orientační běh

OBRAZEM: Mistrovství České republiky v KnockOut Sprintu v Prostějově

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu 8. května proběhlo v Prostějově Mistrovství České republiky v knock-out sprintu (vyřazovací závody šestic), což je nejmladší disciplína orientačního běhu, která na české úrovni má za sebou pouze loňský premiérový šampionát v Písku.

K závodu bylo přihlášeno celkem 146 závodníků a závodnic (53 žen a 93 mužů), na startu se ukázala téměř kompletní česká reprezentace. Šampionát nebyl vypsán jako mezinárodní, to znamená, že cizí státní příslušníci se mohli zúčastnit jen v případě, že vlastní českou závodní registraci.

Za město Prostějov se zúčastnila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a náměstkové Jiří Rozehnal a Miloš Sklenka, kteří se ujali předávání cen. (red)

Špičková akce orientačního běhu o státním svátku 8. května v Prostějově

Foto plakát

Po několikaleté přestávce se do Prostějova opět vrací špičková akce orientačního běhu. Tentokrát to bude Mistrovství České republiky v knock-out sprintu (vyřazovací závody šestic) což je nejmladší disciplína orientačního běhu, která na české úrovni má za sebou pouze loňský premiérový šampionát v Písku.

K závodu je přihlášeno celkem 146 závodníků a závodnic (53 žen a 93 mužů), na startu bude téměř kompletní česká reprezentace. Šampionát není vypsán jako mezinárodní, to znamená, že cizí státní příslušníci se mohou zúčastnit jen, pokud mají českou závodní registraci.

Orientační běžci Olomouckého kraje zahájili sezónu

Foto Jan Honkyš

V sobotu 25. března odstartovala sezóna orientačních běžců závodem krajského žebříčku ve Zdětíně, kterého se zúčastnilo celkem 357 sportovců všech věkových kategorií. Centrum závodu bylo na biatlonové střelnici, závodilo se v přilehlých lesích.

„Za zapůjčení areálu děkujeme biatlonovému klubu Prostějov, za souhlas s konáním závodu pak s.p. Lesy České republiky na jejichž pozemcích se závod uskutečnil,“ řekl ředitel závodu Dušan Vystavěl. „Byly připraveny pěkné tratě, přálo nám také počasí, takže všichni závodníci odjížděli spokojeni,“ pokračoval Vystavěl.

Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu. Již zítra v Čechách pod Kosířem

ilustrační foto

O poháry v celostátním finále se ve středu 7. června utkají v Čechách pod Kosířem školní týmy ze všech 14 krajů České republiky. Závodit se bude v lesním komplexu přírodního parku Velký Kosíř na dohled od nově postavené rozhledny, jejíž silueta se dostala do loga závodu. Předpokládaná účast je více než 300 závodníků v šesti kategoriích. 

Žáci základních škol a nižších stupňů gymnázií soutěží v kategoriích D/H 7 a 9, studenti středních škol a vyšších stupňů gymnázií pak soutěží v kategoriích DS a HS.

V Prostějově proběhl Český pohár v Trail-o

ilustrační foto

Oddíl SK Prostějov uspořádal dnes, tedy v neděli 26. března, závod Českého poháru v Trail-o (přesné orientaci).

Jedná se o jednu z disciplín orientačních sportů. Ta umožňuje současně soutěžit bez ohledu na tělesný hendikep, tedy na stejné trati soupeří vozíčkáři i ostatní sportovci.

Závod se uskutečnil od deseti hodin s centrem v základní škole Jana Železného. Dopoledne probíhal v Kolářových sadech a odpoledne v lesoparku Hloučela.

OBRAZEM: Oddíl orientačního sportu SK Prostějov na návštěvě u primátorky

ilustrační foto

Dorostence oddílu, kteří vybojovali medaile na závodech Mistrovství České republiky, v pátek na radnici přivítala primátorka Alena Rašková. Ocenila jejich sportovní výkony, za které si ze soutěží přivezli zlato, stříbro i bronz. Jedná o jeden z nejvýznamnějších úspěchů mladých sportovců prostějovského oddílu. Loňský rok 2016 byl pro oddíl jedním z nejúspěšnějších v celé jeho historii.

