církevní restituce

Církvi se v restituci vrací pozemky,ale pomalu

ilustrační foto

 

Z 2 636 pozemků, které církev v Olomouckém kraji požaduje, převzala zatím zhruba 500 položek. Na Prostějovsku žádá vrácení 1 400 hektarů, z toho je 1 000 hektarů lesů a 350 polí.

Lesy, které chce získat zpět do majetku, leží převážně v katastru obcí Kladky, Jesenec a Dzbel. Polnosti pak v katastru Dobromilic, Kelčic a Vranovic. Podle Arcibiskupství olomouckého, které má restituce na starosti, vše probíhá velmi pomalu a zpoždění ve vydávání narůstá.  Nejvíce váznou restituce lesů, kterých bylo vydáno minimum.

Církve chtějí po kraji vrátit lesy, hrady i zámky

ilustrační foto

Seznam pozemků a nemovitostí, o jejichž vydání žádají církve, je konečný. V Olomouckém kraji jde o tisíce položek. Nejvíc žádostí podalo Arcibiskupství olomoucké, které projevilo zájem přibližně o 45 tisíc hektarů pozemků.

„Čtyřicet tisíc hektarů je bývalých církevních lesů, z toho nejvíce v oblasti Mírova na Mohelnicku a na Olomoucku a asi pět tisíc hektarů zemědělské půdy na Prostějovsku," uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Arcibiskupství požádalo také o dvě stovky budov. Žádá vydání zámku v Kroměříži, Vodní tvrze v Jeseníku a lázeňské vily Vlasta v Teplicích nad Bečvou. Mezi objekty je rovněž zámeček v Hrubčicích, který byl postaven v 16. století a v současné době je v majetku Pozemkového fondu. (red)

 

Do rukou německých rytířů se Sovinec ani Bouzov nevrátí. Zatím.

ilustrační foto internet

 

Německý řád, který se považuje za nástupnickou organizaci Řádu německých rytířů, požádal v rámci církevních restitucí mimo jiné o vydání hradů Bouzova a Sovince, zámku Bruntál a lázní Karlova Studénka. Zároveň vyžaduje vrácení zhruba 13500 hektarů pozemků. Podle ministerstva kultury ale na majetek řád nemá nárok.

Asi málokdo z Prostějovanů nikdy nebyl na Bouzově. Hrad, pocházející z přelomu 13. a 14. století, je od roku 1999 národní kulturní památkou. V majetku českého státu je od roku 1945, kdy byl zkonfiskován.

Církevní restituce? Zasáhnou i Prostějovsko!

ilustrační foto

 

Lesy, pole, budovy. Pozemky o rozloze zhruba 1 400 hektarů si v rámci restitucí nárokuje na okrese Prostějov olomoucké arcibiskupství. To jediné zatím vzneslo na pozemkový úřad požadavky na vrácení majetku. Jde o 1 000 hektarů lesů a 350 hektarů polí.

Olomoucké arcibiskupství prozatím v kraji podalo devatenáct žádostí o navrácení lesů. „Na Prostějovsku se jedná zejména o pozemky u Kladek, Jesence a Dzbelu," vypočítal mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Dalších deset žádostí, které arcibiskupství vzneslo, se týká polí u Kelčic, Hrubčic, Dobromilic a Vranovic.