měření rychlosti

12. ročník preventivní akce pro motoristy „Na prázdniny bezpečně“ přilákal 95 motoristů

Foto ber

V sobotu 8. června v době od 9:00 – 12:30 hod měli řidiči motorových vozidel možnost nechat si změřit rychlost, a to na silnici od kruhového objezdu v Domamyslicích po křižovatku na Smržice. Akci připravila Městská policie Prostějov.

Celkem se dostavilo 95 motoristů, z toho 4 řidiči motocyklů. Ve 4 případech ukazatel rychlosti podměřoval, např. radarem bylo naměřeno 92 km/hod. a řidičem bylo zjištěno 90 km/hod. Tato hodnota byla nejvyšší naměřenou odchylkou. "Řidičům, kterým tachometr podměřoval, jsme doporučili servis, nebo alespoň to, aby si dávali pozor, neboť ne svojí vinou mohou překročit zákonem stanovenou rychlost," uvedla komisařka Tereza Greplová. U tří automobilů se ukazatel rychlosti zcela shodoval s naměřenou hodnotou mobilním radarem. U ostatních vesměs zjištěna odchylka do 10%.

Policejní Speed Marathon bude v pátek měřit i na Prostějovsku

Ilustrační foto PČR

Napříč celou Českou republikou se policisté už tento pátek důsledněji zaměří na kontrolu dodržování nejvyšší povolené rychlosti při akci Speed Marathon 2024. Policie každoročně předem zveřejňuje místa, na kterých budou stát hlídky s radary a zastavovat řidiče. V Olomouckém kraji půjde podle publikovaného soupisu o více než 60 úseků. Speed Marathon 2024 proběhne v pátek 19. dubna.

Cílem preventivní aktivity, která se řadí do celoevropské kampaně Roadpol, je především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na silnicích. Lidé mohli i pro aktuální ročník vyznačovat lokality, které považují za problematické, do speciální mapy na webových stránkách. V Olomouckém kraji budou policisté měřit rychlost v každém okresu na přibližně desítce úseků. Na dálnicích budou rychlost kontrolovat příslušníci Dálničního oddělení Kocourovec.

 

Speed Marathon 2024 DI Prostějov

II/150, křižovatka Prostějov – Vrahovice, Kralice na Hané

Speed marathon 2023. Víme, kde se bude dnes měřit rychlost!

Foto Policie ČR

V pátek od rána se bude v rámci celoevropské dopravně bezpečnostní akce s názvem SPEED MARATHON měřit rychlost na našich silnicích.

Akce proběhne na celém území České republiky. Místa, kde se bude měřit, určila Policie na základě tipů a hlasování návštěvníků webu Bezpečné cesty.cz. Kde se bude měřit v Olomouckém kraji najdete na snímku v galerii, ostatní místa pak na https://www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-informace-mapy/speedmarathon.

Nepřiměřená rychlost je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod, bohužel i tragických. Jezděte opatrně, a to nejen tento pátek. (ber)

Nové policejní bavoráky neošálíte. Jejich radar nelze detekovat

Foto Policie ČR

Již několik měsíců policisté využívají nová vozidla BMW, která jsou vybavena měřičem rychlosti. V minulém týdnu policisté z moravského Speciálního oddělení dohledu v rámci výkonu služby na dálnici D1 ve směru od Prahy změřili zahraničnímu řidiči rychlost 214 km/h (po odečtu tolerance 207 km/h), a to v úseku, kde je povolená rychlost 130 km/h.

„Zahraniční řidič musel na místě složit kauci ve výši 10 000 Kč. Za přestupek ve správním řízení řidiči hrozí pokuta ve výši 5 000 až 10 000 Kč a zákaz činnosti od 6 měsíců do 1 roku a 5 trestných bodů,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová.

Nutno dodat, že novou měřící techniku policejních bavoráků v současné době není možné detekovat žádným technickým prostředkem. Takže mohu z plynu, číhat mohou kdekoli. (ber)

Ve dvou dnech překročilo rychlost přes sto řidičů. Nejrychlejší jel v obci přes 90km/h

Foto PČR

V době od 28. do 29. ledna 2022 v rámci preventivního opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a ve snaze snížit počet tragických dopravních nehod proběhla speciální krajská bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti jízdy motorových vozidel v obci a mimo obec.

