pyrotechnik

Munici nalezenou u Protivanova odpálil pyrotechnik

foto Policie ČR

Ve středu se na obvodní oddělení Plumlov osobně dostavil osmapadesátiletý muž z Prostějova a policistům oznámil nález dvou kusů vojenské munice v lesním prostoru mezi obcemi Protivanov a Skelná Huť.

 

Na místo přivolaný pyrotechnik nález klasifikoval jako leteckou pumu SD15 a dělostřeleckou minu VGR 36. Nález si zajistil, ale vzhledem k jeho stavu rozhodl o jeho likvidaci řízeným odpálením na bezpečném místě v okolí Protivanova. "Při incidentu nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení životů ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

V Brodečce u Víceměřic ležel granát

foto Policie ČR

Ve čtvrtek před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o nálezu vojenské munice v říčce Brodečka v katastru obce Víceměřice.

Na místo vyslaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 100 milimetrů typu SPRR GR z období druhé světové války a převzal si ho k odborné likvidaci. "Vzhledem k odlehlosti místa nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení životů ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Dělostřelecký granát ležel na poli u Protivanova

ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek po šestnácté hodině přijali policisté oznámení o nálezu vojenské munice na poli u obce Protivanov, směrem na Skelnou Huť. Munici dvaapadesátiletý oznamovatel nalezl při procházce volně ležet na poli, asi 100 metrů od nejbližšího objektu.

Na místo vyslaní policisté obvodního oddělení Plumlov potvrdili, že se jedná o vojenskou munici a na místo přivolali policejního pyrotechnika. Ten nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 105 milimetrů, tříštivo-trhavý, s náplní a odvezl si ho k odborné likvidaci.  "Vzhledem k místu nálezu nebyla nutná evakuace osob a nedošlo ani k ohrožení zdraví ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Na Prostějovsku zasahoval pyrotechnik. Hned dvakrát za den

Ilustrační foto PČR

Oznámení o nálezu podezřelého předmětu během pondělí přijali policisté na Prostějovsku, a to hned ve dvou případech. 

"Odpoledne nás na lince 158 kontaktoval muž, který v katastru obce Vítonice na Hané hledal na poli mince. Místo nich ale našel dělostřelecký granát ráže 85 mm, který si po řádném ohledání odvezl pyrotechnik k bezpečné likvidaci," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Dva výjezdy pyrotechniků na Prostějovsko. Kvůli granátům

ilustrační foto ber

Ve čtvrtek 13. července policisté na Prostějovsku přijali dvě oznámení o nálezu vojenské munice. V obou případech se jednalo o granáty. 

"Před polednem se na obvodní oddělení v Konici dostavil osmašedesátiletý muž, který policistům sdělil, že v lesním prostoru v katastru mezi obcemi Konicí a Březskem nalezl dělostřeleckou střelu z období druhé světové války. Policisté po příjezdu na místo potvrdili, že by se mohlo jednat o dělostřelecký granát a na místo přivolali policejního pyrotechnika. Ten předmět klasifikoval jako německý dělostřelecký granát ráže 88 milimetrů z období druhé světové války. Následně předmět zajistil a odvezl k odborné likvidaci," popsal první případ policejní mluvčí František Kořínek.

U finančního úřadu se našel podezřelý kufřík

Ilustrační foto internet

Dnes krátce po 10 hodině přijali policisté oznámení o podezřelém kufříku odloženém před budovou Finančního úřadu na ulici Lazecká v Olomouci. 

"Policisté místo zajistili a z preventivních důvodů evakuovali kolem 100 osob nacházejících se v budově úřadu a jeho blízkém okolí. Přivolaný pyrotechnik pak zjistil, že se jedná o kufřík s pracovním nářadím. Akce byla krátce před půl dvanáctou ukončena. Provoz na silnici byl obnoven", sdělila podrobnosti o případu Marie Štrbáková z Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje. (red) 

Na zahradě našla miny, granát a munici

ilustrační foto pyrotechnickypruzkum.cz

 

Dne 5. 8. 2015 kolem jedenácté hodiny dopoledne oznámila na policii v Němčicích nad Hanou majitelka domu v obci Víceměřice, že na zahradě nalezla nějakou munici. 

"Přivolaný pyrotechnik na místě ze země vykopal osm dělostřeleckých min, jeden ruční granát F1, pět kilogramů malorážkové munice. Veškerá munice pochází z období II. světové války. Dvě miny musel pyrotechnik zneškodnit na poli mezi obcemi Nezamyslice a Doloplazy. Ostatní munici převezl k likvidaci," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. K ohrožení osob nebo majetku nedošlo. (red)