HaDivadlo slaví 45 let. Představením v rodném Prostějově

HaDivadlo slaví 45 let. Představením v rodném Prostějově
ilustrační foto

Představením brněnského HaDivadla Vyhnání Gerty Schnirch si diváci v Městském divadle v Prostějově v pátek 15. listopadu 2019 mohou připomenout vznik tohoto jedinečného souboru. HaDivadlo vzniklo v Prostějově v roce 1974, u jeho zrodu stál režisér Svatopluk Vála a dramaturg Josef Kovalčuk.

HaDivadlo navázalo na hnutí studiových divadel ze 70. let minulého století. Vyhraněnou poetikou patřilo k nejpozoruhodnějším českým scénám 70. a 80. let. Zatímco divadelní zájezdy ve velkých městech se setkávaly s mimořádným ohlasem publika i divadelních odborníků, v rodném Prostějově byl ohlas tohoto ansámblu poněkud problematický. Po deseti letech HaDivadlo Prostějov opustilo a stalo se jednou z předních brněnských scén.

HaDivadlo oslaví 45 let svého vzniku představením Kateřiny Tučkové a Mariána Amslera Vyhnání Gerty Schnirch. Příběh o lidském osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět, je dramatizací úspěšného románu současné české prozaičky Kateřiny Tučkové. Vychází z historických událostí, nedílně spojených s minulostí města Brna. Konkrétně zobrazuje tzv. „brněnský pochod smrti“ a osudy jeho účastnice, Gerty Schnirch, pocházející z německo-české rodiny.

Inscenace získala Cenu Divadelních novin 2015 v kategorii Činoherní divadlo, představitelka hlavní role Sára Venclovská byla nominována na Cenu Divadelních novin 2015 za herecký výkon.

Další významnou postavou, která ovlivnila tvář souboru, byl Arnošt Goldflam. Komedie jednoho z nejvýraznějších zakladatelů HaDivadla - herce, dramatika, režiséra, pedagoga a spisovatele Arnošta Goldflama Dámská šatna je zařazeno do oslav již v neděli 10. listopadu 2019. Že nejdůležitějším místem v divadle je dámská šatna se mohou diváci přesvědčit v podání Daniely Kolářové, Dany Batulkové, Evellyn Pacolákové a Petry Tenorové. Představení bude uvedeno i v rámci předplatitelské skupiny A.

Po celou dobu oslav bude ve foyer výstava fotografií HaDivadlo V PROSTĚJOVĚ OBJEKTIVEM BOBA PACHOLÍKA sestavená z inscenací HaDivadla uvedených v Městském divadle v Prostějově.

Prodej vstupenek na představení Vyhnání Gerty Schnirch byl zahájen 19. srpna a na představení Dámská šatna byl zahájen 1. října v podkladně Městského divadla v Prostějově. (red)

 

Poslat nový komentář