Podvody přes inzerát jsou v plném proudu. Doplatil na ně i Prostějovan!

Podvody přes inzerát jsou v plném proudu. Doplatil na ně i Prostějovan!
ilustrační foto pixabay.com

Své o tom ví osmatřicetiletý Olomoučan a Prostějovan. Nezávisle na sobě nabízeli prodej zboží přes inzertní portál, během kterého přišli v minulém týdnu o statisíce.

Jako první se na olomoucké policisty obrátil ve čtvrtek 23. června muž z Prostějova s tím, že inzeroval prodej cyklistických brýlí za 1 500 korun. Na nabídku zareagovala prostřednictvím aplikace určené k zasílání zpráv jemu neznámá žena, která mu navrhla uskutečnění prodeje skrze Českou poštu. Na základě projeveného souhlasu obdržel Prostějovan od ženy odkaz, po jehož odkliknutí se dostal na věrohodně vypadající internetové stránky České pošty. Zde vyplnil potřebné údaje a zvolil banku, u které má veden účet. Poté byl přesměrován na stránky připomínající prostředí internetového bankovnictví jeho banky, kde zadal přihlašovací údaje a následně vše odsouhlasil potvrzovacím kódem. „Během chvíle mu přišlo na mobilní telefon oznámení, že z jeho účtu jsou odesílány platby. V celkovém součtu tak předběžně přišel o téměř 180 000 korun,“ informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Téměř totožný scénář patří i ke druhému případu, při kterém prodával muž z Olomouce běžecké boty za 2 500 korun. I on souhlasil s tím, aby prodej proběhl přes Českou poštu. Po kliknutí na zaslaný odkaz, který mu přišel od domnělého zájemce, zde vyplnil potřebné údaje pro přihlášení do svého internetového bankovnictví, a tím umožnil neznámému pachateli, aby z jeho účtu odčerpal téměř 300 000 korun.

„Policisté oba případy prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a podvodu,“ doplnila mluvčí. (red)

Poslat nový komentář