Seloutky

Než usedli za volant, řádně popili

ilustrační foto Policie ČR

Ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelá 29letá žena, která neváhala v pátek zhruba hodinu po půlnoci usednout za volant Felicie, i když měla řádně popito. V Dolní ulici v Prostějově jí však překazila jízdu silniční kontrola. Zjevně podnapilou ženu policisté vyzvali k provedení dechové zkoušky. Při té žena nadýchala bezmála 1,7 promile alkoholu v dechu.

Další naměřená hodnota byla ještě o něco málo vyšší. Další jízdu policisté řidičce zakázali. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelé mimo jiné až roční pobyt za mřížemi.

OBRAZEM: Silvestrovský ohňostroj v Seloutkách

Foto Lubomír Kaprál

Dalším z přispěvatelů, v tomto případě nejen fotografických, je pan Lubomír Kaprál. Zasílá nám často informace o dění v obcích Seloutky či Určice, pravidelně též informuje o fotbalových utkáních.

Tentokrát nám zaslal fotografie silvestrovského ohňostroje ze Seloutek. Děkujeme! (red)

OBRAZEM: Něžná krása domácí tvorby a šikovné děti – sobotní Adventní jarmark v Seloutkách!

Foto JTN

Malebná víska pod Chlumem, Seloutky, se stala uplynulou sobotu již potřetí vyhledávaným místem tradiční společenské události – Adventního jarmarku.

Davy návštěvníků přilákaly zejména domácí výrobky se vztahem k blížícím se svátkům. K vidění byly originální ozdoby, adventní věnce, vánoční dekorace, šité, pletené i háčkované dárkové drobnosti pro radost. V nabídce se opět objevily šperky, hračky, panenky, magnetky, obrázky, svícny, nápoje, pralinky i zákusky. V rámci stále vyhledávanějšího seloutského jarmarku vystoupily děti ze Základní umělecké školy Plumlov pod vedením paní Gabriely Jančíkové.

Advent začíná v Seloutkách již tento víkend!

ilustrační foto pozvánka

I když je to k nevíře, před námi je Advent, období čtyř neděl před vánočními svátky. Tuto sobotu, tedy týden před první adventní nedělí, jsme v Seloutkách opět neodolali a pozvali naše šikovné vystavovatele, kteří doma pro radost svoji i druhých vytváří krásné předměty související s poetikou Vánoc. 

V nabídce tak opět budou adventní věnce, svícínky, dekorace, ozdoby, originální šperky, šité drobnosti, keramika, výtvory z vitrážového skla a další krása. Nezapomínáme ani na něco dobrého na zub, jako je domácí cukroví (i bez lepku) a pralinky. Přichystaný bude již tradičně domácí punč. Sváteční atmosféru dotvoří vystoupení dětí ze Základní umělecké školy Plumlov ve 14 hodin a od 14:30 se za podpory spolku Zdraví od malička rozeběhne tvořivý workshop pro děti, v rámci kterého si vyrobí svícínky či obrázky.

OBRAZEM: Pálení čarodějnic v Seloutkách

FOto Lubomír Kaprál

Slet čarodějnic byl naplánován na 16.00 hodin u kapličky. Odtud se vydal početný průvod na Špičákovu skálu, kde bylo na tento akt vše připraveno, včetně her pro děti a bohatého občerstvení. 

Děti s maskou čarodějky nebo čaroděje obdržely od pořadatelů dárek v podobě sladkostí a špekáček na opékání. Před zapálením vatry čarodějnice zatancovaly. Počasí akci přálo. Více něž dvě stovky místních i přespolních účastníků se dobře bavilo.

Lubomír Kaprál

OBRAZEM: Dětský karneval se náramně vyvedl!

Foto Lubomír Kaprál

V sobotu 18. března od 15.00 hodin se na sále Obecního úřadu v Seloutkách konal Dětský karneval, který byl hojně navštíven nejen dětmi, ale i dospělými.

