Pravé hanácké výrobky ode dneška poznáte. Mají ´stavovské glét´
Stejně, jako si v supermarketech můžete koupit výrobek s označením kvality „Český výrobek“, možná si již takto brzy budete moci pořídit i výrobky s certifikátem jeho pravého hanáckého původu. Občanské sdružení „Šikulky u Sýkorek“ totiž v listopadu 2012 spustilo projekt „Hanácky glétováni“, který zaručuje pravost a poctivost výrobku z Hané. Jedním z partnerů projektu je i Okresní hospodářské komora (OHK) v Prostějově.
„Účelem tohoto projektu je vyhledávat opravdu šikovné lidičky z oblasti Hané a tyto ocenit za jejich činnost, která je ve prospěch nás všech, „Hanáckym stavovskym glétem“, na němž je uvedena činnost, za kterou byl vydán. A pokud se jedná o malého řemeslníka, tak spolu s glétem získává i možnost na svých výrobcích používat logo „Hanácké vérobek“. Toto logo Vám zaručí, že výrobek je kvalitní a je vyroben poctivýma hanáckýma rukama,“ vysvětlila smysl projekt ředitelka OHK Prostějov Helena Chalánková.
Ta je, spolu s Jarmilou Vitoslavskou, výrobkyní tradičních hanáckých krojů a výšivek, Zdeňkou Žákovou z občanské sdružení U NÁS, Ing. Rostislavem Řepkou, výkonným ředitelem Institutu svazu průmyslu (ISP) Praha, a zřizovatelem projektu a zakládajícím členem občanského sdružení Šikulky u Sýkorek Josefem Sýkorou členkou tzv. konzilia, které rozhoduje o přidělení Hanáckého stavovského glétu. „Zasedání konzilia je nepravidelné, koná se dle potřeby a nesmí být dvakráte sebou na jednom místě. Vždy pak musí být tam, odkud je někdo z držitelů glétu,“ vysvětluje Helena Chalánková.
Sedm prvních glétovaných
První glétování se uskutečnilo v polovině listopadu v sídle občanského sdružení „Sikulky u Sýkorek“ v Loučanech. A pětičlenné konzilium rozhodlo o udělení ocenění celkem sedmi řemeslníkům: „Ocenění dostali Jarmila Vitoslavská za ruční výroba tradičních hanáckých kroků a výšivek, Dřevos J+M - manželé Sýkorovi za dřevěné a malované výrobky, Ing. Karla Vybíralová za ruční výrobu šitých textilních dekorací, Jaroslava Skopalová za paličkované výrobky, Monika Prokopová za originální ručně vyráběné kovové zvonkohry, Renáta Ponížilová za výrobky z pedigu a Andrea Vitoslavská za háčkované výrobky,“ informovala Helena Chalánková.
Jak již bylo zmíněno výše, projekt bude probíhat i nadále, a zájemci o udělení Hanáckyho stavovskyho gletu mohou již nyní kontaktovat Okresní hospodářskou komoru v Prostějově, která je jedním z partnerů projektu. Dalšími jsou pak Institut svazu průmyslu ČR, Letokruhy – řemeslníci a umělci Hané, ŠUS o.s. /Šikulky u Sýkorek/ a Platforma spolupráce praxe se školami.
(zkl)
Poslat nový komentář