„Štafeta dorostenek, která běžela ve složení Sabina Pilcová, Mareike Seeger a Tereza Janošíková vybojovala zlatou medaili ve štafetovém závodě, Ondřej Vystavěl přidal medaili stejné kvality na klasické trati v lyžařském orientačním běhu. Stříbrnou medaili vybojovala smíšená sprintová štafeta ve složení Sabina Pilcová, Josef Kočí, Tereza Janošíková a Ondřej Vystavěl a lyžař Petr Kašpar, bronz pak přidali Josef Kočí při sprintovém mistrovství a Filip Hubáček při lyžařském šampionátu,“ vyjmenoval úspěchy předseda oddílu Dušan Vystavěl. (Zdroj MMPv)

 

Mistrovství Evropy neslyšících v orientačním běhu proběhne i Prostějovskem

ilustrační foto plakát

Olomoucký kraj bude v týdnu od 25. do 30. července 2016 dějištěm další významné akce orientačního běhu, a to 8. mistrovství Evropy neslyšících, které proběhne společně s 3. mistrovstvím Evropy neslyšících – juniorů. Běžce můžete vidět i v Prostějově a v Kladkách- Ošíkově.

Celotýdenní program zahájí v pondělí od 17 hodin slavnostní otevírací ceremoniál, který proběhne na nádvoří olomoucké radnice. V úterý bude šampionát pokračovat od 10 hodin nejprve sprintovými štafetami v olomouckých Smetanových sadech, odpolední závod ve sprintu bude sice opět ve Smetanových sadech, ale tentokrát v prostějovských - start tohoto závodu je naplánován na 17 hodinu. Středeční klasická trať, která se poběží v prostoru Kladek - Ošíkova (opět od 10 hodin) uzavře první část šampionátu.

Světový den orientačního běhu zařadil Prostějov na třetí místo v republice!

Foto MMP

Na čísle 463 se zastavil počet účastníků premiérového Světového dne orientačního běhu. Město Prostějov se tak zařadilo na třetí místo v republikovém klání za Pardubice a Prahu.

„Jakkoli vysoké číslo nebylo naším hlavním cílem, se kterým jsme do pořádání této akce šli. Tím bylo ukázat co nejširšímu spektru účastníků orienťák jako moderní sport, ve kterém se kloubí fyzička s mapovou dovedností. A jsme rádi, že toto se nám podařilo,“ řekl hlavní organizátor akce Dušan Vystavěl z prostějovského klubu orientačního sportu. Největší odměnou byly nadšené ohlasy spokojených dětí, které se ptaly, kdy takováto akce bude zase příště.

Orientační běh v Prostějově již zítra!

ilustrační foto plakát

Překonání zápisu v Guinessově knize rekordů a umístění na předních příčkách v rámci ČR? To je World Orienteering Day. Již zítra, tedy 11. května 2016 také v Prostějově.

Šedesát čtyři států se zapojí do akce „Světového dne orientačního běhu.“ Vyzkoušet své síly mohou lidé také v Prostějově. Orientační běh je moderním sportem v přírodě. Jde v něm o co nejrychlejší pohyb v terénu podle mapy po předem neznámé trati s jedinou povolenou pomůckou, a tou je busola či kompas. Mezi orientační sporty patří i lyžařský orientační běh a mountain bike orienteering s velmi podobnými pravidly.

Mladí orientační běžci prostějovského oddílu opět vicemistry republiky!

ilustrační foto MMP

Dorostencům Oddílu orientačního sportu SK Prostějov se podařilo po jednoroční pauze opět vybojovat medaili z republikového šampionátu smíšených sprintových štafet. 

Stejně jako ve Smiřicích v roce 2014, tak i v neděli 8. května se v Uherském Brodě mladým závodníkům prostějovského oddílu, kteří běželi ve složení Sabina Pilcová, Josef Kočí, Tereza Janošíková a Ondřej Vystavěl, podařilo vybojovat stříbrnou medaili. „Dokonce stejně jako před dvěma lety před námi skončilo stejné družstvo a to OK 99 Hradec Králové, což ovšem není zas tak velké překvapení, protože tento oddíl patří dlouhodobě k nejlepším u nás.