Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Chcete se ohřát? Vypravte se do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Chcete se ohřát? Vypravte se do Zbrašovských aragonitových jeskyní
ilustrační foto caves.cz

Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou nejsou od Prostějova zas tak daleko. Přemýšlíte-li, co s víkendem, nabízíme vám jejich návštěvu jako dobrý tip. Mimochodem, zcela určitě se tam, vzhledem k venkovním teplotám, ohřejete. Jen nedaleko nich leží známá Hranická propast a zajít můžete i na výstavu Doušek betonu.

Zbrašovské aragonitové jeskyně byly objeveny v roce 1912 bratry Josefem a Čeňkem Chromými a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Jsou to naše jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C.
Jeskyně jsou dnes součástí národní přírodní památky vyhlášené roku 2003 na území 7,74 hektaru. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v ČR s celoroční stálou teplotou kolem 14 stupňů.

Zbrašovské aragonitové jeskyně pořádají každý rok zajímavou výstavu. Ta letošní, nazvaná Doušek betonu, představuje sochy a další umělecká díla šesti mladých výtvarníků z Ostravska. Výstava potrvá do konce letošní návštěvnické sezony, do 31.října. (ber)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style