Seloutky

Do Seloutek vyjížděl pyrotechnik. Kvůli munici

Foto Policie ČR

Ve středu odpoledne přijala policejní tísňová linka oznámení o tom, že lesní dělníci našli uprostřed lesa v katastru obce Seloutky nevybuchlou munici.

Policisté po příjezdu místo nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika. Ten zjistil, že se jedná o leteckou munici, která zřejmě není funkční. „Nález si převzal a odvezl ke zneškodnění," doplnila tisková mluvčí Marie Šafářová. (red)

OBRAZEM: Je jaro. A my uklízíme

Foto ber

O víkendu jsem se vydala na procházku do polí. Zvolila jsem trasu z Krasic k silnici do Seloutek. A nestačila se divit.

Je jaro, a tak si mnozí z nás uklízí či rekonstruují své příbytky.  Oč pilnější jsme při práci na svém, o to línější jsme při odstraňování následků své činnosti. Proč bychom mířili na některý ze sběrných dvorů, když můžeme zajet na polní cestu. A tak ji lemuje stavební suť, rozbité kachličky, role térové lepenky. Posedět si můžeme i na toaletě.... Skvělá vizitka. (ber)

Příprava stavby cyklostezky do Seloutek je v plném proudu. Povede z Čechovic

Foto Magistrát města Prostějova

Radní se na své poslední schůzi zabývali budoucím cyklo propojením města Prostějova s obcí Seloutky. Schválili proto Smlouvu o společném postupu zadavatelů na akci „Cyklistická stezka Seloutky I. a II. etapa – projektová dokumentace“.

„Jedná se o zpracování projektové dokumentace pro společné povolení stavby a dokumentace pro provedení stavby cyklistické stezky Seloutky – její první a druhé etapy. Jde o propojení vedené částečně podél komunikace a z větší části po polních cestách, s napojením na místní komunikaci v Čechovicích. První etapa bude vedena od místní komunikace v Čechovicích až po hranici katastrů Krasice a Seloutky. Druhá pak od hranice katastru Krasice a Seloutky po komunikaci III/37771 v obci Seloutky,“ nastínil náměstek primátora pro stavební a investiční rozvoj Jiří Rozehnal.

Eva Mlčochová ze Seloutek okouzlila posluchače rozhlasu kozičkovým dezertem

Foto Český rozhlas

V neděli vyvrcholil ve vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu pátý ročník kulinářské soutěže Pochoutkový rok. Na velké finále bylo do pražského Divadla U Hasičů pozváno všech 30 soutěžících se svými rodinami a blízkými.  Uspěla i paní Eva Mlčochová ze Seloutek, která posluchačům nabídla unikátní kozičkový dezert.

Během finále Pochoutkového roku předal ředitel Sekce generálního ředitele Českého rozhlasu Jan Menger vítězce posluchačské ceny Evě Mlčochové za její kozičkový dezert poukázku na nákup kuchyňského vybavení v hodnotě 15 000 Kč. Paní Mlčochová plakala dojetím, protože si nedovedla představit, že by mohla vyhrát. Všem také doporučila, aby si zkusili připravit tento jednoduchý recept z plodů černého bezu, který se naučila od své tchýně. Ta jej dělávala pokaždé, když na konci léta dozrávaly plody černého bezu, kterému na Hané neřeknou jinak než „kozičky“.

U Seloutek havarovala ráno dodávka. Mladý řidič na místě zemřel

foto Policie ČR

Dnes ráno před šestou hodinou ranní se stala vážná dopravní nehoda s tragickými následky mezi obcí Seloutky a Prostějovem. Osmadvacetiletý řidič zemřel na místě, potvrdila PvNovinkám smutnou zprávu policejní mluvčí Miluše Zajícová.

„Z prozatím nezjištěných příčin narazil 28letý řidič v dodávkovém vozidle do stromu. Náraz byl bohužel tak fatální, že řidič svým zraněním podlehl na místě a lékař mohl konstatovat pouze smrt. Na místě byl přítomen soudní znalec z oboru dopravy a u zemřelého byla nařízena soudní pitva," sdělila redakci Zajícová.

