Rdesno ptačí. Obávaný plevel se spoustou léčivých účinků

Rdesno ptačí. Obávaný plevel se spoustou léčivých účinků
Ilustrační foto nasezahrada.cz
Další fotky: 
Rdesno ptačí. Obávaný plevel se spoustou léčivých účinků

Truskavec ptačí, rdesno ptačí (polygonum aviculare) trápí spousty zahrádkářů a majitelů krásných trávníků. Takto bychom mohli začít u spousty nejrůznějších plevelných rostlin, nicméně tou asi nejznámější a nejvíce se rozlézající je práv truskavec. Jedná se o rostlinu vyznačující se malými zelenými lístky, vcelku dlouhým hlavním kořenem rostoucím směrem kolmo dolů a malými bílými či nafialovělými drobnými kvítky.

Málokdo si této obyčejné bylinky všimne. Stonky truskavce se táhnou po zemi, uprostřed drobných lístků se objevují ještě drobnější narůžovělé květy. Není divu, že lidé truskavec obvykle jen těžko hledají. Lépe ho znají ptáci, kteří s oblibou vyhledávají jeho semena. Jako by to truskavec věděl, přichází člověku vstříc a roste tam, kam lidé nejvíce chodí – okolo cest a chodníků. Má rád udupanou půdu, různé štěrky, písky apod. Často mu nepřekáží ani dlažba nebo asfalt. V lékárnách se neprodává, musíte si ho tedy nasušit sami.

Sbírá se celá kvetoucí nať, nejlépe koncem léta nebo začátkem podzimu, kdy má nejvíce účinných látek. Někdy se vytrhává celou rostlina i s kořeny. Truskavec by se neměl sbírat na prašných nebo chemicky znečištěných místech.

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky (bělotok). Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.

Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči (krvácení do bělimy oka).

 

Čajová směs na zvýšení krevního tlaku:

•          nať truskavce 5 (dílů)

•          nať yzopu 5

•          nať kručinky 4 (díly)

•          nať saturejky 4

•          nať světlíku 4

•          nať pelyňku 3

•          nať rozmarýnu 3

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme asi 15 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho třikrát denně po třetině množství. (ber)

Poslat nový komentář