Největší ručně tkanou reliéfní tapisérií na světě se chlubí Moravské divadlo Olomouc

Největší ručně tkanou reliéfní tapisérií na světě se chlubí Moravské divadlo Olomouc
Foto MDOI

V rámci oslav výročí 100 let českého divadla v Olomouci se také podařilo restaurovat historickou oponu Moravského divadla. Jedná se o největší ručně tkanou reliéfní tapisérii na světě. Výtvarnice Oluše Vítková vytvořila slavnostní oponu s monumentálním obrazem Olomouce, v němž se hlavní památné stavby spojují s novou výstavbou do znaku šachované orlice. Výroba trvala čtyři roky.

V oponě o celkové ploše 80 metrů čtverečních je zatkáno 35 tisíc metrů kobercové vlněné příze. Poprvé byla tato opona představena 11. června 1976 na premiéře operní inscenace Aida. Skoro dvacet let se opona nepoužívala, přitom se jedná o unikát, který si zasloužil vrátit na divadelní jeviště.

Oponu bylo třeba renovovat, čehož se ujala společnost Ateliéry tapisérií z Jindřichova Hradce. Na odborných pracích se podílelo devět zaměstnanců, dalších deset pak provádělo manipulační práce. Kvůli velkým rozměrům opony probíhaly úpravy v rytířském sále španělského křídla jindřichohradeckého zámku. Tak až někdy pojedete do olomouckého divadla, prohlédněte si ji. Světových unikátů nemáme zrovna moc. (ber)

Poslat nový komentář