úhyn zvířat

Téma uhynulých labutí na rybníce rezonuje Prostějovem

ilustrační foto FB

Před několika dny bylo na drozdovickém rybníce nalezeno několik uhynulých labutí (mláďat). Na sociálních sítích se okamžitě vyrojily „spolehlivé“ informace o tom, co za úhyn může – od otrávené vody, přes chemické postřiky aplikované na okolní zeleň až po spekulace o nejrůznějších ptačích nemocích. Městská policie proto dle pokynu vedení města odvezla jedno uhynulé mládě do Olomouce na pitvu, která jednoznačně objasní příčinu úhynu.

V žádném případě však úhyn nemůže být způsoben údajným chemickým ošetřením okolní zeleně, protože to bylo naplánováno na 19. 5. 2023, ale vzhledem k počasí (déšť) vůbec neproběhlo. V okolí drozdovického rybníka nedochází k žádnému chemickému ošetřování zeleně ani komunikací. Záhony na ul. B. Šmerala jsou plety ručně zhotovitelskou firmou v rámci následné péče a samotné okolí rybníka je zařazeno mezi lokality, kde jsou používány pouze alternativní metody likvidace plevele s využitím horké tlakové vody, případně v kombinaci s mechanickým čištěním.

Případ uhynulých labutí a kachen je uzavřen

ilustrační foto

V červnu PvNovinky informovaly o úhynu mladých labutí, kachen a ježků, jejichž tělíčka byla objevena u rybníka v Drozdovicích. Pro veterináře je případ uzavřen,  stejně jej uzavřela Policie ČR. Odbor životního prostředí prostějovské radnice úhyn vzácných ptáků neřešil.  

"Krajská veterinární správa Státní veterinární správ pro Olomoucký kraj (KVS SVS Olomouc) se primárně zabývá řešením výskytu nebezpečných nákaz přenosných ze zvířat na člověka. Z tohoto důvodu byla uhynulá labuť testována na ptačí chřipku, která nebyla potvrzena. Dle pitevní zprávy Státního veterinárního ústavu v Olomouci bylo u labutě zjištěno, že svalnatý i žláznatý žaludek byly zcela bez potravy a sliznice byly edematózně prosáklé.

Policisté úhyn labutí na rybníku v Drozdovicích šetří

ilustrační foto Jana Zaorálková

Jak PvNovinky informovaly, úhyn šesti labutí, dvou ježků a zhruba deseti kachen v lokalitě rybníka v Drozdovicích odložila Veterinární správa s tím, že ptáci neuhynuli na ptačí chřipku. Odbor životního prostředí prostějovské radnice úhyn nemá nahlášen, takže jej nešetří, a to i přes četné dotazy novinářů.  Pomyslný míč je teď na straně Policie ČR.

"Okolnosti úhynu labutí stále šetříme. To je v tuto chvíli vše, co lze k dané věci uvést, " odpověděl dnes na dotaz PvNovinek policejní mluvčí František Kořínek.

Ve hře jsou dvě varianty. Buď byli ptáci otráveni úmyslně, a v tom případě se bude událost šetřit jako týrání zvířat, nebo uhynuli na základě otravy mikroorganismy ze dna vodního toku a věc bude odložena. (ber)

 

Úhyn labutí a kačen odbor životního prostředí neřeší. Nikdo jej nenahlásil

ilustrační foto HZS

Již několik dní žije Prostějov úhynem šesti mladých labutí a dnes už cca deseti kachen na rybníce v Drozdovicích. Veterináři vyloučili ptačí chřipku, policisté úhyn šetří. Odbor životního prostředí Magistrátu města Prostějova se jím ale nezabývá.

"Podle vyjádření dotřeného odboru úhyn labutí ani kačen nebyl na OŽP nahlášen. Pokud se týče rybníka, ten má v pronájmu Moravský rybářský svaz a je jejich povinností se o něj starat a řešit nenadálé události," sdělila PvNovinkám dnes mediální referentka Anna Kajlíková. S vyjádřením rybářů, stejně jako Policie ČR, vás seznámíme v nejbližší době.