Staré pohlednice versus současný pohled. Kováříkova vila

Staré pohlednice versus současný pohled. Kováříkova vila
ilustrační foto
Další fotky: 
Staré pohlednice versus současný pohled. Kováříkova vila

Dnešní fotografie patří dřívějšímu Čelakovskému náměstí, dnes náměstí Padlých hrdinů. Od roku 1911 zde stojí vila průmyslníka Františka Kováříka, kterou navrhl brněnský architekt Josef Králík. Její historie je velmi zajímavá. Původní fotografie pochází z roku 1919.

Po vyvlastnění v roce 1948 pozbyla vila svou původní funkci obytného domu a na konci totalitní éry sloužila jako svazácký klub. Záhy po roce 1989 byla navrácena rodině původního majitele a pak byla pronajímána různým podnikatelským subjektům, z nichž žádný v ní nevydržel dlouho. Jejich přispěním došlo k částečnému "vybydlení" domu, které ještě "zdokonaly" ruce zlodějů. Současní nájemci jsou naštěstí "stabilnější", vila ale plně obsazena není. 

Vila utrpěla několik devastujících nájezdů zlodějů. V roce 1994 byla z nádvoří odcizena kovová tepaná socha Kleopatry, dílo místní firmy Vulkania navržené Josefem Růžičkou. Socha, která dala vile přízvisko "U černé panny", byla údajně odcizena jen jako sběrná surovina. Následovala krádež poloválcového osvětlovacího tělesa nad hlavním vstupem, a dokonce i vitráží v prvním patře domu - ty se policii podařilo zajistit. 

Vila na náměstí Padlých hrdinů, stejně jako druhá vila Kováříkových na Vojáčkově náměstí, patří k významným středoevropským modernistickým stavbám, přímo navazujícím na Národní dům Jana Kotěry. Architekt Kotěra byl požádán Františkem Kováříkem, předsedou Družstva pro stavbu Národního domu, aby pro něj a pro jeho bratra navrhl obytné domy. Pro zaneprázdnění se omluvil a doporučil pro tento úkol architekta Emila Králíka; na jeho projektu však participoval, byť jen okrajově, neboť Františku Kováříkovi navrhl nábytek do pracovny.

Obě vily byly v roce 1958 zařazeny do seznamu památek. (ber)

 

Komentáře

Tak snad vilku čekají lepší časy )

Tak se likvidují skvosty architektury.

Poslat nový komentář