radar

Radar u Bábinky na sebe vydělal rychle

ilustrační foto ber

Není to tak dlouho, co začal fungovat radar ve Vrahovické ulici, umístěný mezi Domem služeb a potravinami U Bábinky. A hned se ukázalo, že na téhle ulici se mnoho z nás mění v automobilové závodníky.

„Za prvních 21 dnů tento přístroj zaznamenal 694 případů překročení rychlosti," uvedl na poslední tiskové konferenci náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Jen pro připomínku, radary fungují v Brněnské, Dolní, Olomoucké a Vrahovické ulici. Tak nohu z plynu, ať se vaše peněženky neprohnou. (ber)

Radar v Dolní se již chystá

Foto ber

Od 4. října letošního roku je v povozu radar v Brněnské ulici v Prostějově. Dnes se osazuje druhý, tentokrát v Dolní. V daných úsecích měření je rychlost dle zákona o provozu na pozemních komunikacích 50 km/h. Radar umí měřit rychlost v obou jízdních pruzích.

Příští rok přibudou radary na Vápenici a ve Vrahovické. „Všechna místa byla vybrána s ohledem na zvýšení bezpečnosti. Na všech dochází k výraznému překračování rychlosti – např. na ulici Brněnské byla naměřena rychlost 130 km/hod,“ uvedla již před časem náměstkyně primátora Alena Rašková, která má dopravu v gesci. (ber)

Nový radar v Brněnské už měří. Ode dneška!

ilustrační foto ber

Automatické měřiče rychlosti v Brněnské ulici v Prostějově jsou v ostrém provozu od pondělí 4. října. V daném úseku měření je rychlost dle zákona o provozu na pozemních komunikacích 50 km/h. Radar umí měřit rychlost v obou jízdních pruzích.

Místo bylo ve spolupráci s Policií ČR vyhodnoceno a doporučeno pro zlepšení bezpečnosti ve městě, zejména kvůli bezpečnosti chodců a cyklistů. "Apelujeme na řidiče, aby dodržovali povolenou rychlost a nevystavovali se zbytečnému finančnímu postihu za přestupkové jednání," uvedl strážník Petr Zapletal.

Nový radar v Brněnské hříšníky nelape. Prozatím

Foto ber

Prostějovskou motoristickou veřejnost před časem rozvířila práva o instalaci nového stacionárního radaru v Brněnské ulici. Jak informovala Městská policie Prostějov, zatím rychlost neměří.

Podle vyjádření strážníků je v Brněnské ulici instalován testovací sloupek pro přípravu automatického měření rychlosti. „Měření bude spuštěno cca v říjnu,“ dodávají strážníci, a to obousměrně.

Další radary jsou instalovány na ulicích Olomoucká a Dolní, příští rok přibudou na Vápenici a ve Vrahovické. „Všechna místa byla vybrána s ohledem na zvýšení bezpečnosti. Na všech dochází k výraznému překračování rychlosti – např. na ulici Brněnské byla naměřena rychlost 130 km/hod,“ uvedla už před časem náměstkyně primátora Alena Rašková, která má dopravu v gesci. (ber)

Už je to tady! Mobilní radar zachytí i registrační značku!

Foto ŘSD

 

Ředitelství silnic a dálnic ČR začíná na českých dálnicích a silnicích testovat novinku – mobilní radar MOTES. Radar změří rychlost vozidla a zároveň dokáže identifikovat jeho poznávací značku. Obě informace následně zobrazí na LED vozíku, umístěného obvykle několik set metrů za snímačem. Nasazení mobilního radaru se předpokládá zejména v opravovaných úsecích dálnic, kde z hlediska statistiky hrozí silničářům největší nebezpečí od nákladních vozů a vozidel překračujících povolenou rychlost. Podobné zařízení se úspěšně používá například ve Francii a Belgii.

„Moderní mobilní radar zobrazí téměř okamžitě poznávací značku i okamžitou rychlost vozidla. Při překročení bezpečné rychlosti bude upozorňovat řidiče i varovným textem. ŘSD hledá řešení, které bude mít významný podíl na snížení nehodovosti na rekonstruovaných silničních tazích. Účinnost radaru vyhodnocujeme ve spolupráci s Policií,“ říká Soňa Křítková, pověřená vedením ŘSD ČR.

Měření rychlosti stacionárními radary v Prostějově bylo v pořádku

ilustrační foto
ilustrační foto

Už druhé hloubkové přezkoumávání Úřadu pro ochranu osobních údajů opětovně potvrdilo, že město Prostějov z pohledu kontrolorů při měření rychlosti stacionárními radary nepochybilo. 

„Závěr úřadu je jednoznačný a musím říct, že nás potěšil. Kontrolou nebylo prokázáno, že zpracování osobních údajů v rámci přestupkových řízení, které byly získány kamerovým systémem měření rychlosti, porušuje zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů,“ potvrdil první náměstek primátora Jiří Pospíšil. 

„Jiný výsledek jsme ani neočekávali. Jak jsem již několikrát zopakovala, nikdo ze zaměstnanců společnosti CZECH RADAR nemá přístup k žádným ani osobním údajům přestupců,“ zdůraznila tisková mluvčí CZECH RADARu Anna Němcová. 

Zrušily se radary a Prostějov se stal závodní dráhou

ilustrační foto
ilustrační foto

Naprosto alarmující jsou výsledky statistiky měření rychlosti ze stacionárních radarů v Prostějově za uplynulý rok. Během dvanácti měsíců se totiž jejich počet téměř ztrojnásobil. Řidiči totiž bohužel věděli, že měřiče hříšníky nefotí. 

Sedm radarů zaznamenalo v prosinci 2011 celkem 3543 přestupků. Na začátku roku jich ale bylo jen 1347. Všech 11 zařízení přitom např. v prosinci roku 2009 vyfotilo pouze 1957 překročení povolené rychlosti a průjezdů na červenou.