"Mizí i tyčky od rajčat", říkají majitelé zahrádek

"Mizí i tyčky od rajčat", říkají majitelé zahrádek
ilustrační foto
Další fotky: 
"Mizí i tyčky od rajčat", říkají majitelé zahrádek

Ploty, branky, dráty, zahradní nářadí, dokonce i tyčky od rajčat. To vše mizí ze zahrádkářských kolonií na území Prostějova. Na zahrádkáře se tak po podpalovačské aféře, kdy popelem lehlo několik zahradních chatek, řítí další katastrofa.

„Ještě před pár lety to tady bylo jak v ráji. Kytky, zelenina, lidi si sem chodili odpočinout při rýpávání v záhonech. Pak se ve velkém rozmohly krádeže výpěstků, no a teď už to zloději berou šmahem. Mně už dvakrát ukradli branku, sousedovi rovnou celý plot," posteskl si PVnovinkám pan Jiří. Zahrádku na Močidýlkách má už přes dvacet let a leccos pamatuje. To, co se ale děje teď, znamená podle něj pomalý zánik kolonie. Vypálené chatky, torza plotů, ukradené nářadí, to všechno milovníkům zahrádkaření bere chuť pokračovat. A nejen jim, krade se totiž i v nedalekých garážích.

 

Potvrzují to policisté i městští strážníci, které minulý týden vyslal do Průmyslové ulice telefonát pozorného občana. „V půl deváté ráno nám oznámil, že potkal dva muže s dvoukolákem, na kterém měli kovová vrata, což se mu zdálo divné. Hlídka muže ve věku 29 a 31 let dostihla ve Vrahovické ulici," uvedla jeden z posledních případů strážník Jana Adámková. Muži samozřejmě krádež popírali, strážníci ale vzápětí zjistili, že si je na "věčnou oplátku" půjčili v jedné z garáží na Močidýlkách. „Nešťastný majitel už nás mezitím kontaktoval, nechyběla mu jen vrata, ale i nepojízdný Favorit," dodala Adámková.

Stejnou beznaděj zažívala v minulých dnech majitelka zahradní chatky v kolonii v ulici Za drahou. Zatím neznámý pachatel v době od pátku do neděle stačil demontovat a ukrást část hliníkových obvodových stěn v hodnotě deset tisíc korun.

Začátkem května zase zmizelo ze zahrádkářské kolonie v Průmyslové ulici třicet metrů drátěného pogumovaného plotu, dvanáct sloupků a vodící drát. Majitel spočítal škodu rovněž na deset tisíc korun.

 

Hlásit krádež nemá cenu

Spousta lidí ale podobné krádeže vůbec nehlásí. „Udělala jsem to jen jednou, na policii jsem byla tři hodiny, než se to vyfotilo, sepsalo a výsledek nula. Přišla jsem tehdy o kus plotu, bránu a ruční nářadí, celkem to spočítali na čtyři tisíce. A za měsíc odložili, jako že je pachatel neznámý," posteskla si Jana D., která měla zahrádku u Sportcentra. Když bylo rozhodnuto o zrušení kolonie, oddechla si. „Chodit tam s tím, kdo co zas zničil a ukradl, to opravdu nebyl relax," dodala.

Manželé Nenálovi zvolili jinou cestu. „Dojeli jsme na zahradu a plot i s bránou pryč. Tak jsme se ptali lidí a pár nám jich řeklo, že viděli dva vagabundy, jak něco podobného vezou zřejmě do sběrných surovin k hlavnímu nádraží. V jedněch jsme to našli a koupili zpět, personál si ale nepamatoval, kdo konkrétně to přivezl," popsal vlastní zkušenost Jan Nenál.

 

Jsme ve střehu

Strážníci a policisté po zlodějích kovů intenzivně pátrají. V mnoha případech ukradené kovové předměty nalézají ve výkupnách kovů a daří se jim dohledávat pachatele. Ani tak ale podobných případů neubývá. „Samostatné statistiky týkající se krádeže kovů nevedeme. Podle právní kvalifikace se jedná o přečin krádež, kde výše trestní sazby závisí na způsobené škodě a také na tom, zda byl pachatel za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. (rl)

Poslat nový komentář