikroregion Kosířsko

Ani rozhlednu na Velkém Kosíři neminula omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou, která zatím nepovolila její otevření veřejnosti. Toho se dočkáme zřejmě až koncem května. 

Podle vládního harmonogramu od 25. května budou moci lidé navštívit muzea, zoologické zahrádky či posedět na zahrádkách restaurací a kaváren. Hana Rozsypalová, předsedkyně Mikroregionu Kosířsko, který rozhlednu spravuje, pokládá tento termín za víc než možný. „V návaznosti na uvolňování mimořádných opatření navrhnu, abychom otevřeli 25. května, ale musíme se na tom shodnout se starosty," uvedla s tím, že dřívější datum vylučuje. (ber)

 

Valentýna můžete oslavit na rozhledně!

ilustrační foto pozvánka

Nejen pro zamilované se na svatého Valentýna otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. V sobotu 14. února bude otevřena od desíti hodin do setmění.

„Milenci se mohou políbit na čerstvém vzduchu a ještě udělat něco pro svoje zdraví,"  konstatovali organizátoři z Mikroreginu Kosířsko. Pokud si dáte říct a vyšlápnete všech 158 schodů, budete se moci pokochat pohledem do kraje z pětadvacetimetrové výšky. A dole vás bude čekat valentýnské pivo, guláš, svařák či čaj a možnost odnést si nějaký dárek z Valentýnské tomboly. (ber)

Tip na Nový rok: Výstup na Velký Kosíř

Foto SDH Slatinky

Tradiční akce u rozhledny Velkého Kosíře, kde se setkávají obyvatelé okolních obcí a přejí si všechno nejlepší do nového roku. Letos se zde 1. ledna sejdou a opět i s Kosířanem.

V době od osmi do šestnácti hodin bude na vrcholu připraveno občerstvení. "Káva, čaj, grog, rum a další nápoje doplní zvěřinový guláš, špekáčky, klobása z udírny i cukrovinky," zvou za pořadatelé dobrovolní hasiči ze Slatinek. (ber)

 

Rozhledna na Kosíři otevřena!

ilustrační foto

Právě dnes, 1. 6. 2018, byla po rekonstrukci otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. Oznámil to web Mikroregionu Kosířsko.

Provoz rozhledny zahájený v první červnový den bude podle Milana Elfmarka, místopředsedu Mikroregionu Kosířsko, upřesněn. Do prázdnin by každopádně měla být otevřená minimálně o víkendech, v létě ještě častěji.

Rozhledna byla uzavřena v únoru 2017 kvůli špatné statice schodiště. Spory kolem její výstavby stále řeší soud. (ber)

 

Rozhledna na Kosíři stále uzavřena. Kiosek zřejmě neotevře

ilustrační foto

Šestého února loňského roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. Její opravy dosud nezačaly, kvůli sporům mezi Mikroregionem Kosířsko, projektantem a firmou, která ji postavila. V letošním roce by ale měla být znovu otevřena pro veřejnost. 

Rozhledna byla uvedena do provozu 22.6.2013. Její technický stav se stal natolik závažným, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl v únoru 2017 kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření. Od té doby se táhnla neúspěšná jednání o tom, kdo za stav rozhledny může. "Podali jsme žalobu na zhotovitele stavby. Pracujeme také na projektu opravy rozhledny. Rádi bychom ji otevřeli na jaře příštího roku," sdělila v listopadu 2017 PvNovinkám předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

Cílem nebylo vyhrát, ale přežít, říká o večerním běhu na Kosíř Roman Kupka

Foto Roman Kupka

Prostějovský Spartan training group pořádal včera večerní výběh na Velký Kosíř. Sraz byl u sochy TGM v Prostějově na hlavním náměstí, startovalo se ve dvacet hodin.

Fotografii i mapu uběhnuté trasy včetně popisu nám zaslal jeden z běžících Roman Kupka: "Včera jsem se zúčastnil nočního výběhu na Kosíř, který pořádalo Spartan Race Training Group Prostějov. Rozhodl jsem se běžet na poslední chvíli bez nějakého většího předchozího tréninku. Tempo běhu si určil každý sám, cílem nebylo vyhrát, ale "přežít".  Trasa nahoru měřila cca 14 km a já osobně jsem ji zvládnul za 1:45 h. Výhodou nočního běhu s čelovkou je to, že člověk nevidí dál než 2 m před sebe a tudíž neví, jaký kopec má před sebou", uvedl s úsměvem Kupka.

Pozor! Dnes úderem osmé výběh na Kosíř!

ilustrační foto TRX bez hranic

Prostějovský Spartan training group pořádá dnes úderem osmé večerní výběh na Velký Kosíř.

Sraz je u sochy TGM v Prostějově na hlavním náměstí, startuje se ve dvacet hodin. "Samozřejmě přijďte dříve, startovné se nevybírá a hlavně, nezapomeňte čelovky", připomínají organizátoři! (red)

Kemp na Kosíři? Ani omylem!

Foto čtenářka

Fotografie poukazující na kemp turistů na Velkém Kosíři redakce PvNovinek zaslala jedna z pozorných čtenářek. Protože je vjezd do lokality zakázán všem, mimo majitelů rekreačních objektů, zajímalo nás, jak se tam auta a stany ocitly a jaký jim hrozí postih. Odpověděla předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

"Jednalo se o okrskovou akci Sborů dobrovolných hasičů Těšetice a Ústín, kteří úzce spolupracují s Mikroregionem KOSÍŘSKO při zajišťování požární bezpečnosti nejen na rozhledně Velký Kosíř," uvedla Rozsypalová, která zároveň poděkovala za upozornění. Povolenky ke vjezdu na Velký Kosíř se v současné době nevydávají ani pro vozidla patřící invalidům. Ty totiž na vrchol může dopravit turistický vláček. (ber)

Vláčkem se na Kosíř nepodíváte. Je vyprodáno!

Foto Jiří Ryšavý, Minitrans

Po zimní přestávce obnovila v dubnu firma Minitrans provoz turistického vláčku. Každou první neděli v měsíci vyveze zájemce až na hanácký Mont Blanc. Pokud jste si nerezervovali lístky, máte smůlu. Jsou až do září vyprodány.

Vláček míří z Lutína přes Slatinice a rozhlednu na Velkém Kosíři do Čech pod Kosířem, kde mají návštěvníci možnost navštívit muzeum kočárů, muzeum hasičské techniky a také absolvovat dvouhodinovou prohlídku zámku.

„Svezli jsme se vloni a bylo to moc fajn. Manžel je po operaci kloubů, chodí jen o berlích a na Kosíř, který má moc rád, by se už nikdy nepodíval,“ netajila se potěšením nad dobrým nápadem pětasedmdesátiletá Eliška Komárková.

Firma Minitrans provozuje vláček ve spolupráci s Mikroregionem Kosířsko. (ber)