klub českých turistů

Jubilejní 20. Smržické vandr se skvěle vydařil

Foto ber

Oblast KČT jej totiž vyhlásila za významnou akci Olomouckého kraje. Skvělé taky bylo, že si to nahoře rozmysleli s tím deštěm. Příprava takové akce zabere hodně času a úsilí a když potom zaprší, odradí to spoustu lidí. I tak se možná někteří trochu báli deště nebo rozblácených cest, ale i tak byla účast nakonec solidní. Každopádně už druhým rokem klesá počet cyklistů a lidé se raději jdou projít pěšky. Vyprovokovat ke zdravému pohybu 720 lidí je v dnešní době docela úspěch.

„Dárek pro nejmladšího účastníka dostala letos Julinka Gregorová z Prostějova. Narodila se 8. dubna letošního roku a maminka ji vezla v kočárku. Nejstarší Jaroslav Punčochář k nám přijel ve svých 94 letech z Kelčic autem a potom se šel projít po trase 11 km. Zvládl ji v pohodě a taky jeho čekala v cíli odměna," uvedl za turisty Zdenek Balcařík. 

Na trasách účastníky čekalo 14 kontrolních stanovišť, kde dostali do startovního průkazu razítko, něco na pití a na některých kontrolách také chleba se škvarkovou pomazánkou. 

Smržické vandr oslaví v sobotu dvacetiny

Foto kctsmrzice.cz

Už dvacátý ročník turistického a dálkového pochodu a cykloturistické jízdy pořádá v sobotu 18. května Klub českých turistů Smržice. Na zájemce čeká šest pěších tras, čtyři cyklotrasy pro horská kola a stejný počet tras pro silniční kola. Start je v době od 7 do 11 hodin ve Sportovním areálu Smržice.

Turisté si mohou vybrat z tras 5, 11, 18, 24 a 30 km, nejodvážnější mají možnost absolvovat maraton v délce 42 km. Pro horská kola jsou připraveny trasy v délce 10, 27, 47 a 62 kilometrů, silniční se pak mohou vydat na cesty dlouhé 25, 38, 54 a 82 kilometrů.

Šlapka šlápla do pedálů už po pětadvacáté!

Foto Zdenek Balcařík

Sobota patřila ve Smržicích velkému svátku. Tradiční Smržická šlapka, kterou pořádá tamější Klub českých turistů, totiž slavila pětadvacetiny. Opět nabídla cyklistům řadu tras, z nichž nejdelší byla 176 kilometrů dlouhá cesta na Praděd.

„Letos jsme pro cyklisty, kteří si s námi čtvrtstoletí přijeli užít, nachystali úplně nové trasy, které vedly oproti loňským víc na severozápad přes lázně Slatinice a do okolí Kladek a Konice. Tradiční kontrolní stanoviště na Velkém Kosíři a na Běleckém Mlýně na nich ale nechyběly,“ uvedl za KČT Zdenek Balcařík.

Klub českých turistů vytvořil v roce 1889 první českou značenou turistickou cestu

ilustrační foto ber

Čtvero turistických značek, díky kterým máme v Česku a na Slovensku nejdokonalejší systém a nejhustší síť turistického značení pro pěší turistiku, dnes slaví 131 let své existence. Jedenáctého května roku 1889 vyznačilo označovací družstvo Klubu českých turistů první červenou trasu ke Svatojánským proudům nebo do Svatého Jana pod Skalou v karlštejnských lesích.

KČT byl založený 11. června roku 1888, dnes sdružuje více než třicet tisíc členů. Je výhradním realizátorem a autorem značení pěších turistických tras v ČR. Značením turistických tras KČT významně přispívá k regulaci pohybu v přírodě a tím i k její ochraně. Dobrovolníci, značkaři, udržují celkem 86.352 km značených turistických tras v celé ČR. (ber)