krácení daní

Celníci a policisté odhalili krácení daní ve výši 200 milionů korun

ilustrační foto celnisprava.cz

Olomoučtí celníci ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel a policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) provedli společně závěrečnou realizaci trestní věci pod krycím názvem STRING. V rámci úkonů trestního řízení (1. a 2. listopadu 2022) obvinili 13 fyzických osob (12 na území ČR, 1 osobu na Slovensku), které jsou podezřelé ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné platby. Škoda, kterou osoby měly způsobit, je vyčíslena na bezmála 200 milionů Kč.

Kriminalisté NCOZ požádali policisty Slovenské republiky o úkony směřující k zajištění majetku v hodnotě cca 71 milionů Kč. V České republice došlo k zajištění tuzemských bankovních účtů se stavem 1,2 milionu Kč.

Úkony trestního prověřování ukončili celníci v květnu letošního roku. Po objasnění skutečností a ukončení prověřování věc předali do vyšetřování NCOZ, expozitura Ostrava. S ohledem na celý případ uzavřely obě složky dohodu, vytvořily společný vyšetřovací tým a provedly závěrečnou realizaci.

Zkrácení daně může vynést až tři roky vězení

ilustrační foto

Z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby obvinili prostějovští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality dvaatřicetiletou ženu z Prostějova. 

"Tohoto činu se obviněná měla dopustit tím, že jako jednatelka dvou společností z Prostějovska, v letech 2013 a 2014 úmyslně neoprávněně zkrátila daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob. Celková výše takto způsobené škody byla vyčíslena na bezmála 560 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. V případě prokázání viny a odsouzení obviněné ženě hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, nebo zákaz činnosti. (red)

Neodváděli daně, půjdou sedět

ilustrační foto PČR

 

Tři miliony dluží státu dva muži z Prostějovska. Po tři roky neodváděli státu daně, za mřížemi ale mohou strávit i osm let.

Prostějovští kriminalisté v uplynulých dnech zahájili trestní stíhání dvou mužů z Prostějovska (49 a 53 let), které obvinili ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. „Za roky 2009, 2010, 2011 jako jednatelé společnosti z Prostějovska zahrnovali do účetnictví fiktivní doklady s úmyslem zkrátit daňovou povinnost, vyplývající jim za zákona,“ konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté škodu vyčíslili na téměř 3 miliony korun. Mužům hrozí trest odnětí v rozmezí od 2 do 8 let. (red)