Premiéru doma 1.SK zvládl, s nepořízenou odjel Hlučín

Hlučínská obrana byla po celý zápas velmi těsná, přesto se přes ní prostějovští útočníci dokázali dvakrát dostat a vydolovat pro svůj tým důležité tři body.

1.SK Prostějov nastoupil v sobotu ke svému prvnímu jarnímu zápasu na domácím hřišti. Do utkání nezasáhl Hunal, pro hosty to pak byl první zápas po zimní přestávce.

Začátek zápasu se nesl v opatrném tempu. Na domácích bylo vidět, že chtějí ze zápasu urvat tři body, zároveň však nezapomínali ani na pečlivou defenzívu. Hosté spoléhali na brejky, kterých bylo během prvního poločasu několik, a velmi nebezpečných. První větší šanci si vypracoval ve 12. minutě Kazár, který se z levé strany prodral do vápna, ale střílel jen brankáři do nohou. Šancí začalo postupně přibývat. Po čtvrt hodině hry se po sklepnutí od Pospíšila dostal do vápna Zelenka, ale střílel mimo. A tak udeřilo na druhé straně, ve středu hřiště na vlastní polovině chyboval Mazouch, hosté rychle podnikli výpad do rozhozené prostějovské obrany a kapitán Hanus krásnou střelou z dvaceti metrů poprvé rozvlnil síť za Burešem. Odpověď však na sebe naštěstí nenechala dlouho čekat. Po opakovaném centru Kazára zahrála hlučínská obrana rukou a Prostějov dostal podruhé na jaře příležitost pokutového kopu. Stoper Pavlík jej zkušeně proměnil – 1:1. Pohledný fotbal plný šancí na obou stranách pokračoval. Machálek trefil ve 20. minutě boční tyč, o devět minut později i na jeden ze Zelenkových pasů naběhl Machálek, brankář hostí Šteiniger ale vyrazil na rok. Na druhé straně se pak sám před Burešem ocitl ve 23. Bogdaň, ale mířil nad, o dvě minuty později pak zasáhl prostějovský brankář proti Muchovi a do třetice brejk z 31. minuty ukončili Hlučínští sami nezakončenou akcí. Velkou šanci vstřelit rozdílový gól pak měl minutu před koncem prostějovský Zbožínek, sám před prázdnou brankou ale netrefil těžký míč, a do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.Po obrátce byly karty rozdány jasně. Prostějov se tlačil dopředu, zatímco Hlučínští spoléhali na pevnou defenzívu, a když se dostali na soupeřovu polovinu, hrozili zejména centry. Dlouho se však čekalo na první šanci. Jakous takous příležitost měl až v 60. minutě Hirsch, proti němuž však včas vyběhl Šteiniger. Více než dobrou obranou hostí však stav 1:1 trval díky malé nápaditosti Prostějova v útočné fázi. Zelenka byl v té době dobře pokryt a Pavlíkovy pasy po pravé straně jeho spoluhráči nedokázali přetavit v něco většího. A tak na sebe vzal zodpovědnost až v 72. minutě Kazár, které se dokázal uvolnit ve středu hřiště, seběhl si mírně doprava a dloubnutím nad brankářem rozradostnil prostějovské fanoušky podruhé. Obraz hry se rázem změnil, Hlučín se tlačil dopředu a Prostějov spoléhal na brejky. Ani z jedné herní varianty však větší vzrušení nepřišlo. Domácí tým si tak vcelku poklidně pohlídal první domácí vítězství v jarní části sezóny.Ohlasy po utkání„Z mého pohledu to byl dnes výborný zápas, měli jsme šance, v obraně hráli zodpovědně a organizovaně, proto to byl z naší strany velmi dobrý zápas. První poločas jsme měli několik šancí, které jsme měli proměnit, bohužel se s tím však potýkáme. Vítězství jsme proto vydřeli,“ zhodnotil zápas Prostějova František Jura. Jeho tým dal branku v době, kdy to na nějaký přehršel šancí po změně stran nevypadalo. „Druhý poločas nám trochu zdvojili Zelenku, proto nebyl tak ve hře, nehrál nám tak střed hřiště a proto ani nebylo tolik šancí,“ vysvětlil Jura. Pro něj to byl v sobotním odpoledni velmi emotivní zápas ze sportovního i osobního hlediska. „Bodů si hodně cením, protože Hlučín je výborný soupeř. Hrál dobře i na podzim, teď posílil a myslím, že to bude jeden z týmů, který bude hrát vrch tabulky. Pro mě to byl emotivní zápas, vítězství bych chtěl věnovat svému tchánovi, který se moc těšil na první jarní zápas, ale bohužel se jej nedožil. Jsou to tedy tři body pro něho a věřím, že tam nahoře je rád,“ uvedl na závěr prostějovský trenér.Zklamáním se po zápase netajil hlučínský trenér Pavel Hajný „Jsem velmi zklamán, protože rozhodující gól jsme dostali v době, kdy se zdálo, že Prostějov ztrácí převahu ve druhém poločase. Branku jsme dostali po naší hloupé chybě ve středu obrany, a můžu říct, že zápas jsme si prohráli sami,“ řekl Hajný.1.SK Prostějov – FC Hlučín 2:1 (1:1)Branky: 16. Hanus - 17. Pavlík z penalty, 72. KazárŽluté karty: Hloch – ŠtefekRozhodčí: Julínek – Drozdy, Miko. Delegát: ŠoukalDiváků: 490Statistiky zápasu:střely na branku 5:2, střely mimo 8:5, rohy 8:4, ofsajdy 1:4, fauly 10:18Sestavy:1.SK Prostějov: Bureš – Krejčíř, Pavlík, Zbožínek, Hloch – Kazár, Zelenka, Mazouch (20. Svozil), Hirsch (64. Pančochář) – Pospíšil (84. Zatloukal), Machálek. Trenér: František JuraFC Hlučín: Šteiniger – Štefek, Heinik, Čelůstka, Barcal – Bogdaň, Mucha, Hanus, Skřehot (67. Dostál) – Badalayan (74. Lukáš), Schaffartzik (74. Ptáček). Trenér: Pavel Hajný(zkl)