Alergiky čeká opět náročné období
Alergici se musí připravit na náročné jaro. Vedle pylů stromů, keřů a rostlin, kdy například již nyní začínají kvést lísky, vrby, olše či jilmy, je potrápí také polétavý prach.
Zvýšené množství polétavého prachuZima s sebou přinesla také potřebu použití velkého množství posypových materiálů - štěrku, písku a či soli. „Pokud zbytky posypových materiálů nejsou kvalitně uklizeny, přispívají jejich zbytky ke vzniku polétavého prachu. Z mezinárodních srovnání také vyplývá, že Češi dlouhodobě podceňují zametání, což přispívá k vysoké koncentraci polétavého prachu. Česká republika je dle studie barcelonského ústavu ISG po Itálii druhou nejpostiženější evropskou zemí, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel," říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Jaro a nápor pylůBěhem jarních měsíců mnohé trápí alergie na pyl kvetoucích vrb, bříz, lísek a dalších rostlin. Pylové alergeny se do těla dostávají velmi snadno, na svědomí posléze mívají takzvané inhalační alergie, které platí za ty vůbec nejrozšířenější. Řadíme je mezi alergie sezonní, které zpravidla začínají na jaře – příznaky se objevují v době kvetení rostlin a končí na podzim. Zdrojem pylu jsou zejména trávy, obiloviny, stromy a byliny.
„Alergie na pyl se projeví většinou ihned, v řádu několika minut. Mezi příznaky patří senná rýma, záchvatovité kýchání, ucpaný nos nebo zánět spojivek. Výjimkou není ani svědění celého těla. Závažnějšími projevy jsou pak dýchací potíže. Každý pacient má často své charakteristické projevy alergie a svoji specifickou kombinaci alergenů, na které reaguje. Podle sezony kvetení je tak nucen každoročně respektovat vlastní pylový kalendář," říká MUDr. Martin Hospodka z Canadian Medical.
„V domácnostech i v komerčních prostorách lze prostředí pro alergiky zlepšit pečlivým úklidem. Ideální je začít již ve venkovních prostorách, které je nutné zametat a uklízet tak, aby se prach a částice v něm obsažené zbytečně nevířily a nezanášely do interiéru. V interiérech pak pomohou také vysavače s tzv. HEPA filtry H14, které dokáží zachytit i ty nejmenší částice, jako jsou viry, aerosoly a bakterie," uzavírá Lukáš Rom.
(zdroj: TZ, Klára Procházková, ASPEN)
Poslat nový komentář