stavebnictví

Veletrh Stavotech ukáže aktuální trendy v oblasti energetiky a stavebnictví

ilustrační foto

Vše pro stavbu pod jednou střechou. To je stavební a technický veletrh Stavotech Olomouc, jehož jarní etapa, v pořadí už 64. ročníku, se uskuteční po Velikonocích na olomouckém výstavišti Flora. Představí se na něm Olomoucký kraj a jeho regionální partneři. Veletrh se zaměří převážně na energetiku.

„Stavotech je pro občany příležitostí ke zjištění aktuálních trendů v oblasti energetiky, tepelných čerpadel i fotovoltaiky. Lidí zde navíc mají jedinečnou příležitost setkat se s odborníky a poradit se se zástupci Olomouckého kraje, a to nejen o kotlíkových dotacích v našem regionu,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Veletrh se koná ve dnech 4. až 6. dubna. Součástí je také bohatý doprovodný přednáškový program na každý den. Olomoucký kraj se na veletrhu bude prezentovat jako region vědy, inovací a high-tech oborů.

Na veletrhu Stavotech Olomouc se lidé dozvědí, jak uspořit v oblasti stavebnictví

ilustrační foto

Jak změnit způsob vytápění, zateplit nebo opravit střechu? Nejen v tom poradí lidem vystavující firmy a organizace na jarní etapě 63. ročníku veletrhu Stavotech Olomouc. Ve svém stánku na olomouckém výstavišti Flora se představí Olomoucký kraj a jeho regionální partneři.

„Veletrh každoročně nabízí množství doprovodných přednášek k současně aktuálním tématům, nejen v oblasti úspor energií, ale i z oblasti stavebnictví. Drahé energie stále patří mezi hlavní problémy nejen domácností, ale i podnikatelského sektoru, proto by si lidé neměli nechat tento veletrh ujít,“ řekl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

Odborné přednášky lidem představí energetické možnosti vytápění rodinných domů v důsledku dopadů navýšení cen energií, informace o tepelných čerpadlech nebo třeba fotovoltaice.

Stavební recese nekončí, na Prostějovsku klesá počet dokončených bytů

ilustrační foto

Setrvávající útlum bytové výstavby v Olomouckém kraji je potvrzen. Dokládá to předběžná zpráva Českého statistického úřadu za první čtvrtletí tohoto roku. 

V roce 2012 byla v Olomouckém kraji zahájena výstavba 275 bytových jednotek. I přes výjimečné meziroční zvýšení o 20,6 % (2. místo mezi kraji) se jedná o hodnotu podprůměrnou. Za hlavní příčinu pětinového růstu lze označit negativní vývoj v předešlém období. V letech 2010 a 2011 se nově zahájená bytová výstavba v Olomouckém kraji propadla mnohem významněji než na celostátní úrovni. Nízká srovnávací základna loňského roku tak vytvořila dostatečný prostor pro letošní oživení. Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2009 klesl celkový počet v kraji zahájených bytů o 58,4 %.