Po dobu šetření nehody byla komunikace zcela neprůjezdná a provoz se obnovil krátce po deváté hodině. Hmotná škoda byla předběžně stanovena na 150 000 Kč. Další okolnosti této tragické nehody jsou předmětem dalšího šetření.  (ber)

Než usedli za volant, řádně popili

ilustrační foto Policie ČR

Ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelá 29letá žena, která neváhala v pátek zhruba hodinu po půlnoci usednout za volant Felicie, i když měla řádně popito. V Dolní ulici v Prostějově jí však překazila jízdu silniční kontrola. Zjevně podnapilou ženu policisté vyzvali k provedení dechové zkoušky. Při té žena nadýchala bezmála 1,7 promile alkoholu v dechu.

Další naměřená hodnota byla ještě o něco málo vyšší. Další jízdu policisté řidičce zakázali. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelé mimo jiné až roční pobyt za mřížemi.

OBRAZEM: Silvestrovský ohňostroj v Seloutkách

Foto Lubomír Kaprál

Dalším z přispěvatelů, v tomto případě nejen fotografických, je pan Lubomír Kaprál. Zasílá nám často informace o dění v obcích Seloutky či Určice, pravidelně též informuje o fotbalových utkáních.

Tentokrát nám zaslal fotografie silvestrovského ohňostroje ze Seloutek. Děkujeme! (red)

OBRAZEM: Něžná krása domácí tvorby a šikovné děti – sobotní Adventní jarmark v Seloutkách!

Foto JTN

Malebná víska pod Chlumem, Seloutky, se stala uplynulou sobotu již potřetí vyhledávaným místem tradiční společenské události – Adventního jarmarku.

Davy návštěvníků přilákaly zejména domácí výrobky se vztahem k blížícím se svátkům. K vidění byly originální ozdoby, adventní věnce, vánoční dekorace, šité, pletené i háčkované dárkové drobnosti pro radost. V nabídce se opět objevily šperky, hračky, panenky, magnetky, obrázky, svícny, nápoje, pralinky i zákusky. V rámci stále vyhledávanějšího seloutského jarmarku vystoupily děti ze Základní umělecké školy Plumlov pod vedením paní Gabriely Jančíkové.

Advent začíná v Seloutkách již tento víkend!

ilustrační foto pozvánka

I když je to k nevíře, před námi je Advent, období čtyř neděl před vánočními svátky. Tuto sobotu, tedy týden před první adventní nedělí, jsme v Seloutkách opět neodolali a pozvali naše šikovné vystavovatele, kteří doma pro radost svoji i druhých vytváří krásné předměty související s poetikou Vánoc. 

V nabídce tak opět budou adventní věnce, svícínky, dekorace, ozdoby, originální šperky, šité drobnosti, keramika, výtvory z vitrážového skla a další krása. Nezapomínáme ani na něco dobrého na zub, jako je domácí cukroví (i bez lepku) a pralinky. Přichystaný bude již tradičně domácí punč. Sváteční atmosféru dotvoří vystoupení dětí ze Základní umělecké školy Plumlov ve 14 hodin a od 14:30 se za podpory spolku Zdraví od malička rozeběhne tvořivý workshop pro děti, v rámci kterého si vyrobí svícínky či obrázky.

OBRAZEM: Pálení čarodějnic v Seloutkách

FOto Lubomír Kaprál

Slet čarodějnic byl naplánován na 16.00 hodin u kapličky. Odtud se vydal početný průvod na Špičákovu skálu, kde bylo na tento akt vše připraveno, včetně her pro děti a bohatého občerstvení. 

Děti s maskou čarodějky nebo čaroděje obdržely od pořadatelů dárek v podobě sladkostí a špekáček na opékání. Před zapálením vatry čarodějnice zatancovaly. Počasí akci přálo. Více něž dvě stovky místních i přespolních účastníků se dobře bavilo.

Lubomír Kaprál