Je Apríl. Buďte ve střehu!

Je Apríl. Buďte ve střehu!
ilustrační foto FB

První písemná zmínka na našem území, která se týká slavení Apríla, pochází od Bartoloměje Chrystelia z Prahy a je datována rokem 1690. V té době používali babičky, matky a otcové rodu oblíbenou fintu nejen na malé, ale i na dospělé děti. Posílali je s všelijakými bláznivými pochůzkami k hokynáři nebo řemeslníkům. 

Na Apríla jste tedy mohli dostat úkol typu koupit nové mezery do žebříku, bublinku do vodováhy či ohýbák na cihly. Divili byste se, ale v těchto dřevních dobách se na to leckdo opravdu nachytal. V obchodě jste pak měli zakoupit komáří sádlo, zaječí peří, vtipné semínko nebo vtipnou kaši, hodinářskou motyku, červené hřebíky nebo rovnák zatáček. Ke starostovi s oblibou posílali lidé své potomky pro obecní nůžky či obecní konev. 

S postupem let se samozřejmě staré triky ohrály a bylo nutno vymýšlet nové. Proto si dejte pozor i na to, co v tento den publikují naše noviny i ostatní sdělovací prostředky. V roce 2013 například vyšlo oznámení o plánu na velice nepravděpodobnou trasu metra D, a to v univerzitních novinách ČZU. Studentům se tehdy povedlo, že vtipnou zprávu po nich opakovaly i největší sdělovací média. Proto na Apríla pozor! Buďte ve střehu! (red)

Poslat nový komentář