Téměř padesát policistů z dopravní služby zkontrolovalo přes 300 vozidel v Olomouckém kraji. Zjistili 185 dopravních přestupků, z nichž 162 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 94 000 korun. Zbývajících 23 přestupků oznámili do správního řízení. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 146 řidičů. Jedním z nich byl řidič osobního vozidla Mercedes, který v sobotu dopoledne projížděl Lipenskou ulicí v Olomouci rychlostí 94 km/h, tedy překročil nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h.

Nový radar v Brněnské hříšníky nelape. Prozatím

Foto ber

Prostějovskou motoristickou veřejnost před časem rozvířila práva o instalaci nového stacionárního radaru v Brněnské ulici. Jak informovala Městská policie Prostějov, zatím rychlost neměří.

Podle vyjádření strážníků je v Brněnské ulici instalován testovací sloupek pro přípravu automatického měření rychlosti. „Měření bude spuštěno cca v říjnu,“ dodávají strážníci, a to obousměrně.

Další radary jsou instalovány na ulicích Olomoucká a Dolní, příští rok přibudou na Vápenici a ve Vrahovické. „Všechna místa byla vybrána s ohledem na zvýšení bezpečnosti. Na všech dochází k výraznému překračování rychlosti – např. na ulici Brněnské byla naměřena rychlost 130 km/hod,“ uvedla už před časem náměstkyně primátora Alena Rašková, která má dopravu v gesci. (ber)

Stacionární radary budou opět měřit. V Brněnské, Olomoucké a Dolní

Foto plk. Adam

Zastupitelstvo města Prostějova schválilo na svém posledním jednání nákup stacionárních radarů v hodnotě 3,4 milionu korun. Po deseti letech se tak ve městě znovu začne měřit dodržování nejvyšší povolené rychlosti. Podporu projektu vyjádřil jménem Policie ČR vedoucí Územního odboru Prostějov Tomáš Adam. Ten je přesvědčen, že kdyby radary zachránily jediný lidský život, investice se městu vyplatí.

„Byla schválena zadávací dokumentace na výběrové řízení na pořízení tří stanic, jednoho radaru a programového vybavení. Bude nutné realizovat základy pro stanice a přípojky elektro,“ informoval zastupitele náměstek Jiří Rozehnal.

Prostějov chce zkrotit závodníky. Radary se o prázdninách vrátí do provozu

ilustrační foto ber

Od července začnou měřit rychlost aut na několika vybraných místech v Prostějově radary. Po několika letech odstávky se tak vrací do ulic projekt, který začal instalací prvního radaru v roce 2005. Následně jich bylo do povozu uvedeno jedenáct. K systému měl výhrady krajský úřad i ministerstvo dopravy, a tak radary již několik let nefungují. Město je ale odkoupilo a nyní plánuje u některých z nich zprovoznění. Další přibydou.  

Prostějovská radnice byla několik let s radary spokojena. „Po dobré zkušenosti s měřičem na Vápenici jsme společně s policií vytipovali dalších deset lokalit, kde jsme je nechali zabudovat. Během necelého roku jejich provozu se nám podařilo snížit počet přestupků o více než polovinu,“ uvedl v roce 2009 tehdejší místostarosta Vlastimil Uchytil. Méně spokojeni byli řidiči, kterým vadil mimo jiné fakt, že radary nezaznamenávaly přestupky motorkářů. "Mají SPZ vzadu, takže není co fotit. Řidiče aut to diskriminuje," netajil se názorem Jan Malý.

SPEED MARATHON bude v pátek úřadovat i na Prostějovsku

ilustrační foto Policie ČR

V pátek se na cestách celé Evropy koná dopravně bezpečnostní akce s názvem SPEED MARATHON. Policisté s radary budou úřadovat i po celé České republice, Prostějovsko nevyjímaje.

SPEED MARATHON je zaměřen na dodržování stanovených rychlostních limitů, a to v obci i mimo obec. Policie České republiky na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit bude provádět po celý den měření rychlosti. Nebyli to ale jen policisté, kteří vybírali místa, kde se bude provádět měření, byli jste to i Vy. Široká veřejnost, měla možnost navrhnout Policii České republiky místa, která považuje za riziková, a to prostřednictvím webového portálu. Měření se uskuteční na cca 900 místech.