Na sále déle než dvě hodiny skotačilo několik desítek masek, například různá zvířátka, princezny, čarodějnice, bubák, čert, pohádkové bytosti a další. Děti si přišly hlavně zatančit, ale také se soutěžilo a zpívalo. O program se postaral šašek Viki. Většina dětí odcházela domů s jednou nebo i několika výhrami z bohaté tomboly.

Lubomír Kaprál

OBRAZEM: Novoroční výstup na Chlum

Foto Lubomír Kaprál

Na Nový rok se uskutečnil pátý ročník výstupu na nejvyšší bod seloutského katastru, kterým je vrchol Chlum s nadmořskou výškou 412 metrů. Sraz zájemců byl v 13.00 hodin u kapličky v Seloutkách.

Tentokrát se účastníci, stejně jako v minulých dvou letech, vydali nejen na Chlum, ale odtud pokračovali v pochodu až k myslivecké chatě zvané „Bouda". Zde na ně čekalo občerstvení v podobě svařeného vína. Došlo i na opékání špekáčků. Akce se zúčastnilo kolem padesáti osob. Byla to příjemná procházka krajinou, ve které jinovatka na keřích a stromech vykouzlila pěkné scenérie. A ani nevadilo, že se teplota držela pod bodem mrazu a byla mlha.

Lubomír Kaprál

OBRAZEM: Rozsvícení vánočního stromu v Seloutkách

Foto Lubomír Kaprál

V neděli 27. listopadu proběhlo v Seloutkách slavnostní rozsvícení vánočního stromu. 

V krátkém programu zde vystoupil pěvecký sbor žáku ZŠ Určice a Holóbkova mozeka. Starosta obce vyzval přítomné, aby odpočítali čas - tři, dva jedna, nula ... načež byl strom poprvé osvětlen. Pak přišel Mikuláš s čerty a přijeli andělé na koních. Mikuláš rozdal všem přítomným dětem dárky.

Lubomír Kaprál

OBRAZEM: Jak se "těží" vánoční strom mířící na prostějovské náměstí?

Foto Lubomír Kaprál

Právě jsme před chvílí psali o tom, jak byl na prostějovské hlavní náměstí přivezen vánoční strom ze Seloutek. Pan Lubomír Kaprál nám zaslal krátký komentář a fotografie přímo "z místa činu".

"Dnes dopoledne, tedy 22. listopadu, byl v Seloutkách opracován, pokácen a naložen na speciální automobil vzrostlý smrk. Po třech letech je to druhý jehličnan z naší obce, který bude v následujících týdnech zdobil náměstí TGM v Prostějově. Sehraný tým pracovníků dokázal připravit strom k přepravě do Prostějova během několika desítek minut", napsal nám k zaslaným fotografiím pan Lubomír. Děkujeme! (red)

Poznámka redakce: Na poslední přiložené fotografii je strom pokácený v roce 2013. 

OBRAZEM: Adventní jarmark v Seloutkách přilákal více než stovku návštěvníků

Foto Jitka. T. Nadymáčková

Super atmosféra, skvělá nálada, úžasné různorodé výrobky, to byly poznávací znaky letošního jarmarku v Seloutkách, který nenechal nikoho na pochybách, že Advent je tady. 

"Takové množství šikovných ručiček pohromadě se jen tak nevidí," prohlásila jedna z návštěvnic jarmarku a měla naprostou pravdu. Slova jsou zbytečná, za tu krásu hovoří přiložené fotografie. Tak jako loni, postarali se pořadatelé společně se spolkem Zdraví od malička i o zábavu dětí, aby si rodiče mohli v klidu prohlížet a vybírat mezi záplavou nabízených dekorací, věnců, svícnů, hraček, šperků, obrázků, dobrůtek. V dílničkách si děti vyrobily vlastní ozdoby za použití mimo jiné i třpytivého materiálu.