Valentka slavila světový den včel

Valentka slavila světový den včel
Foto Jitka Šmehlíková
Další fotky: 
Valentka slavila světový den včel

Víte, že včely mají svůj světový den? Je to 20. května! A proč jsou vlastně tak důležité? Albert Einstein řekl: „Pokud by včely zmizely z povrchu země, člověku by zůstaly pouhé čtyři roky života." Ano, jsou nejdůležitějšími opylovači na planetě Zemi. A proto jsme na ZŠ Valenty uspořádali projektový den včel!

Žáci se učili vše o životě včel, dozvěděli se spoustu zajímavostí i rekordů ze včelího života. Včely malovali, zpívali o nich, veršovali, a dokonce se společně naučili i včelí tanec na nesmrtelnou Včelku Máju. A protože je důležité, se o všechno vědění rozdělit, učili se o včelkách společně s dětmi ze ZŠ Jistota a včelí tanec zvládli i s nimi.

Odpoledne potom patřilo rodičům, kteří si v rámci dílniček vyzkoušeli enkaustiku – malování voskem, udělali si vlastní svíčku z včelího plástu, balzám z včelího vosku a napustili voskem látkový ubrousek, který výborně uchovává potraviny déle čerstvé. Pokud chcete vidět, jak se nám dařilo, žáci natočili a sestříhali krátké video o celé akci, které je k vidění na stránkách naší školy a také na našem školním facebooku.

Vše, co jsme se o včelách naučili a vytvořili, jsme ještě zúročili na veletrhu Eko-planeta v Kroměříži, kde jsme 27. května 2023 spolu s Ekotýmem a týmem Světové školy prezentovali vše o včelkách. Kolemjdoucí si mohli vyzkoušet enkaustiku, výrobu balzámů, svíček a voskovaných ubrousků. A věřte, že byl o náš stánek velký zájem. (Jitka Šmehlíková, organizátorka akce)

Poslat nový komentář