Brány památek dokořán. Prostějov židovský v neděli

Brány památek dokořán. Prostějov židovský v neděli
ilustrační foto

Po prvním tématu, které se zaměřilo na Národní dům, zámek a novou radnici v Prostějově tzv. Prostějov moderní, si tentokrát lidé budou moci připomenout židovskou historii města. Dalším tématem v putování po památkách je v neděli 14. 4. 2019 Prostějov židovský. 

První zmínky o Židech v Prostějově máme potvrzeny k roku 1392, o židovském osídlení se však dá mluvit až po roce 1454. Prostějov nebyl ještě ani 70 let městem, kdy řady jeho obyvatel rozšířili lidé židovského vyznání. Stěhovali se sem zejména po svém vyhnání z královských měst. Se svolením vrchnosti se usazovali na pozemcích bývalého augustiniánského kláštera jižně od kostela Povýšení sv. Kříže a od poloviny 16. století také podél severních hradeb. Židovská komunita byla po staletí součástí naší kultury, významně se podílela na rozvoji a prosperitě města, a to až do období druhé světové války. Tehdy byli občané židovského původu deportováni do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Drtivá většina z nich nepřežila.

Brány památek dokořán nabídnou veřejnosti procházku židovskou historií města Prostějova, nebo alespoň její částí:

Od 11:30 hodin bude pro zájemce otevřen Husův sbor, někdejší Templ nebo také nová synagoga. Zde se návštěvníci budou moci seznámit i s osudem původní staré synagogy, která stála na místě templu a dále empírové synagogy v Demelově ulici. Návštěvníci budou moci zhlédnout na připravených panelech také historické fotografie zmizelého židovského ghetta.

Ve 13:00 hodin začne komentovaná prohlídka Husova sboru.

Ve 13:30 hodin se vydáme na procházku Demelovou ulicí kolem bývalé empírové synagogy a Ehrenstammovy školy, kde dnes sídlí Odbor dopravy Magistrátu města Prostějova. Povšimneme si nedávno zrestaurovaného hebrejského nápisu na budově. V prostoru jižní části někdejšího židovského ghetta, v takzvaném Špalíčku, se zastavíme u domu Feitha Ehrenstamma a nahlédneme do atria sousedního domu – dnes patřícímu Muzeu a galerii Prostějov. Dle zájmu a časových možností si mohou zájemci prohlédnout expozici věnovanou významnému prostějovskému rodákovi, filozofu Edmundu Husserlovi. Poté se vydáme do ulice Sádky k domu číslo 2, která kdysi sloužila jako nadační dům Gideona Brechera. 

Od 15:00 hodin je připravena procházka starým židovským hřbitovem ve Studentské ulici. Hřbitov byl zpustošen v průběhu II. světové války, náhrobky rozprodány firmám nebo soukromníkům. V roce 2016 byl prohlášen kulturní památkou. Dodnes zde leží v zemi ostatky bezmála dvou tisíc židovských obyvatel Prostějova. Například rabína Cvi Jehošuy Horowitze, syna významného moravského zemského rabína Šmelke Horowitze, dále továrníka Feitha Ehrenstamma, lékaře Gideona Brechera, obchodníka Mosese Mandla, dr. Emila Hoffa, a také předků významného filozofa Edmunda Husserla, dramatika Maxe Zweiga, či literáta Stefana Zweiga.

V 16:00 hodin nás čeká ještě komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Tento hřbitov navazuje na křesťanský hřbitov a rozkládá se za novobarokní branou. Svému účelu slouží od dubna 1908. Na hřbitově nalezneme jména nejznámějších prostějovských židovských rodin – Altar, Back, Berger, Fleischer, Hirsch, Husserl, Kleiner, Mandl, Pollak, Sborowitz, Winter, Wolf a mnoha dalších.

brozura BRÁNY PAMÁTEK DOKOŘÁN_.pdf (Zdroj a foto  MMPv)

 

Poslat nový komentář