granát

Divoká prasata se činila. V Bukové vyryla minu

Foto Policie ČR

V sobotu odpoledne policisté na linku 158 přijali oznámení od myslivců, že v katastru obce Buková nalezli dělostřelecký granát, který ze země vyryla divoká prasata.

„Na místo se dostavil odborník z pyrotechnické služby, který po ohledání nálezu určil, že se jedná o německou dělostřeleckou minu z II. světové války a bezpečně ji zlikvidoval na místě," potvrdila nález policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Pyrotechnik si ze Slatinek odvezl dělostřelecký granát

Foto Policie ČR

Ve čtvrtek přijali prostějovští policisté na lince 158 oznámení o nálezu předmětu připomínající munici. Hlídka vyjela do katastru obce Slatinky a spojila se s oznamovatelem, který jim předmět ukázal a sdělil, že ho našel při výkopových pracích.

Po ohledání předmětu si hlídka na místo vyžádala pyrotechnickou službu. "Po příjezdu pyrotechnik uvedl, že se jedná o dělostřelecký granát PZGR 8,8 cm. Munici na místě zabezpečil a převezl k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

U popelnic našel granát. Naštěstí cvičný

Foto Policie ČR

V úterý byla policejní hlídka vyslána na adresu Belgická v Prostějově, kde oznamovatel našel u popelnic neznámý předmět, který velmi připomínal ruční granát.

Policisté po příjezdu na místo provedli šetření a zajistili okolí místa, kde se nacházel neznámý předmět připomínající munici. Přes operační středisko byla na místo vyžádána pyrotechnická služba, která přijela a předmět prozkoumala. „Pyrotechnik zjistil, že se jedná pouze o cvičný granát, který si převzal ke zničení," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Vykopali granát. Na zahradě ve Skřípově

Foto Policie ČR

V úterý po poledni přijali policisté na linku 158 oznámení o pravděpodobném nálezu munice v katastru obce Skřípov. Oznamovatel uvedl, že věc našel při výkopových pracích na svém pozemku v blízkosti rodinného domu.

Hlídka na místě zjistila, že by se opravdu mohlo jednat o granát a prostřednictvím operačního střediska byla na místo povolána pyrotechnická služba. „Policejní odborník nález ohledal a uvedl, že se jedná o puškový granát německé výroby z 2. světové války, který zneškodnil v bezpečné vzdálenosti od obydlí místních obyvatel," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Cukrovar ohrožoval granát

Foto Policie ČR

V pondělí 11. prosince dopoledne našli zaměstnanci cukrovaru ve Vrbátkách při svozu cukrové řepy dělostřelecký granát. O nálezu ihned informovali policii.

Na místo byl vyslán také policejní pyrotechnik, který potvrdil, že se jedná o dělostřelecký granát sovětské výroby ráže 76,2 mm z období 2. světové války. Munici zajistil a odvezl ke zneškodnění. „Událost se obešla bez zranění či škody na majetku a nebyla nutná ani evakuace osob," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

V lomu našli kus dělostřeleckého granátu

Foto PČR

Oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici v bývalém lomu v katastru obce Kladky přijali v pondělí policisté obvodního oddělení v Konici. Policisté místo nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika. 

Ten potvrdil, že se jedná o torzo dělostřeleckého granátu s trhavinou z období války. "Munici si převzal a odvezl ke zneškodnění. Na místě nedošlo k žádné mimořádné události, ke škodě na majetku či ke zranění osob," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Našel granát. Na zahradě

Foto Policie ČR

V neděli ráno dvaatřicetiletý muž policistům oznámil, že našel válečnou munici.

Na tu narazil při kopání kanalizace na zahradě v obci Mostkovice. „Přivolaný pyrotechnik určil, že se jedná o funkční granát F1 a odvezl jej k odborné likvidaci," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Minometný granát odpálil pyrotechnik na místě

Foto Policie ČR

Včera 24. října dopoledne na linku 158 oznámil osmatřicetiletý muž, že na poli u obce Želeč našel nevybuchlou munici.

Přivolaný policejní pyrotechnik uvedl, že se jedná o minometný granát ráže 82 mm z období druhé světové války. „Střelivo bylo značně zkorodované, a proto jej pyrotechnik odborně odpálil na místě," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Hledač pokladů hrnec se zlaťáky nenašel. Granáty ano

Foto Policie ČR

Šedesátník, jehož koníčkem je hledání předmětů pomoci detektoru kovů, v neděli procházel pole v katastru obce Slatinky. Když se rozezněl signál, bylo jasné, že něco našel. K nálezu ale musel přivolat policisty, protože se jednalo o dělostřelecký granát.

 

O kousek dál nalezl ještě další dva kusy munice. Pyrotechnik po prohlídce uvedl, že se jedná o munici z 2. světové války, a to konkrétně o dělostřelecký granát typu Sprgr ráže 7,5 cm, dělostřelecký granátu typu Sprgr ráže 8,8 cm a dělostřelecký granátu typu Pzgr známého jako Panzerfaust, tzv. pancéřová pěst. "Na místě pyrotechnik rozhodnul, že z bezpečnostních důvodů odpálí poslední zmíněný granát na poli. Při odpalu nedošlo ke zranění osob či škodě na majetku. Dva zbylé granáty si pyrotechnik převzal a odvezl k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Podmítal pole u Čehovic. A vyoral granát!

Foto Policie ČR

Ve čtvrtek odpoledne prostřednictvím linky 158 kontaktoval prostějovské policisty muž, který uvedl, že při podmítání pole v katastru Čehovic v místě zvaném Zádní díly našel pravděpodobně granát.

Na místo vyjela hlídka, aby provedla prvotní ohledání nalezeného předmětu a aby vyhodnotila, zda se jedná o daný předmět. Po zhlédnutí nálezu nebylo pochyb, že je zde práce pro pyrotechniky. „Ti se dostavili na místo určení a uvedli, že se jedná o nevybuchlý dělostřelecký granát z druhé světové války model M 1908. Granát pyrotechnici bezpečně uložili a převezli k odborné likvidaci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)