granát

V domě V Drozdovicích nalezl nový majitel plastickou trhavinu, granát i rozbušky

Foto PČR

Ve středu 14. dubna 2021 dopoledne přijali policisté oznámení o nálezu věcí připomínající vojenskou munici v rodinném domě v Prostějově Drozdovicích.

Na místo vyslaní policisté obvodního oddělení potvrdili, že nález by zřejmě opravdu mohl být nebezpečný, místo zajistili a přivolali policejní pyrotechniky. "Před příjezdem pyrotechniků zasahující policisté provedeným šetřením zjistili, že oznamovatel vyklízel dům, který koupil koncem minulého roku po tom, co zemřel jeho předchozí majitel. Po zjištění, že předchozí majitel domu měl veliký zájem o zbraně, na místo povolali také policejního psovoda se psem vycvičeným k vyhledávání zbraní a výbušnin.

Dělostřelecký granát ležel na poli

Foto PČR

Nález vojenské munice na poli u obce Stínava ohlásil patnáctiletý mladík na linku 158 v neděli 27. prosince po čtrnácté hodině.

Na místo vyslaní policisté obvodního oddělení Plumlov potvrdili, že se jedná o munici, místo nálezu zajistili a přivolali policejního pyrotechnika. Ten nález kvalifikoval jako zřejmě nefunkční kus dělostřelecké munice ráže 75 milimetrů a převzal si ho k odborné likvidaci.

"Vzhledem k odlehlosti místa nedošlo k ohrožení osob ani majetku a nebyla nutná evakuace," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Našel granát. Při procházce na Skelné Huti u Protivanova

foto Policie ČR

V neděli po poledni si vyšel 52letý muž z Prostějova na procházku do lesa u obce Skelná Huť. V lesním porostu našel předmět připomínající munici, a proto raději vše ohlásil na linku 158 a místo označil.

Policejní hlídka po příjezdu místo nálezu zajistila a vyžádala si asistenci policejního pyrotechnika. Pyrotechnik při ohledání zjistil, že se jedná o značně zkorodovaný tříštivý dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů pravděpodobně německé výroby pocházející z období 2. světové války. "Munici si převzal a odvezl k odborné likvidaci," doplnil a policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Na zahradě našel granát

Foto PČR

Ve čtvrtek v podvečer se na linku 158 obrátil majitel domu v obci Služín, který oznámil, že na zahradě pod rozpadlou kamennou zídkou našel pravděpodobně starou munici.

Přivolaná hlídka na místě prohlédla předmět a přivolala na základě vyhodnocení kolegy z pyrotechnické služby. "Specialista potvrdil, že se jedná o německý dělostřelecký granát ráže 75 mm pocházející z doby 2. světové války. Nález odvezl k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

V Brodečce u Víceměřic ležel granát

foto Policie ČR

Ve čtvrtek před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o nálezu vojenské munice v říčce Brodečka v katastru obce Víceměřice.

Na místo vyslaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 100 milimetrů typu SPRR GR z období druhé světové války a převzal si ho k odborné likvidaci. "Vzhledem k odlehlosti místa nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení životů ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Dělostřelecký granát ležel na poli u Protivanova

ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek po šestnácté hodině přijali policisté oznámení o nálezu vojenské munice na poli u obce Protivanov, směrem na Skelnou Huť. Munici dvaapadesátiletý oznamovatel nalezl při procházce volně ležet na poli, asi 100 metrů od nejbližšího objektu.

Na místo vyslaní policisté obvodního oddělení Plumlov potvrdili, že se jedná o vojenskou munici a na místo přivolali policejního pyrotechnika. Ten nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 105 milimetrů, tříštivo-trhavý, s náplní a odvezl si ho k odborné likvidaci.  "Vzhledem k místu nálezu nebyla nutná evakuace osob a nedošlo ani k ohrožení zdraví ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Munice musela být zlikvidována na místě

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí odpoledne se na linku tísňového volání obrátil „hledač pokladů“, který operačnímu důstojníkovi sdělil, že za pomoci detektoru kovů našel v lese u obce Nové Sady pravděpodobně dělostřelecký granát.

Po prvotní obhlídce policejní hlídka přivolala pracovníky pyrotechnické služby, protože se opravdu jednalo o munici. Pyrotechnik po příjezdu na místo konstatoval, že se jedná skutečně o dělostřelecký tříštivý granát ráže 37 mm, který musí být zneškodněn na místě nálezu. "Likvidace munice proběhla bez problémů," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

V Klopotovicích našli granát. Z války

ilustrační foto Policie ČR

V úterý navečer vyjížděl policejní pyrotechnik do obce Klopotovice, protože na linku 158 bylo oznámeno, že se při výkopových pracích na komunikaci našel zkorodovaný předmět, který připomíná munici. 

Specialista na výbušné systémy se dostavil na místo nálezu a konstatoval, že se jedná o německý dělostřelecký granát 7,5 cm SPRGR. "Nebezpečný předmět si na místě převzal a odvezl k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Na Prostějovsku zasahoval pyrotechnik. Hned dvakrát za den

Ilustrační foto PČR

Oznámení o nálezu podezřelého předmětu během pondělí přijali policisté na Prostějovsku, a to hned ve dvou případech. 

"Odpoledne nás na lince 158 kontaktoval muž, který v katastru obce Vítonice na Hané hledal na poli mince. Místo nich ale našel dělostřelecký granát ráže 85 mm, který si po řádném ohledání odvezl pyrotechnik k bezpečné likvidaci," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

U Stařechovic našli granát

Foto PČR

V úterý 14. srpna 2018 v dopoledních hodinách přijali policisté na lince 158 oznámení padesátiletého muže o nálezu vojenské munice u tzv. Českého potoka, přibližně tři sta metrů od obce Stařechovice.

Na místo přivolaný policejní pyrotechnik předmět klasifikoval jako německý protiletecký tříštivý granát typu SPRGR ráže 88 milimetrů a převezl ho k odborné likvidaci. "Vzhledem k místu nálezu mimo zástavbu nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení života a zdraví osob," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)