Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Stromů kolem cest vytrvale ubývá, silničáři to přiznávají jen neochotně

Stromů kolem cest vytrvale ubývá, silničáři to přiznávají jen neochotně
ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Kdyby stály v jedné trase, vytvořily by alej dlouhou z Prahy do Olomouce – jenže 17 640 lip, dubů, kaštanů a dalších druhů dřevin už u našich silnic nestojí. Vysázeno bylo naopak pouze 10 870 mladých stromků. Na první pohled je zřejmé, že výsadby tempu kácení nestačí a aleje z naší krajiny stále mizí vysokou rychlostí. Celkově pak v letech 2003-2011 padlo k zemi přes 120 tisíc stromů, které by mohly oboustranně lemovat cestu z Prahy do Říma. 

 „Některé krajské silniční správy nám odmítají vydat informace o tom, kolik stromů okolo silnic v jejich správě padlo k zemi. Celkový trend jasně ukazuje, že stromů okolo silnic ubývá, vysazuje se jich podstatně méně, než se kácí. Pro přírodu i řidiče je to ke škodě, protože dobře ošetřované aleje jsou nejen plné života, ale pomáhají řidičům při orientaci při zhoršené viditelnosti a zabraňují tvorbě sněhových jazyků,“ uvedl mluvčí Arniky Vratislav Vozník. Jen v Olomouckém kraji přiznali v roce 2011 silničáři 1101 vykácených stromů, zasadili jich ale jen 390.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech, kterou podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů. (red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style