Kultura

Začátek adventu v Hrubčicích

Kulisy pohádky Jak Trautenberk topil Krakonošovým bukem

V Hrubčicích se o první adventní neděli slavnostně rozsvítil vánoční strom a současně se otevřela výstava ve Zvonici. 

 

Taková sváteční příležitost, jakou rozsvícení vánočního stromu je, bývá pro místní i přespolní  občany příležitostí k příjemnému setkání. Při adventním pozdním odpolední zazpívaly a zarecitovaly děti z mateřské školy vánoční písničky a básničky a poté následovalo malé divadelní vystoupení školáků v pohádce „Jak Trautenberk topil Krakonošovým bukem“. Pro dobrou náladu  pak hrála skupina Melody koledy a známé vánoční písničky a se soumrakem se poprvé rozsvítil vánoční strom na náměstíčku. 

Dnes vánoční ladění s Orchestrem Václava Hybše

Václav Hybš & Yvonne Přenosilová

Setkáním s legendou české taneční hudby lze nazvat Vánoční koncert s Orchestrem Václava Hybše, který je v Městském divadle v Prostějově na programu ve středu 30. listopadu od 19 hodin.

Kapelník, trumpetista, dirigent, hudební aranžér Václav Hybš přizval ke spolupráci na letošní celorepublikové šňůře vánočních koncertů další legendu – zpěvačku Yvonne Přenosilovou. Její kariéru odstartoval v roce 1963 film Konkurs režiséra Miloše Formana. Na koncertu zazní její Boty proti lásce i další nesmrtelné hity. Zpěvačka pracovala v době emigrace ve Svobodné Evropě, zpívat však nikdy nepřestala. V současnosti účinkuje například v muzikálu Hello, Dolly!

Aneta Langerová exkluzivně na hradě Šternberk

ilustrační foto

Na letošní prosinec si zpěvačka Aneta Langerová připravila akustické turné po českých a moravských historických městech.

Aneta vyjde vstříc fanouškům, kteří si ji přáli slyšet s akustickým zvukem v intimnějším prostředí na netradičních místech. S koncerty navštíví jen pár měst, mezi něž se zařadil i Šternberk. I proto se turné jmenuje PÁR MÍST TOUR. Koncerty se navíc budou konat v menších sálech, kde bude omezený počet míst a jen k sezení. Ve Šternberku se Aneta Langerová představí ve čtvrtek 15. prosince od 19.30 v hodovním sále hradu.

Barevný i černobílý svět Martina Snídala

Martin Snídal se potatil, fotoaparát je jeho věrným průvodcem.

Premiérový víkend v Divadle POINT doprovází svou výstavou fotografií mladý prostějovský talent Martin Snídal. Svou první autorskou výstavu nazval Hledání, v předsálí divadla už se profiluje jako zkušený fotograf.

Svou autorskou výstavu, která je k vidění během představení v divadle Point, nazval Colors and body a je průřezem jeho tvorby. Přes své mládí má za sebou několik autorských i společných výstav jako člen Spolku prostějovských fotografů. Spolu s nimi také předvedl své snímky na poslední výstavě, která se konala v rámci Svazu českých fotografů v Praze.

Druhý výstřel odstřelil v Pointu premiéru

 

Studentské Divadlo POINT se v pátek večer blýsklo svou letošní premiérou. Poté co mladí divadelníci v posledních dvou letech provětrali poezii a život Jiřího Wolkera, naservírovali svým příznivcům klasickou detektivku. Vojtěch Pospíšil, který se ujal režie, sáhl po klasice francouzského autora Roberta Thomase Druhý výstřel.   

Mladá komorní scéna Pointu si své příznivce rozmazlila nevšedním výběrem repertoáru i hereckým pojetím. A tak všichni očekávali letošní premiéru s napětím. Dramaturgové Mirek Ondra a Jakub Hyndrich sáhli tentokrát do úplně jiné přihrádky a vytáhli detektivku Roberta Thomase Druhý výstřel.

Nová výstava v galerii kavárny Národního domu

ilustrační foto

 

Poslední letošní výstavou v kavárně Národního domu v Prostějově přiblížil galerista a kurátor Miroslav Švancara výtvarné dílo malířky a grafičky Danuše Procházkové.  Její tvorba se poněkud vymyká běžným zvyklostem jak náměty, tak i realizační technikou.

