munice

V kovošrotu našli munici. Naštěstí cvičnou

ilustrační foto Policie ČR

V úterý se na operačním středisku rozezněl telefon a na druhé straně oznámil vedoucí provozu prostějovského kovošrotu, že našli v bedně patrně nějakou munici.

Událost jel na místo prověřit policista, který nález potvrdil, ale zdali jsou předměty funkční, to mohl posoudit pouze specialista na pyrotechniku. Ten se dostavil na místo a po ohledání věcí zjistil, že s jedná o cvičnou munici bez třaskavé náplně, která nemohla nikoho ohrozit na zdraví nebo životě. „V bedně bylo konkrétně 19 kusů dělostřeleckých granátů různých typů a 1 kus dělostřelecké miny. Pyrotechnická služba si nalezené předměty převzala ke zničení," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Ve sklepě našla munici. Zlikvidoval ji pyrotechnik

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu dopoledne přijali policisté oznámení o nálezu munice ve sklepních prostorách domu na ulici Vítězslava Nováka v Prostějově. Policistovi na lince 158 žena sdělila, že věci se nacházejí v igelitové tašce.

„Na místo, po prvotním ohledání nálezu policisty z obvodu, byla přivolána pyrotechnická služba a policejní specialista upřesnil, že se jednalo o 3 kusy iniciátoru, 1 kus výbušky, malorážkovou munici, 2 kusy pyrotechnických výrobků a 2 kusy dýmovnic. Ani jedna z nalezených věcí nemohla, dle jeho vyjádření, nikoho ohrozit na životě," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Předměty si pyrotechnik převzal na místě a odvezl ke zneškodnění.  (red)

Munici nalezenou u Protivanova odpálil pyrotechnik

foto Policie ČR

Ve středu se na obvodní oddělení Plumlov osobně dostavil osmapadesátiletý muž z Prostějova a policistům oznámil nález dvou kusů vojenské munice v lesním prostoru mezi obcemi Protivanov a Skelná Huť.

 

Na místo přivolaný pyrotechnik nález klasifikoval jako leteckou pumu SD15 a dělostřeleckou minu VGR 36. Nález si zajistil, ale vzhledem k jeho stavu rozhodl o jeho likvidaci řízeným odpálením na bezpečném místě v okolí Protivanova. "Při incidentu nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení životů ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Při výkopových pracích se našla munice

ilustrační foto PČR

Ve středu dopoledne kontaktoval policisty prostřednictvím linky 158 starosta obce Klopotovice a sdělil, že se při výkopových pracích na průtahu obce našla pravděpodobně munice.

Na místo byl po prvotním ohledání policistů přivolán specialista policejní pyrotechnik, který po prohlédnutí předmětu konstatoval, že se jedná o dělostřelecký protipancéřový granát ráže 75 mm. "Z místa ho převezl k odborné likvidaci," dopolnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Les vydal po léta skrytý poklad. Munici

ilustrační foto PČR

V neděli v odpoledních hodinách v katastrálním území obce Budětsko na Konicku se v lese procházel tzv. „hledač pokladů“, když mu detektor kovů zahlásil nález předmětu. Muž zapátral a ze země vyhrabal věc, která připomínala munici. 

Nechal ji na místě a přivolal prostřednictvím operačního střediska policie hlídku, která provedla ohledání nalezeného předmětu. "Po vyhodnocení a předběžné prohlídce byl na místo přivolaný pyrotechnik, který zjistil, že se jedná o dva protipancéřové dělostřelecké granáty ráže 7,5 cm vyrobené v Německu pocházející z období druhé světové války. Oba granáty policejní specialista zajistil a převzal je k odborné likvidaci," uvdla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Při akci Ukliďme Česko u Tiché na Hloučele nalezen protitankový granát!

Foto čtenář Kristýna Z.

Při jarním úklidu nalezla osmadvacetiletá žena v Prostějově munici. V sobotu 6. dubna před polednem uklízela u říčky Hloučela. V jednom místě našla předmět připomínající protitankový granát, proto nález oznámila na policii. 

"Pyrotechnik, který přijel na místo, potvrdil, že se jedná o protitankový granát vyrobený v roce 1939, bez zápalného systému a spouštěče. Granát si převzal k likvidaci", uvedla tisková mluvčí PČR Olomouckého kraje Tereza Neubauerová.

"Asi jsme vzali úklid moc z gruntu", napsala k zaslané fotografii čtenářka Kristýna. (red)

Zakopaná pěchotní munice. V Klopotovicích

ilustrační foto Zbraně Tobiášek

V sobotu 13. října 2018 v osmnáct hodin přijali policisté oznámení o nalezení většího počtu nábojů, zřejmě do kulometu.

Devětadvacetiletý oznamovatel uvedl, že munici našel při provádění výkopových prací v obci Klopotovice. "Přivolaný pyrotechnik na místě zajistil a převzal třicet kilogramů nevybuchlé malorážkové munice 7,92 x 53 mm Mauser z druhé světové války, která bude odborně zlikvidována. Při zajištění munice nedošlo k evakuaci osob," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

 

Vyschlá Romže vydala munici

Foto PČR

Včera krátce před polednem oznámil na linku tísňového volání čtyřiatřicetiletý muž, že v katastru obce Kostelec na Hané pod železničním mostem v Romži našel munici z 2. světové války.

"Na místo se dostavili pyrotechnici, kteří po ohledání nalezených předmětů zjistili, že se jedná o osmadvacet kusů různého druhu munice - granáty, miny a iniciátory. Část nálezu si převzali k likvidaci a část nebezpečné munice, která byla na místě nalezena, zneškodnili na přilehlém poli," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že evakuace osob vzhledem k odlehlosti místa nálezu od zástavby nebyla nutná. (red)

 

Další nalezená munice. Z války

ilustrační foto PČR

V pátek před jednou hodinou odpolední byl na linku 158 oznámen nález předmětu na louce za obcí Protivanov směrem na obec Buková, který připomínal munici. Policejní hlídka, která přijela na místo, našla ještě v okruhu 500 metrů od místa prvního nálezu další dvě místa s třemi kusy munice.

Policejní specialisté – pyrotechnici nalezenou munici zajistili a převezli ke zničení. "Jednalo se o dva dělostřelecké granáty velikosti 10,5 cm, jeden dělostřelecký granát velikosti 7,5 cm a jeden kus podkaliberního střeliva 7,6 cm. Veškerá munice byla funkční, bez zapalovače a pocházela z období 2. světové války," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Další nalezená munice

ilustrační foto PČR

Včera ráno na linku 158 oznámil revírník Lesů ČR, že v prostoru lesní cesty u obce Pohora nalezl pravděpodobně válečnou munici, která se na cestě objevila po deštích a erozi půdy. 

Policejní hlídka vyjela na místo a po ohledání předmětu místo zajistila a přivolala pyrotechnika, neboť se jednalo o kovový předmět, který tvarem i velikostí odpovídal dělostřeleckému granátu. "Specialista na místě zjistil, že se opravdu jedná o uvedenou munici a pochází z 2. světové války, je ráže 105 mm německé výroby a bez iniciační mechanické spouště. Granát si převzal k dalšímu opatření," informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. (red)