Do rukou německých rytířů se Sovinec ani Bouzov nevrátí. Zatím.

Do rukou německých rytířů se Sovinec ani Bouzov nevrátí. Zatím.
ilustrační foto internet

 

Německý řád, který se považuje za nástupnickou organizaci Řádu německých rytířů, požádal v rámci církevních restitucí mimo jiné o vydání hradů Bouzova a Sovince, zámku Bruntál a lázní Karlova Studénka. Zároveň vyžaduje vrácení zhruba 13500 hektarů pozemků. Podle ministerstva kultury ale na majetek řád nemá nárok.

Asi málokdo z Prostějovanů nikdy nebyl na Bouzově. Hrad, pocházející z přelomu 13. a 14. století, je od roku 1999 národní kulturní památkou. V majetku českého státu je od roku 1945, kdy byl zkonfiskován.

Podle prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše byl majetek zabaven podle Benešových dekretů. Řád argumentuje tím, že konfiskaci majetku ještě před 25. únorem 1948 zrušil soud a je připraven se o majetek za miliardy se státem soudit. Ani tak zřejmě neuspěje."Nemovitosti, které jsou v majetku obcí nebo krajů, by se podle zákona vůbec neměly vydávat. V těchto případech by měl stát uplatňovat finanční náhrady," řekla idnes Hana Garncarzová, ředitelka Muzea Bruntál, které bruntálský zámek a hrad Sovinec spravuje. (red)

Poslat nový komentář