Pamatujete? Rubikova kostka

Pamatujete? Rubikova kostka
foto pixabay.com

Legendární hlavolam vynalezl maďarský architekt Ernő Rubik před 47 lety, 19. května 1974 jako úkol pro své studenty. Rubikova kostka se během šesti let stala rozšířenou a masově prodávanou „hračkou“.

Dokonce i několikrát zvítězila v soutěži „Hračka roku“ a stala se jakýmsi symbolem hraček a hlavolamů osmdesátých let. Již na počátku 21. století bylo prodáno přes 350 milionů Rubikových kostek, což z hlavolamu dělá jednu z nejprodávanějších hraček všech dob.

Ve světě se pořádají stovky soutěží, kde účastníci usilují o vytvoření nových rekordů. Většinou se jedná o rychlostní soutěže, kde je cílem složit Rubikovu kostku v co nejkratším čase. Nejrychleji složil klasickou Rubikovu kostku Du Yusheng z Číny, kterému se povedlo hlavolam dokončit za 3,47 sekundy.

Rekordů ovšem existuje nespočet. Je ustanoven rekord ve složení Rubikovy kostky jednou rukou, složení nohama, složení poslepu nebo třeba „složení strojem“. V tomto případě jde o vytvoření stroje, jenž se pokusí složit kostku co nejrychleji. V současnosti drží rekord robot, kterému se to povedlo za 0,38 sekundy.

Existuje také spousta bizarních rekordů, jako například složení Rubikovy kostky vidličkou a nožem, složení za volného pádu nebo třeba složení deseti kostek na jeden nádech pod vodou. (ber)

Poslat nový komentář