Valentka zažila Ponožkový den!

Valentka zažila Ponožkový den!
Foto Radomír Palát
Další fotky: 
Valentka zažila Ponožkový den!
Valentka zažila Ponožkový den!

Dnes 21. března 2018 se konal se v naší škole ponožkový den. Toto datum je totiž nejen začátkem jara, ale i mezinárodním dnem Downova syndromu, kterým je celosvětové zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu. A protože buňky zapříčiňující tuto nemoc svým tvarem připomínají ponožky, organizace Down Syndrom International je zvolila jako symbol akce k tomuto dni. V naší škole jsme přesvědčeni o tom, že podpořit jakýkoli handicap je vždy důležité, a proto jsme se rozhodli přidat se k dalším desítkám škol v České republice a udělat si Ponožkový den.

Co to znamená? Ráno jsme nemuseli přemýšlet nad tím, zda máme na nožky dvě stejné ponožky. Právě naopak, přijít do školy jsme mohli na každé noze s jinou nebo třeba i s podkolenkou! A čím barevnější, pruhovanější a svému okolí viditelnější, tím lepší!

Samotné onemocnění je totiž taktéž viditelné a bohužel neléčitelné.

Downům syndrom představuje velké množství klinických příznaků, jedním z nich je mentální retardace. Postižený má o jeden chromozom víc než zdravý člověk, tedy místo 46 má 47 chromozomů, což brání běžnému vývoji buněk. V případě Downova syndromu jde o 21. chromozom. Každá buňka zdravého člověka obsahuje dva 21. chromozomy, osoby s Downovým syndromem mají ale 21. chromozomy v buňce tři.

Aktivní zapojení všech tříd zapisovali členové „světového týmu“ (jsme zapojení do projektu „Světová škola“), informaci ve školním rozhlase přečetli žáci 5.C. Nejbarevnější, nejzajímavější a nejkreativnější ponožky jsme ocenili diplomem a drobnou odměnou. Nakonec jsme se všichni sešli v tělocvičně k hromadnému fotografování.

Zapsal: Radomír Palát

 

Poslat nový komentář