Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Od prosince si na jídelním lístku přečtete alergeny

Od prosince si na jídelním lístku přečtete alergeny
ilustrační foto

 

Restaurace budou muset od prosince uvádět na jídelním lístku alergeny obsažené v nabízeném jídle. V platnost totiž vstoupí nařízení Evropské unie, které tuto povinnost zavádí. Dosavadní praxe komplikovala alergikům výběr jídla, například lidé s celiakií jsou alergičtí na lepek a dosud se o jeho přítomnosti v nabízeném jídle mohli většinou jen dohadovat.

Už dnes fungují některé restaurace, které označení v lístcích běžně mají. Lidé s alergií na lepek, který je v pšenici, žitu, ječmeni i ovsu, vědí, že jídlo neobsahuje mouku.

Opatření již funguje třeba na Slovensku už sedm let. Strávníky o složkách potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci, musí informovat vedle restaurací také v nemocnicích a školních jídelnách. Pokud na jídelním lístku slovenské restaurace upozornění chybí, může provozovatel dostat pokutu v přepočtu až 5,5 milionu. A pokuty budou hrozit i v České republice. Hygienici, kteří provozovny budou kontrolovat, však slibují, že zpočátku se zaměří především na pomoc provozovatelům, nikoliv na sankce. (zdroj ČT 24)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style