FOTO Prášil sestřelil Pardubice, Orli slaví první vítězství v nadstavbě

Jaroslav Prášil (zády v bílém) byl ústředí postavou úterního zápasu Prostějova proti Pardubicím. Takřka šedesátiprocentní úspěšností trojkových pokusů zajistil svému týmu vítězství 99:86.

První duel v nadstavbové části pro Pardubice a první domácí pro prostějovské Orly začal lépe pro celek z východu Čech. Brzy se ujal vedení, za což mohla i nepřesná střelba svěřenců trenéra Cholevy. Postupem času však domácím balón z rukou létal lépe, a projevilo se to i na skóre. Zasloužily se o to především přesné trojkové pokusy Marka, Bratčenkova a Prášila, i dobře hrající Švrdlík pod košem. První čtvrtina tak mohla skončit příznivěji pro hráče v bílém – 27:21.

Rozdíl mezi oběma celky se naplno projevil ve druhé čtvrtině. Prostějov pokračoval v přesných střelách za tři body a postupně navyšoval své vedení až na 41:28. Zpoza trojkového oblouku se trefil dvakrát Prášil, Slezák či Bratčenkov. Pardubice jen dokázaly v závěru dvěma povedenými brejky snížit na 51:42, a s tímto stavem se šlo i do kabin. Hlavní devízou Hanáků v první polovině zápasu byl kromě přesnější střelby i fakt, že dokázali bodovou zátěž rozprostřít mezi prakticky všechny hráče, zatímco Pardubice držela jen dvojice Nelson - Muirhead.Po změně stran se změnil nejen přístup domácích hráčů, jak avizoval po zápase trenér Choleva, ale i trojice rozhodčích, kteří začali brzdit prostějovské protiútoky a pomohli tak snížení perníkářů až na 58:56. Obratu ve skóre však domácí dokázali trvalým přísunem bodů zabránit a do poslední části tak šli nakonec se sedmibodovým náskokem.A ve stejném duchu se odehrávala i poslední část hry, kdy Prostějov držel pardubické hráče na dostřel a nedovolil jim zdramatizovat utkání. Zápas nakonec Orli dotáhli do vítězného konce 99:86, když v poslední minutě neproměnil dva trestné hody Marko, a odmítl tak další stobodové vítězství Prostějova. Ani tak však domácí nemuseli smutnit, díky výbornému výkonu celého týmu v čele s famózně střílejícím Prášilem napravili zaváhání v Ostravě a připsali si první vítězství v nadstavbové části.„Úvod zápasu byl z obou stran nervózní, Prostějov se však chytl dříve. Potom jsme se do toho zápasu nedostali, protože domácí famózně stříleli, famózně si vyměňovali míč a my jsme v obraně absolutně nestíhali. Prohrávali jsme souboje jeden na jednoho a pro takhle dobře hrající Prostějov bylo velmi snadné proti nám skórovat. Náš obranný výkon nesnesl žádná měřítka,“ hodnotil po zápase výkon svých svěřenců trenér Pardubic Jan Slowiak, podle kterého se na jeho mužstvu projevila i dlouhá zápasový pauza.„Opravdu jsme byli ve všem lepší, v doskoku, střelbě za dva i za tři body. Procento je podobné, ale my jsme stříleli více a pozice jsme nacházeli. Trošku jsme se sice uspokojili na začátku třetí čtvrtiny, famózním Jardou Prášilem jsme se však dostali do pohody a druhý poločas pak dohráli v euforii,“ neskrýval po zápase spokojenost prostějovský trenér Zbyněk Choleva, který byl za dobrý výkon rád i proto, že se jeho mužstvu podařilo otřepat z nepovedeného závěru zápasu v Ostravě.

BK Orli Prostějov – BK JIP Pardubice 99:86 (27:21, 51:42, 72:65)Střelba z pole: 36/71 (51%): 33/57 (58%)Střelba za tři body: 15/32 (47%): 5/11 (45%)Trestné hody: 12/18 (67%): 15/26 (58%)Doskoky: 32:28Fauly: 23:19Body z vymezeného území: 38:46

Sestavy:Prostějov: Pandula 20 (6 asistencí), Bratčenkov 11 (trojky 3/4), Pekárek, Marko 6, Švrdlík 14, Slezák 10 (4 asistence), J. Bohačík 2, Kohout 14 (15 doskoků), Prášil 22 (trojky 7/12). Trenér: Zbyněk CholevaPardubice: M. Peterka, Kotas 7, Faifr 3, P. Bohačík 13, O. Peterka, Čarnecký 5, Pospíšil 11, Žabas 4, Nelson 17 (6 doskoků, 5 získaných faulů), Muirhead 26 (trojky 2/3, 10 doskoků, 5 získaných faulů), Příhonský. Trenér: Jan Slowiak(zkl)