topení

Správně seřízený a vyčištěný topný systém může uspořit peníze, radí hasiči

foto plakát

Topná sezóna se blíží. Díky teplému počasí máte nyní ještě možnost nechat si zkontrolovat topidla a spalinové cesty. Jednou z nejčastějších příčin vzniku požárů, při kterých dochází k úmrtí, je totiž špatný technický stav topidla nebo komínu.

„Z tohoto důvodu a také s ohledem na rostoucí ceny energií doporučujeme zkontrolovat topný systém ve vašem domě či bytě. Správně vyčištěným a seřízeným topidlem se spalinovou cestou výrazně uspoříte při spotřebě paliva. Navíc, naše statistiky jsou neúprosné. Ročně vyjíždíme v kraji v průměru ke stovce požárů, které vznikly v souvislosti s topidly či spalinovými cestami,“ uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Pamatujte proto na bezpečnostní zásady a předejděte tak požáru ve vaší domácnosti. (red)

Kotlíkové dotace končí. Nepropásněte poslední příležitost!

Foto plakát

Olomoucký kraj se loučí s oblíbeným dotačním programem kotlíkových dotací. Do konce srpna mají obyvatelé kraje poslední možnost požádat o finanční podporu na výměnu starých kotlů za ekologičtější varianty. Termín pro podání žádostí končí na konci léta.

Pátá vlna programu nabízí dotace s celkovou částkou 75 miliónů korun. Na pořízení kotle na biomasu může žadatel získat maximálně 130 tisíc korun a na nové tepelné čerpadlo až 180 tisíc korun. O dotaci mohou požádat také domácnosti, které mají od 1. ledna 2021 kotel vyměněný.

Správně seřízený a vyčištěný topný systém může uspořit peníze, vzkazují hasiči

Foto plakát

Topná sezóna se blíží. Díky teplému počasí máte nyní ještě možnost nechat si zkontrolovat topidla a spalinové cesty. Jednou z nejčastějších příčin vzniku požárů, při kterých dochází k úmrtí, je totiž špatný technický stav topidla nebo komínu.

Z tohoto důvodu a také s ohledem na rostoucí ceny energií doporučujeme zkontrolovat topný systém ve vašem domě či bytě. Správně vyčištěným a seřízeným topidlem se spalinovou cestou výrazně uspoříte při spotřebě paliva. Navíc, naše statistiky jsou neúprosné. „Ročně vyjíždíme v kraji v průměru ke stovce požárů, které vznikly v souvislosti s topidly či spalinovými cestami,“ informovala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. Pamatujte proto na bezpečnostní zásady a předejděte tak požáru ve vaší domácnosti. (red)

Kotlíkové dotace budou v Olomouckém kraji pokračovat i v roce 2022

ilustrační foto Olomoucký kraj

Od září 2022 začne ze zákona platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Proto bude v rámci kotlíkových dotací podporována výměna kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy v rodinných a bytových domech a nově i v rekreačních objektech. Výměna může být realizována od 1. ledna 2021 a žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, ve které dochází k výměně kotle.

„Kotlíkové dotace realizované krajem se v nové výzvě zaměří na nízkopříjmové domácnosti, což jsou domácnosti, kde jeden člen v roce 2020 vydělal maximálně 170 900 Kč čistého příjmu, nebo domácnosti složené ze seniorů, kteří pobírají starobní důchod či z osob pobírajících invalidní důchod 3. stupně. Těmto žadatelům pokryje nová kotlíková dotace až 95 % nákladů na výměnu kotle.

Společnost ČEZ Energo investovala v Prostějově přes 100 milionů korun do čtyř kogeneračních jednotek

Foto ber

Společnost ČEZ Energo investovala v Prostějově přes 100 milionů korun do čtyř kogeneračních jednotek.

Vytápění domácností, škol i dalších budov v Prostějově prochází díky aktivitě Domovní správy Prostějov (DSP) významnou proměnou. Velkou část tepelného hospodářství nyní zajišťují čtyři moderní kogenerační jednotky s celkovým výkonem přesahujícím 4,5 MWe, které instalovala a následně bude také provozovat společnost ČEZ Energo, dceřiná firma ČEZ ESCO, která do nich investovala 106 milionů korun. Další investici uhradila přímo DSP, jež zajistila výměnu kotlů.