V Jeseníkách zemřel běžkař. Na túře

V Jeseníkách zemřel běžkař. Na túře
ilustrační foto
Další fotky: 
V Jeseníkách zemřel běžkař. Na túře

Třiašedesátiletý muž v pondělí  odpoledne zkolaboval během výletu na běžkách mezi Švýcárnou a Červenohorským sedlem. Resuscitace byla neúspěšná.

Jeho manželka zavolala přímo Horskou službu, přesně popsala místo na modré turistické cestě a informovala záchranáře, že se pán léčil s vysokým tlakem. „Ihned jsme vyrazili na místo a po dojezdu jsme okamžitě pacienta připojili na automatizovaný externí defibrilátor. Ten ovšem nedoporučil ani jeden výboj, takže jsme muže resuscitovali pomocí nepřímé masáže srdce,“ uvedl k zásahu Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Vzhledem k situaci záchranáři pacientův stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Olomouckého kraje. „Ten k nám po naší žádosti vyslal vrtulník Letecké záchranné služby a sanitní vůz. Po příletu spustila posádka lékaře LZS palubním jeřábem přímo na místo resuscitace. Lékař si pacienta převzal, nasadil automatický systém Lucas, ale po nějaké době byl nucen konstatovat smrt,“ doplnil Vítězslav Kaller.

V Jeseníkách včera panovalo hezké slunečné počasí a dostatek sněhu, takže běžkaři měli dobré podmínky k túrám. „Je ovšem vždy nutné, aby je plánovali s ohledem na jejich schopnosti a aktuální zdravotní stav. V případě, že vyrazí na náročnější túru i přes chronické onemocnění, sami se vystavují riziku, že dojde k nějaké zdravotní komplikaci a ohrožení zdraví či přímo života,“ důrazně varoval běžkaře i ostatní návštěvníky hor náčelník Kaller.

(Zdroj: HS Jeseníky)

Poslat nový komentář