Sociálních šetření narůstá, dávek ubývá

Sociálních šetření narůstá, dávek ubývá
ilustrační foto

 

Zatímco v srpnu 2014 provedli zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) v rámci celé republiky 15 142 sociálních šetření, v březnu 2015 jich bylo už 22 146. To je nárůst o 46 %. V praxi se tak pozitivně projevuje personální posílení úřadu v oblasti nepojistných sociálních dávek, který loni schválila vláda.

ÚP ČR začal přijímat na základě rozhodnutí kabinetu nové zaměstnance v červenci 2014. Jednalo se celkem o 600 lidí. Posily působí hlavně v terénu. Cílem tohoto kroku je podpora efektivní výplaty nepojistných sociálních dávek a zajištění podmínek nutných pro výkon sociálního šetření, které se týká většiny dávek z oblasti pomoci v hmotné nouzi (HN).

V průběhu srpna 2014 – března 2015 provedli zaměstnanci ÚP ČR celkem 147 493 sociálních šetření. V jejich rámci zamítli 3 428 nových žádostí o některou z dávek HN a odejmuli 3 922 už vyplácených příspěvků. Celkové úspory dosáhly 47 470 251 Kč. Nejvíce sociálních šetření proběhlo v Moravskoslezském kraji - 40 112. Tamní sociální pracovníci zamítli na jejich základě 940 nových žádostí a rozhodli o odejmutí 742 už vyplacených příspěvků v tomto regionu.

Podstatou a cílem sociálního šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Úředníci v jeho průběhu mohou ověřit, jestli se konkrétní klient skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. Sociální šetření probíhá v přirozeném prostředí žadatele.

Pro účely přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje, či jaký mají majetek. Při vlastním sociálním šetření úředníci posuzují, zda klient žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá se všemi společně posuzovanými osobami, jestli má garáž, zahradu a jak je vybavená domácnost.

Sociální šetření mohou pracovníci útvarů hmotné nouze provést plánovaně, po předchozím upozornění klienta, ale také neohlášeně. (Zdroj MPSV)

Poslat nový komentář