Při úniku oxidu uhelnatého bylo zraněno dítě z Prostějova a šestnáct dospělých

Při úniku oxidu uhelnatého bylo zraněno dítě z Prostějova a šestnáct dospělých
ilustrační foto HZS Ol. kraje

 

Profesionální hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli od 1. ledna 2015 do 31. března 2015 k 67 únikům nebezpečných látek. 12 x k únikům nebezpečných látek do ovzduší a 22 x k měření koncentrací, zbytek tvořily úniky látek na pozemní komunikaci, úniky provozních kapalin a úniky na vodní plochu. Zasahovali i v Prostějově, kde se přiotrávilo dítě.  

O tom, že oxid uhelnatý je nebezpečný tichý zabiják svědčí i to, že z 67 nahlášených úniků nebezpečných látek se pět událostí týkalo právě výjezdů na oxid uhelnatý. Při těchto pěti událostech bylo zraněno šestnáct osob a jedno dítě, lidský život si tyto úniky nevyžádaly. Největší událostí 1. čtvrtletí 2015 byl únik oxidu uhelnatého v areálu soukromé firmy v Horce nad Moravou dne 19. ledna 2015. Při události se tehdy přiotrávilo 13 osob nebezpečným oxidem uhelnatým.

  • 6. ledna 2015 se v Prostějově v Brendlově ulici přiotrávilo oxidem uhelnatým dítě, 28. ledna 2015 v Domaželicích to byl dospělý člověk. O čtyři dny později byla v Přerově v Tovačovského ulici intoxikována CO rovněž dospělá osoba, stejně jako 11. února 2015 ve Zlatých Horách.

„Oxid uhelnatý (CO) vzniká nedokonalým spalování organických látek (zemní plyn, dřevo, uhlí…). Mezi hasiči bývá nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle a dochází k tragické otravě. Při jeho nízkých koncentracích může zdravý člověk pociťovat únavu, při vyšších koncentracích může dojít k poruchám vidění a koordinace, bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a žaludeční nevolnosti. Velmi vysoké koncentrace jsou smrtelné,“upozornila mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hasciková.

Nejčastější příčinou úniku oxidu uhelnatého v domácnostech jsou netěsnosti plynových kotlů. Otrava ale může snadno nastat i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin z topidla nebo je zanesený komín. Jedním z typických míst otravy oxidem uhelnatým je koupelna s plynovou karmou nebo kotlem. Pokud se v bytě instalují nová dobře těsnící okna a dveře, aniž by se vytvořily odpovídající otvory ve dveřích nebo zdech pro přisávání čerstvého vzduchu ke kotli, a pokud je ještě navíc kotel nevyčištěný, je ucpaný kouřovod nebo komín, dochází k nedokonalému hoření a ve spalinách se zvyšuje množství oxidu uhelnatého, k tomu přidejte špatné povětrnostní podmínky snižující tah komína a člověk začne v koupelně (nebo jakékoliv uzavřené místnosti) vdechovat smrtící plyn. (red)

Poslat nový komentář