Za týrání psa hrozí muži až pět let za mřížemi

Za týrání psa hrozí muži až pět let za mřížemi
ilustrační foto policejnidenik.cz

V polovině letošního června obvinili olomoučtí kriminalisté dvaadvacetiletého muže z Olomoucka ze spáchání přečinu týrání zvířete.

„Celý případ pro kriminalisty odstartoval ve středu 23. března 2022, obdržením podnětu od Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj. Jak z podnětu vyplynulo, pracovníci veterinární správy provedli v místě bydliště muže začátkem března během pár dnů hned dvě kontroly chovu, při kterých zjistili, že toho času zhruba tříletá fenka stafordšírského teriéra je ve špatném výživovém a zdravotním stavu. Fenka v době provedených kontrol trpěla extrémní vyhublostí, projevující se především zvýrazněnou kosterní soustavou, zapříčiněnou kompletní ztrátou podkožního tuku a silné ztráty svalové hmoty. Dále měla silnou ztrátu srsti a zhrubělou kůži zevních zvukovodů, která byla patrně zapříčiněna jejich opakovanými neléčenými záněty. Ty se podepsaly i na stavu špiček ušních boltců, na kterých byly tržné krvácivé rány,“ informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

V den druhé kontroly, která vyšla s nevyhovujícím výsledkem, předal muž na doporučení pracovníků veterinární správy dobrovolně fenku spolku na ochranu zvířat. V případě jeho nesouhlasu by mu bylo zvíře stejně odebráno.

Z provedeného šetření kriminalistů vyplynulo, že muž měl po dobu nejméně sedmi měsíců vystavovat fenu stresovým situacím, které u ní zapříčinily její špatný zdravotní stav. Mělo se jednat především o omezování výživy a napájení chovaného psa, dále měla být fena umístěna v jedné místnosti bytu a tím jí byla omezena svoboda pohybu a v neposlední řadě nebyla fence poskytnuta adekvátní péče v souvislosti s opakujícími se záněty vnějších zvukovodů.

„V současné době se má fenka čile k světu, je aktivní, veselá, hravá a má stále chuť k jídlu. Již po dvou měsících od odebrání původnímu majiteli přibrala 8 kilogramů, byla téměř zcela zasrstěná a neměla strupy ani krvavé rány na uších,“ doplnila mluvčí.

Trestní stíhání obviněného je vedeno na svobodě. V případě prokázání viny a odsouzení mu v krajním případě hrozí až pět let za mřížemi. (red)

Poslat nový komentář