Miroslav Švancara jako zkušený galerista vybral pro výstavu v secesní kavárně různé náměty i techniky z dílny Danuše Procházkové. Dominující rozměrná plátna pojímaná jako dekorativní doplněk moderního interiéru znázorňují ženu jako fenomén oduševnělosti a krásy a burcují smysly, v protipólu pak drobné obrázky přírodních zátiší působí milým a zklidňujícím dojmem.

Adventní tvořivá dílna v Irisu

text: 

Český svaz ochránců přírody - Ekocentrum Iris vás zve na zítřejší 

tvořivou dílnu:

Adventní věnce a voňavé perníčky

KDY: pátek 25. listopadu, od 16:00 do 18:00 hodin.

KDE: Kovárna Ekocentra Iris, Husovo nám. 67, Prostějov

Tradiční výtvarná dílna -- výroba adventních věnců a zdobení voňavých 

perníčků. Základní materiál na věnce poskytneme. Přineste si svíčky a další 

dekorace dle vlastního uvážení. Poplatek 50 Kč za osobu.

Humanitární aukce přispěje handicapovaným dětem

Jedno z dražených děl: Josef Velčovský - Jarní alej

Ve čtvrtek 1. prosince v 16 hodin proběhne v přednáškovém sále Národního domu v Prostějově 13. Humanitární aukce uměleckých předmětů. Budou dražena umělecká díla akademických malířů a sochařů, umělců, výtvarníků, fotografů a sklářů. Výtěžek bude použit na činnost a provoz Střední školy, základní školy a mateřské školy JISTOTA o.p.s. Tetín Prostějov pro handicapované děti a žáky.

Slavnostní vernisáž dražených předmětů se konala ve středu 23. listopadu ve foyer městského divadla v Národním domě, kde budou umělecká díla vystavena až do samotné aukce. Pořadatel humanitární dražby společnost OMEGA s.r.o. Prostějov připravila do dražby dílka umělců T. Pištěka, O. Zoubka, V. Zábranského, K. Kodeta, J. Suchého, A. Borna, E. Srncové a mnoha dalších. Současně s vernisáží proběhla prodejní výstava výrobků, upomínkových předmětů a prací žáků, učitelů a přátel obecně prospěšné společnosti JISTOTA.

Ve Smržicích se otevřela prodejní adventní a vánoční výstava

Ve fotogalerii nahlédněte do vyzdobených zákoutí smržické fary.

Takřka ve všech domácnostech se v neděli rozzáří první svíčka na adventním věnci. Milovníci tradic se už porozhlížejí po té nejkrásnější dekoraci, která bude po čtyři týdny vévodit rodinnému stolu nebo ozdobí domovní vchod. Ode dneška najdou inspiraci, vhodný materiál i originální exempláře ozdob na jedné z největších výstav v regionu, kterou tradičně pořádá Zahradnické centrum Marciánová z Kostelce na Hané. Letos na netradičním místě – na faře ve Smržicích.

 

Cena Grand Prix v rukou prostějovského fotografa

Josef Franc si s radostí cenu Grand Prix převzal.

Známý prostějovský fotograf Josef Franc získal před několika dny už svou druhou letošní cenu Grand Prix z mezinárodní fotografické soutěže. I tentokrát ji získal na Slovensku a i tentokrát za fotografii Zapadlí vlastenci. Snímek jako nejlepší vybrala porota ve fotosoutěži doprovázející festival dobrodružných filmů HoryZonty Trenčín 2011.

 

Šestý ročník přehlídky HoryZonty nabídl milovníkům přírody nejen dobrodružné filmy, ale také další doprovodné akce, mezi nimiž nechyběla ani oblíbená fotosoutěž. A právě jejím vítězem se stal  Josef Franc. 

„Poslal jsem do soutěže několik svých přírodních snímků, mezi nimi i Zapadlé vlastence, kterým už  letos na jaře udělila cenu Grand Prix porota na fotosoutěži v Bratislavě. Slovensko je pro mě, zdá se, šťastným místem. Ceny si samozřejmě vážím a jsem za ni rád,“ svěřil se nejen výborný fotograf, ale také náruživý cestovatel.