model

Plumlovský zámek má svůj 3D model

Ilustrační foto https://www.plumlov-zamek.cz/

V rámci projektu Bezpečné snímání historických objektů bezpilotními helikoptérami odborníci z pražského ČVUT ve spolupráci s Národním památkovým ústavem nasnímali pomocí dronů plumlovský zámek. Nové záběry ukazují podobu a stav fasády nejnovější Národní kulturní památky.

Cílem projektu NAKI bylo vyvinout technologii autonomních dronů, které by dokázaly skenovat interiéry a exteriéry historických budov. Podle Martina Škobrtala z Národního památkového ústavu slouží drony v památkové péči zejména pro dokumentaci a průzkum kulturních památek. Zejména pak nedostupných nebo nebezpečných míst, kam se nedá dostat bez použití vysokozdvižných plošin či lešení. „Zámek Plumlov byl pro tento výzkumný projekt vybrán díky uměleckohistorickým kvalitám. Pomocí dronů byla snímána hlavně fasáda.

Díky Tomáši Láznovi má teď Prostějov dvě radnice, ale i největší ples a kroužek robotiky

ilustrační foto

Z legendární stavebnice LEGO už byly postaveny modely mnoha významných staveb po celém světě. Až letos jsme se ale dočkali okamžiku, kdy z kostiček vznikla nejznámější dominanta našeho města – prostějovská radnice.

Model radnice ze stavebnice LEGO postavil mladý prostějovský vědec Tomáš Lázna. „Říkal jsem si, že prostějovská radnice je natolik krásná, že by si zasloužila velký model, který by vzdal hold jejím stavitelům. Protože jsem celoživotním fandou LEGO, bylo jasné, z čeho bude,“ popsal vznik „druhé“ prostějovské radnice samotný autor modelu.

136 hodin práce