Cestování v rozpáleném autě je výlet do pekla

Cestování v rozpáleném autě je výlet do pekla
ilustrační foto

Je léto a řada z nás míří na cesty či na dovolenou. Neměli bychom ale podceňovat vliv tepla na řidiče a posádku auta, protože při letních výletech může přijít bolest a únava za volantem velmi rychle. Interiér auta se totiž na letním sluníčku dokáže ohřát až na 70 stupňů Celsia. Řidiči jsou pak rychle unaveni, nepozorní a agresivní. Teplo vede nejen ke zdravotním problémům, ale i k zvýšenému nebezpečí vážné nehody.

Podle Federal Highway Research Institute se počet nehod zvyšuje při teplotě 27 stupňů Celsia v interiéru vozidla o šest procent. Při 32 stupních je to o 13 procent, při teplotě 37 stupňů dosahuje 33 procent. „Dospělý člověk nedokáže v létě za teplot kolem 30 stupňů Celsia vydržet v zavřeném vozidle déle než 15 – 20 minut. Pak by následoval zřejmě kolaps,“ varuje Ústřední auto moto klub. Přidává i několik rad pro letní cestování.

Kdy na cesty

Cestu vozidlem si naplánujte na ráno, odpoledne nebo večer. Během doby od 12 do 15 hodin za slunného počasí je vozidlo nejvíce rozehřáté a hrozí vysoké nebezpečí únavy posádky vozu i vážné dopravní nehody.

Tekutiny

Doplňování tekutin je v letních měsících zvláště důležité. Za den doplňte až tři litry vody, zředěné ovocné šťávy nebo čaje. Také zásoby tekutin uložte do zavazadlového prostoru, jelikož je často chladnější než přední část vozidla. Nepijte za horka ledové nápoje, kávu a energetické nápoje. Může totiž dojít k rychlejší únavě, zvýšenému pocení a k případným žaludečním potížím.

Oblečení

Oblečení musí být vzdušné a lehké. Bavlněné oblečení je to nejlepší pro cestování v létě. Kdo má kožené sedačky, neměl by nosit kraťasy nebo sukni, protože kožená sedadla se zahřívají podstatně více než ta látková. Kdo má citlivější pokožku, neměl by zapomenout se před ostrým sluncem chránit opalovacím krémem, a to i ve vozidle.

Klimatizace

Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší jak šest až deset stupňů Celsia. Pro krátké vzdálenosti má smysl vynechat klimatizaci úplně a raději stáhnout okna. Suchý vzduch z ventilátorů klimatizace dráždí sliznice dýchacích cest a mohou podporovat respirační infekce. Klimatizace může také vyvolat zánět spojivek nebo vést ke svalovým potížím v oblasti krku, ramen a zad. Ideální je otevřít zadní okna, proudící vzduch během jízdy vytlačí teplý vzduch z interiéru vozidla.

Parkování

Pokud parkujete na slunci, využijte sluneční clonu umístěnou za čelním sklem. Správně zastíněné vozidlo dokáže vytvořit rozdíl v teplotě interiéru až o 15 stupňů Celsia.

Tak šťastnou cestu. (red)

Poslat nový komentář