FOTO Prostějovský Řehořek ovládl závod mladých plavců O Mokrého Emana

Pětinásobný vítěz Lukáš Řehořek (zdroj: plavecký oddíl TJ OP Prostějov)

V sobotu se v prostějovských městských lázních uskutečnil třetí ročník soutěže „O Mokrého Emana“. Na závody do Prostějova bylo přihlášeno přes 350 plavců z 22 českých a slovenských plaveckých klubů. Kvůli kapacitě prostějovského bazénu museli být dokonce někteří malí závodníci odmítnuti. Za Prostějov bojovalo celkem 39 prostějovských mladých plaveckých nadějí. Fenomenální výkony předvedl Lukáš Řehořek, který si svými pěti prvními místy získal obdiv všech závodníků a přihlížejících. Mezi nejlepší se podařilo probojovat i Dominice Smékalové, která se umístila na třetím místě v disciplíně 100 metrů prsa.

Původním záměrem bylo uspořádat závody pro nejmladší plavce, aby si zaplavali i ti, kteří jsou zatím v přípravce a na závody v jiných městech se se svými časy zatím nedostanou. Letos se přihlásili plavci z 24 oddílů, které měly o závody zájem. „Zájem byl obrovský. Dokonce se stalo, že někteří plavci bohužel nebyli přijati. Závodů pro nejmladší je nedostatek, a tak letos přijeli i závodníci ze Slovenska. Museli jsme ještě shánět další lavičky, aby si měli všichni kde sednout, “ objasňuje trenér Petr Adamec. Přijeli plavci z Opavy, Kroměříže, Krnova, Brna, ale i z Rakovníka, slovenské Senice a dalších plaveckých oddílů. V některých disciplínách tak bylo možné vidět velmi těsné souboje o medailové pozice a kvalitní časy. Devatenáct rekordůCelkem padlo 19 rekordů Mokrého Emana z nichž čtyři překonal Lukáš Řehořek. Lukáš svým soupeřům nedal ani malou šanci, že by ho mohli předplavat. V každé ze svých pěti disciplín zvítězil s velkým náskokem a dokonce překonal dva oddílové rekordy – v disciplínách 100 metrů prsa a 100 polohový závod. K Lukášovým pěti zlatým přidala bronz Dominika Smékalová v disciplíně 100 metrů prsa. Těsně za stupni vítězů na „bramborové“ příčce skončila Eva Marciánová a Adéla Mazalová. Ačkoliv byla konkurence opravdu vysoká, do první desítky se umístili Filip Švec, Sára Gottwaldová, Markéta Nováková, Karolína Samsonová a Alice Snídalová. „Musím své svěřence pochválit, protože všichni předvedli skvělé výkony a osobní rekordy zlepšovali i o desítky vteřin. Věřím, že na oblastních přeborech už dosáhneme i na nějakou medaili,“ hodnotí Markéta Novotná. Ostatní plavci, i když nedosáhli na medaile, si alespoň zaplavali osobní rekordy a vyzkoušeli si plavání na „velkých závodech“. A zvládli to všichni, i když třeba měli strach.Plavecké závody svým darem podpořila firma Mürdter Dvořák a Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou, která darovala věcné ceny. O organizaci se postaral sbor prostějovských rozhodčích a celým dnem provázel závodníky živý maskot vodník Eman, který předával ceny a fotil se s dětmi. „Závody se i letos velmi podařily. Děkujeme také školám, které nám zapůjčily lavičky pro závodníky a už se těšíme na čtvrtý ročník,“ prozradil trenér Petr Adamec. Kompletní výsledky a informace najdete na webu http://mokryeman.swimm-pv.cz. (red)