„Namlít“ maso může řezník jen před zákazníkem

„Namlít“ maso může řezník jen před zákazníkem
ilustrační foto

 

Podle § 9 odst. 3 vyhlášky č. 326/2001 Sb. musí být mleté čerstvé maso připravováno jen před zákazníkem (spotřebitelem), výjimkou je mleté maso balené. Pokud prodejce zákon poruší, čekají ho sankce a maso skončí v kafilerii.

 Hromady mletého masa trůnící v chladících pultech snad všech prostějovských řeznictví jsou podle zákona pochybením. Máte proto právo požadovat, aby maso řezník namlel přímo před vámi, i když se tomu většinou brání. „Skoro v každé prodejně je maso tak nasvíceno, že láká ke koupi. Až doma pak zjistíte, že na denním světle je jeho vzhled nevábný, i když  nezapáchá,“ potvrdila informaci Eva Navrátilová. Ona sama i přes nelibost obsluhy vyžaduje, aby mletí viděla „na vlastní oči.“  „Aspoň vím, že to někde v chladírně neleželo pár dnů, dodala.

Za pravdu jí dávají právě veterináři, kteří do obchodů pravidelně vyrážejí na kontroly. „V případech, jako je skladování mletého masa, ale i jiných potravin za nevyhovujících podmínek, je vždy zahájeno správní řízení, jsou nařízena opatření, která veterinární inspektoři následně kontrolují a vždy jsou ukládány pokuty,“ konstatoval mluvčí SVS ČR Josef Duben. (red)

Komentáře

Jen malá oprava. Dle 326/2001 Sb., § 9., odtst. 2. v aktualizovaném znění.

Poslat nový komentář