granát

Další pozůstatek války. Tentokrát ve Slatinkách

Foto PČR

Minulý týden v pátek byla policejní hlídka vyslána do katastrálního území obce Slatinky, odkud přijali sdělení o nálezu předmětu připomínající munici z II. světové války, kterou zde našel oznamovatel detektorem v lesním porostu.

Na místě bylo zjištěno, že uvedený předmět leží cca 60 metrů od příjezdové cesty směrem na Velký Kosíř. "Po ohledání předmětu policisty byl na místo přivolán pyrotechnik, který uvedl, že se jedná opravdu o munici z II. světové války, konkrétně o dělostřelecký granát ráže 10 mm. Na místě si ho převzal a převezl k bezpečnému zneškodnění," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red) 

V poli u Klopotovic ležel granát

Foto PČR

V neděli 27. března po šestnácté hodině přijali policisté oznámení o nalezení válečné munice na poli u obce Klopotovice.

Na místě přivolaný policejní pyrotechnik zjistil, že se jedná o starý vystřelený dělostřelecký granát ráže 150 mm. Munici zajistil a odvezl k odborné likvidaci. "V blízkosti nálezu se nenacházela žádná obytná budova a z tohoto důvodu nedošlo k evakuaci osob," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Procházela se v lese. A našla granát

ilustrační foto PČR

V neděli odpoledne při odpolední procházce v katastru obce Brodek u Konice našla oznamovatelka předmět, který připomínal munici. Neváhala a svůj objev zavolala na linku 158. 

Hlídka, která přijela na místo nálezu, po prvotním ohledání předmětu uvedla, že by se opravdu mohlo jednat o dělostřelecký granát. "Proto byl na místo vyslán pyrotechnik, který nález upřesnil a potvrdil, že je tomu skutečně tak a munici o délce dvacet centimetrů a šířce osm centimetrů si z místa převzal," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Při obchůzce areálu našel správce granát

Foto PČR

Ve čtvrtek 19. srpna 2021 v osm hodin ráno vyrozuměl policisty na lince tísňového volání správce stanice rozvodny vody ve Vrchoslavicích, že při obchůzce areálu našel v poli starou vojenskou munici připomínající granát.

"Postupoval správně, když s municí nijak nemanipuloval a zajistil její střežení do doby příjezdu policejní hlídky. Na místo jsme povolali policejní pyrotechniky, kteří určili, že se jedná o německý ruční granát Ei.Hgr.39 používaný během druhé světové války. Ten zajistili a převzali k bezpečné likvidaci," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)

Sobotní nálezy. Granát v lomu a pistole v kurníku

Foto Policie ČR

Hned dva nebezpečné nálezy řešili prostějovští policisté v sobotu 24. dubna.

První přijali oznámení o nálezu vojenské munice v bývalém lomu Vápenice v katastru obce Slatinky. Na místo vyslaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů z období druhé světové války a převzal si ho k odborné likvidaci.

V domě V Drozdovicích nalezl nový majitel plastickou trhavinu, granát i rozbušky

Foto PČR

Ve středu 14. dubna 2021 dopoledne přijali policisté oznámení o nálezu věcí připomínající vojenskou munici v rodinném domě v Prostějově Drozdovicích.

Na místo vyslaní policisté obvodního oddělení potvrdili, že nález by zřejmě opravdu mohl být nebezpečný, místo zajistili a přivolali policejní pyrotechniky. "Před příjezdem pyrotechniků zasahující policisté provedeným šetřením zjistili, že oznamovatel vyklízel dům, který koupil koncem minulého roku po tom, co zemřel jeho předchozí majitel. Po zjištění, že předchozí majitel domu měl veliký zájem o zbraně, na místo povolali také policejního psovoda se psem vycvičeným k vyhledávání zbraní a výbušnin.

Dělostřelecký granát ležel na poli

Foto PČR

Nález vojenské munice na poli u obce Stínava ohlásil patnáctiletý mladík na linku 158 v neděli 27. prosince po čtrnácté hodině.

Na místo vyslaní policisté obvodního oddělení Plumlov potvrdili, že se jedná o munici, místo nálezu zajistili a přivolali policejního pyrotechnika. Ten nález kvalifikoval jako zřejmě nefunkční kus dělostřelecké munice ráže 75 milimetrů a převzal si ho k odborné likvidaci.

"Vzhledem k odlehlosti místa nedošlo k ohrožení osob ani majetku a nebyla nutná evakuace," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Našel granát. Při procházce na Skelné Huti u Protivanova

foto Policie ČR

V neděli po poledni si vyšel 52letý muž z Prostějova na procházku do lesa u obce Skelná Huť. V lesním porostu našel předmět připomínající munici, a proto raději vše ohlásil na linku 158 a místo označil.

Policejní hlídka po příjezdu místo nálezu zajistila a vyžádala si asistenci policejního pyrotechnika. Pyrotechnik při ohledání zjistil, že se jedná o značně zkorodovaný tříštivý dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů pravděpodobně německé výroby pocházející z období 2. světové války. "Munici si převzal a odvezl k odborné likvidaci," doplnil a policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Na zahradě našel granát

Foto PČR

Ve čtvrtek v podvečer se na linku 158 obrátil majitel domu v obci Služín, který oznámil, že na zahradě pod rozpadlou kamennou zídkou našel pravděpodobně starou munici.

Přivolaná hlídka na místě prohlédla předmět a přivolala na základě vyhodnocení kolegy z pyrotechnické služby. "Specialista potvrdil, že se jedná o německý dělostřelecký granát ráže 75 mm pocházející z doby 2. světové války. Nález odvezl k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

V Brodečce u Víceměřic ležel granát

foto Policie ČR

Ve čtvrtek před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o nálezu vojenské munice v říčce Brodečka v katastru obce Víceměřice.

Na místo vyslaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 100 milimetrů typu SPRR GR z období druhé světové války a převzal si ho k odborné likvidaci. "Vzhledem k odlehlosti místa nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení životů ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)