Firemní peníze účetní léta „cedila“ přes své vlastní účty

Firemní peníze účetní léta „cedila“ přes své vlastní účty
ilustrační foto PČR

Nekalé praktiky šedesátileté účetní, která pracovala pro společnost na Šumpersku, skončily po velmi obsáhlé fázi prověřování všech okolností případu sdělením obvinění z trestného činu podvodu.

Jak kriminalisté zjistili, řešila žena své finanční problémy vskutku netradičním způsobem. Vypomáhat si měla penězi společnosti, v níž působila jako hlavní ekonomka a účetní. V období zhruba pěti let měla podle kriminalistů v minimálně 150 případech několika způsoby získávat peníze společnosti pro vlastní potřebu. Zdaleka nejoblíbenější u ní byla změna bankovní účtu dodavatele při zavádění přijatých faktur do účetního systému. Toto číslo zaměnila za číslo bankovního účtu své osoby a platby přijala na svůj účet. Dále potom v účetním systému vytvářela ve skutečnosti neexistující přeplatky, které si opět nechala zasílat na své bankovní účty a stejně tak si na svoje účty směřovala přeplatky skutečně existující. "Nápaditost jí nescházela, pro tyto operace měla k dispozici 9 bankovních účtů na svoje jméno, na které si za celé zjištěné období nechala přeposlat přes 5 200 000 korun, aby je nějakou dobu pozdržela a mohla s nimi volně disponovat. Důvodem byla snaha o přechodné vyřešení její špatné finanční situace. Většinu takto „vypůjčených“ peněz následně dodavatelům ze svých účtů uhradila, avšak částku přesahující 400.000 Kč si ponechala pro svoji potřebu," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

V případě prokázání viny a odsouzení hrozí obviněné ženě podle trestního zákoníku mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody. (red)

Poslat nový komentář